Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku

Kolik Fabií se podle vás dá koupit za za 2,1 milionu Kč? V rámci křišťálově čisté veřejné zakázky klidně také jen jedna.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku

17.1.2012 | Walter Kraft | Přidat příspěvek

Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Kolik Fabií se podle vás dá koupit za za 2,1 milionu Kč? V rámci křišťálově čisté veřejné zakázky klidně také jen jedna.

Tip: Přečtěte si i naši reakci na stanovisko Ministerstva vnitra SR, které nás zcela nepodloženě obviňuje ze lží. Samo přitom překrucuje fakta a neobratně se pokouší zbavit odpovědnosti za svá zjevná pochybení.


Česká média v minulých týdnech zaměstnával hlavně nákup nových Passatů pro místní policii. Nemám nejmenších pochyb o tom, že celý tento tendr je od začátku jen otevřeným výsměchem všem daňovým poplatníkům - zatím pro to nemáme jasný důkaz, ale předpokládat, že se v době všeobecného šetření na policii náhodou najde 30 milionů Kč na 20 nových aut, která mají být zakoupena v rámci výběrového řízení, jehož podmínky náhodou splňuje jen jediný vůz a vše po formálních korekcích nakonec náhodou dopadne tak, že zvítězí ten, kdo od začátku zvítěz měl, je stejně chytré jako si myslet, že se ze Stanislava Grosse stal ze dne na den geniální obchodník s akciemi.

Nevíme zatím, kdo přesně za touto habaďůrou stál, ale ať už to byl kdokoli, již nyní je jisté, že to byl pěkný žabař. Prodat české policii 20 Passatů s veškerou požadovanou výbavou po 1,5 milionu Kč je jistě dobrý kšeft, není to ale nic ve srovnání s tím, co se podařilo někomu podobně uvažujícímu na Slovensku. Ten totiž tamnímu mininsterstvu vnitra „střelil” ještě dráž obyčejné Škody Fabia.

Je libo Fabii RS za 2,1 milionu?

Vzpomínáte si ještě na náš letní článek o pancéřované Škodě Fabia RS pro slovenskou policii? Výborně, pak si určitě vzpomnete i na to, že tehdy šlo v podstatě jen o legraci - vůz byl vyroben na náklady Škody a krajskému ředitelství policejního sboru v Bratislavě byl zapůjčen na tříměsíční testování. Co z toho asi mohlo vzejít...

Předpokládat za této situace, že by Škoda vůz opravdu stvořila jen kvůli jeho prezentaci a pak si jej zase odvezla bůh ví kam, to by bylo dosti naivní. Co by s takovým autem asi dělala? Vystavovala ho v muzeu jako ukázku špatného vkusu? Vůz upravený pro slovenskou policii má jen jediného zákazníka a někdo jej koupit musel. Jaká náhoda, prostřednictvím slovenského ministerstva vnitra si jej pořídila tamní policie. Ospravedlnit takový nákup jistě nebylo složité, vůz se při onom tříměsíčním testování zaručeně osvědčil.

Na tom by vlastně nebylo nic až tak zvláštního, jenže tento vůz nestačilo „prostě prodat” - když už, někdo se při této příležitosti musel napakovat. A tak se stalo, že v kupní smlouvě (stáhnout si ji můžete na konci článku) na Škodu Fabia 1,4 TSI 132 kW stojí u položky „Cena v € s DPH” cifra 82 213,79. Ano, osmdesátdvatisícdvěstětřináct Eur a sedmdesátdevět centů, což v přepočtu podle aktuálního kursu eura dělá bezmála 2,1 milionu českých korun.


Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 1 - Skoda Fabia RS  policia 02Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 2 - Skoda Fabia RS  policia 03Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 3 - Skoda Fabia RS  policia 04
Tohle je auto za 2,1 milionu Kč. Dobrá koupě se hned pozná.

Asi by bylo dost obtížné ospravedlnit v rámci výběrového řízení nákup auta, které si každý druhý zvládne po jednom telefonu pořídit za 450 tisíc, za téměř pětinásobek, a tak byla cena vyhnána až na dodatečném příslušenství.

Základní cena Fabie RS činila 19 056 Eur, tedy asi 485 tisíc Kč, proč ne. „Pomalovat” vůz v policejním stylu a osadit jej majáky za celkem 4 784,40 Eur, tedy asi 120 tisíc Kč už se jako taková výhra nezdá, ale budiž, k dvou milionům pořád daleko. A ta přetřásaná a u auta měříciho rychlost trochu podivná balistická ochrana vyšla na 11 987,64 Eur, což není málo, k oněm 80 tisícům ale pořád chybí skoro 50 tisíc Eur, kam se poděly?

Svítí u položky „cestný radarový rýchlomer Multaradar CD” a nákladů na jeho montáž, což dohromady vyšlo na - podržte se - 47 544 Eur, tedy na více než 1,2 milionu Kč, dvaapůlkrát dráž než samotné auto. Asi už větříme, odkud vítr vane...

Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 4 - Porsche Cayman R nove 01Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 5 - Porsche Cayman R nove 03Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 6 - Porsche Cayman R nove 05
Pro srovnání: Porsche Cayman R přijde na 1,9 milionu Kč.

Multa, Multa, Multa... co?

Pokud vám jméno Multaradar nic neříká, není divu. Jde o velmi zřídka používaný měřič rychlosti německé výroby, který se vyznačuje tím, že pracuje v pásmu K. Zřídka používaný je už proto, že platí za relativně drahý, přesnější informace o ceně ale nelze zjistit. Na internetu se nám nepodařilo najít jedinou jinou smlouvu z celého světa nebo jiný doklad o tom, za kolik byl tento přístroj komu kde prodán. Jménem fiktivního zprostředkovatele jsme se pokusili i obrátit přímo na vybraná zastoupení frmy se žádostí o cenovou nabídku, ale byli jsme odmítnuti s tím, že dodávky koncovému odběrateli (což bude vždy státní instituce, kdo jiný by si takovou techniku kupoval) si firma zajistí sama a nám může pouze vyplatit předem domluvenou provizi. A jednání bylo u konce.

Celá výroba Multaradarů tak působí jako od počátku šitá na podobné levárny. Nejlepší způsob, jak si „nepokazit ceny” je nikomu je neříci. Kdybychom totiž našli jakýkoli důkaz o tom, že stejné zařízení bylo jinde na světě prodáno třeba za beztak absurdních 30 tisíc Eur, ráze bychom mohli konstatovat, že slovenská dodávka byla předražena 17,5 tisíce Eur. Žádný důkaz o obvyklé ceně ale nemáme.

Nic to ovšem nemění na tom, že slovenský nákup předražený je a aby takto mohl proběhnout, musel být ušit na míru právě zařízení Multaradar. Stačilo zadat do podmínek pro výběr dodavatele tohoto příslušenství (o standardním výběrovém řízení na něj ale nevíme, takže nákup dost možná proběhl tak, že někdo na konkrétní zařízení prostě ukázal) nějakou podmínku nebo kombinaci podmínek, které splňuje právě jen Multaradar a nákup byl ospravedlněn bez ohledu na cenu.

Pokud by totiž šlo o to získat funkčně srovnatelné zařízení za co nejmenší peníze, Multaradar by nikdy nemohl vyhrát a ani cena by tudíž nemohla být tak vysoká. Například i nám dobře známý měřič AD9 od českého Rametu, který dokonce nabízí i některé možnosti navíc, přijde na méně než třetinu - není problém jej zajistit i s instalací za cenu okolo 15 tisíc Eur. Investici do několikanásobně dražšího a funkčně srovnatelného výrobku jiné firmy tak lze jen obtížně ospravedlnit jako rozumnou. Ano, disponuje pár vlastnostmi, které konkurenční zařízení nemají, těžko lze ale jejich hodnotu vyčíslit částkou přesahující 30 tisíc Eur, tady 750 tisíc Kč.

Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 7 - Multaradar CD 01Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 8 - Multaradar CD 02Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 9 - Multaradar CD 03
Toto je onen zázračný Multaradar CD a verze C v přenosném provedení

A co takhle 20 Fabií po 1,5 milionu? Zn. Průstřelných

No dobře, tak se koupila jedna Fabie RS předražená asi tak o jeden a čtvrt milionu, i slovenský daňový poplatník jistě pravidelně krvací mnohem významnějším způsobem. Jenže tento nákup byl jen malé entré pro jinou zakázku, kde už jde o docela jiné peníze.

Jiná kupní smlouva mezi týmiž stranami (i ta je k dispozici ke stažení na konci článku) totiž dokladuje nákup ministerstva vnitra zahrnující celkem 90 vozů typu Škoda Fabia a Fabia Combi s motory 1,2 TSI o výkonu 63 resp. 77 kW. Tedy docela obyčejných „fabek”. Už fakt, že se celková cena zakázky zastavila až na 2 231 290,15 Eur, tedy bezmála 57 milionech Kč, je vzhledem k množství a typu odebraných vozů podezřelé, mnohem zajímavější je ale pohled na nákup 20 exemplářů Škody Fabia 1,2 TSI 63 kW za 1 179 843 Eur, tedy 30 milionů Kč. Tady už jde do tuhého.

Jinými slovy, na Slovensku si za cenu Passatů V6 koupili obdobně vybavené Fabie 1,2 TSI. A hádejte, čím to je. Ano, každý z dodaných vozů je opět vybaven Multaradarem CD a 47 544 Eur včetně montáže. Takže skoro polovinu ceny celé zakázky na dodání 90 aut dělá 20 kusů radarů.

Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 10 - FabiaMonteCarlo FabiaMonteCarlo06Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 11 - FabiaMonteCarlo FabiaMonteCarlo03Jedna policejní Fabie za 2,1 milionu Kč? Tak se krade na Slovensku - 12 - FabiaMonteCarlo FabiaMonteCarlo02
I docela obyčejná Fabia TSI může stát 1,5 milionu. Stačí aby byla „správně vybavena” a ani to nemusí být verze Monte Carlo...

I na tomto je vidět, o jak absurdní záležitost se jedná. Podle našich informací byla „vysoutěžena” pouze dodávka aut, která nejsou nijak zvlášť levná, ale nejsou ani drahá. Příslušenství se pak mělo řešit jako samostatná záležitost. Ať už ale proběhl celý proces jakkoli, nad výsledkem zůstává rozum stát. Jak může vůbec někdo předpokládat, že se prodej 20 měřičů rychlosti za cenu 90 vybavených policejních aut obejde bez povšimnutí?

Z pohledu do statistik návštěvnosti našeho webu bylo okradeno asi 14 procent našich čtenářů, ti ostatní to mohou brát s lehčím srdcem. Ostatně, pro české dodavatele je to hlavně pěkné ponaučení. Hezké Vánoce jistě mohly být už z těch prodaných Passatů, teprve celkem 22 dodaných měřičů rychlosti včetně montáže za 1 045 968 Eur, tedy asi 26,6 milionu Kč, to je pravé nadělení...


Lahůdky ke stažení:
- Kupní smlouva na nákup Škody Fabia RS a Škody Fabia 1,2 TSI (PDF, 248 kB)
- Kupní smlouva na nákup 90 vozů Škoda Fabia (PDF, 354 kB)

Přečtěte si také:
- Komupak je ušit na míru tendr na nová policejní auta?
- Auta nyní může stavět i Generální inspekce. Generální co?
- Jak jezdit v zimě bez nehod?
- Čínský automobilový sen aneb Jak se prokrást na výsluní
- EU má 100 nápadů, jak zbavit silnice mrtvých. I s auty

Walter Kraft

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše