Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi

Očekáváná „trojka“ amerického bestselleru je konečně tady. Jako jedni z prvních jsme ji vyzkoušeli na českých silnicích. Jaká je?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Testy aut

Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi

6.4.2011 | Michal Borský | Přidat příspěvek

Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Očekáváná „trojka“ amerického bestselleru je konečně tady. Jako jedni z prvních jsme ji vyzkoušeli na českých silnicích. Jaká je?

Málokterá automobilová premiéra si v poslední době vysloužila tolik pozornosti jako nový Focus. Jak by také ne, jeden z lídrů nižší střední třídy si za 12 let svojí výroby vydobyl výtečné renomé praktického auta s velkou přidanou hodnotou ve skvělých jízdních vlastnostech, které i v jiných oblastech průběžně pouští žilou programově zbožňovanému Golfu.

Dědicové Henryho Forda přitom tentokrát publikum pěkně napínali. První odhalení nového Focusu se událo na úsvitu roku 2010 na autosalonu v Detroitu, k jednomu jedinému vystavenému kusu v loňské Ženevě se stále směli přiblížit jen vyvolení. Už dlouho ale víme, že od počátku výroby budou k dispozici tři karosářské varianty vozu (pětidveřový hatchback, sedan a kombi) osazené moderními pohonnými jednotkami v čele s přímovstřikovými turbobenzíny EcoBoost. Do nabídky se navíc nově dostávají i ve třídě dosud nevídané aktivní bezpečnostní systémy.

Ford se už více než dvě dekády snaží svůj výrobní program maximálně globalizovat a o novém Focusu nelze mluvit jinak. Výroba se proto na sklonku loňského roku rozběhla v německém Saarlouis, americkém Michiganu, ruském Petrohradu a v nejbližší době se očekává její náběh rovněž v Thajsku a Číně.

Už od dob „tuzexových“ Escortů si Fordy nižší střední třídy vedou velmi dobře i v Čechách a v zajetých kolejích neomylně pokračoval i dosavadní Focus. Na ultrakonzervativním českém trhu nelze čekat žádný zásadní výkyv ani s příchodem nové generace. U většiny zákazníků bude jako vždy rozhodovat tradice, cena, či užitná hodnota a u těch, kteří auto nepotřebují jen pro jízdu z bodu E do bodu F snad také ona proklamovaná radost z řízení. Jak tohle všechno dohromady funguje u novinky, jsme trochu netradičně vyzkoušeli na provedení, po němž sáhne velké procento zákazníků Focusu: základní benzínová jedna-šestka v kombinaci se základní výbavou Trend.


Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi - 1 - Test Ford Focus III 2011 16 Ti-VCT 07Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi - 2 - Test Ford Focus III 2011 16 Ti-VCT 08Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi - 3 - Test Ford Focus III 2011 16 Ti-VCT 09

Zevnějšek jako královna koloběžka

Vnější design je zvláště u novinek natolik subjektivní kategorií, že nemá smysl v tomto směru vynášet žádné precedentní rozsudky. Ani já jsem si nestihl Focus za pár dní testu „nakoukat“ natolik, abych mohl jednoznačně říci, jestli se mi líbí nebo ne, jakkoliv pozitivní emoce převládají.

S určitostí lze vysledovat jistou nejednoznačnost nového auta. Zprvu by se mohlo zdát, že Focus ve své třetí generaci navazuje na rozevlátý odkaz prvního auta svého jména, skutečnost je ale mnohem promyšlenější a více chladnokrevná. To je trochu škoda, protože první Focus byl po stránce designu opravdu pecka, která nenechala nikoho chladným. Umírněnější styl dvojky byl velkým vystřízlivěním, které částečně pomohl zatraktivnit „kinetický“ facelift z roku 2008.

Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi - 4 - Test Ford Focus III 2011 16 Ti-VCT 10Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi - 5 - Test Ford Focus III 2011 16 Ti-VCT 11Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi - 6 - Test Ford Focus III 2011 16 Ti-VCT 12

I u novinky se vše samozřejmě odehrává v duchu „kinetického“ designu. Návrháři od Fordu počítali s tím, že stejně jako se slušní muži dívají ženám nejprve na obličej, budou se zákazníci i zákaznice Focusu dívat hlavně na jeho předek. Ten je se svými elegantně-agresivními rysy silně fotogenický a už tak dost hezký si vyloženě si říká o nějakou drsnější úpravu pro model ST či RS. Definitivně opuštěny byly trojúhelníkové tvary předních světel, zůstaly jen dynamicky protažené kapky v dražší výbavě s integrovanými LED diodami pro denní svícení. My jsme jezdili s halogenovou klasikou, ani testované výbavě Trend však v základu nechybí přední mlhovky obkličující mohutné mřížoví v nárazníku.

Boční profil zaujme ladným obloukem střechy, jejíž svážnice vzadu vyusťuje v poměrně rozměrné křidélko nad zadním oknem. Svalnatý zadek auta dává na odiv výrazné vydutí podběhů, zásadní je ale hlavně fakt, že na oltář sportovnější vizáže Ford definitivně obětoval koncová světla integrovaná do sloupků. Právě to je ale zřejmě nejkontroverznější částí vzhledu nového Focusu - teď tu máme něco jako zvětšeninu Fiesty včetně pomocných bočních okének. Vtipným detailem je ovšem záklopka nádrže přizpůsobená tvaru podběhů a světel. A ještě jedna pozitivní věc - Focus je sice obligátně o fous delší a širší, zato je o 13 mm nižší.

Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi - 7 - Test Ford Focus III 2011 16 Ti-VCT 13Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi - 8 - Test Ford Focus III 2011 16 Ti-VCT 14Test Ford Focus 2011 1,6 Ti-VCT: nový Focus v praxi - 9 - Test Ford Focus III 2011 16 Ti-VCT 22

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.