40 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video)

Používání bezpečnostních pásů či rozumné chování na silnicích vůbec je propagováno i dnes, kampaně ale hrají hlavně na strunu emocí. Možná zbytečně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

40 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video)

8.4.2017 | Marek Bednář | 1 příspěvek

Používání bezpečnostních pásů či rozumné chování na silnicích vůbec je propagováno i dnes, kampaně ale hrají hlavně na strunu emocí. Možná zbytečně.

Bezpečnostní pásy dnes v autech považujeme za samozřejmost, i když zdaleka ne každý je stejně samozřejmě používá. Byly ale doby, kdy pásy byly relativní novinkou. Spousta lidí je tak nepoužívala, nebyla na to zvyklá nebo jim jen nevěřila. Však svěřit život jakémusi popruhu nemusí bez znalosti jeho skutečných schopností být dvakrát lákavé. Samy automobilky tak musely vyvíjet snahy vedoucí k osvětě.

Příkladem budiž přiložené reklamy na používání bezpečnostních pásů ze 70. let z USA. Na začátku vidíme slogan „Nehody, které nemusejí zabíjet” a video se nese v tomto duchu - když nabouráte nepřipoutaní, svým tělem zdemolujete palubní desku a hlavou vybijete čelní sklo. Rychlost první srážky je jen 35 mph, tedy 56 km/h. U té druhé je technické provedení trochu jiné, ale je v ní ukázáno mnohem názorněji, jaké jsou rozdíly mezi nepoužitím žádného pásu, použitím pásu přes břicho a použitím dnes standardního tříbodového pásu.

Co nás ale na těchto snímcích zaujalo - nesou se ve velmi racionálním duchu. Nechybí pochopitelně ani menší hra na city, žádné trčící kosti, tekoucí krev, houkající sanitky nebo pláč tu ale nečekejte. V autech jsou tu jen figuríny, o to názorněji je na nich ale ukázáno, co přesně má nepřipoutání za následek a o kolik je to lepší, když se připoutáte.

Ne že bychom zrovna nad poutáním nějak přemýšleli, podobná propagace nás ale oslovuje mnohem více než zcela nerealistické ztvárnění některých nehod z kampaní jako „Nemyslíš, zaplatíš”. Takových věcí je dnes svět plný, ale ukázat někomu bez zbytečné dramatizace, že připoutaný člověk má při nehodě nesrovnatelně větší šanci přežít, to už se dnes nevidí. Tak si to připomeňme, na platnosti předkládané argumenty nepozbyly zhola nic...

40 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video) - 1 - reklama na bezp pasy 70s video 0140 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video) - 2 - reklama na bezp pasy 70s video 0240 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video) - 3 - reklama na bezp pasy 70s video 0340 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video) - 4 - reklama na bezp pasy 70s video 0440 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video) - 5 - reklama na bezp pasy 70s video 0540 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video) - 6 - reklama na bezp pasy 70s video 0640 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video) - 7 - Reklama na bezp pasy 70s video dalsi 0140 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video) - 8 - Reklama na bezp pasy 70s video dalsi 0240 let staré reklamy na bezpečnostní pásy jsou pořád aktuální, jen bez krve (video) - 9 - Reklama na bezp pasy 70s video dalsi 03
Pásy můžou zachránit život. Platilo to v 70. letech a platí to dodnes

Zdroj: A/V Geeks@YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Autobazar

zobrazit vše