- -

Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí

Mohlo to znít neuvěřitelně, šíleně a v Muskově nabitém programu skoro nerealizovatelně, jenže děje se to. A v mnoha ohledech závratnou rychlostí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí

13.5.2017 | Petr Miler | 5 příspěvků

Mohlo to znít neuvěřitelně, šíleně a v Muskově nabitém programu skoro nerealizovatelně, jenže děje se to. A v mnoha ohledech závratnou rychlostí.

Šéf automobilky Tesla se zřejmě uprostřed nudného čekání v jedné z typických losangeleských kolon loni na Twitteru zmínil, že by pod L.A. mohl začít hloubit tunely a dopravu městem tím zásadně zrychlit. Snad každý to tehdy považoval za žert a když Musk dodal, že firmě bude říkat The Boring Company, což je v angličtině hezký dvojsmysl (firma razicí i nudná), nemohl jeho slova brát vážně snad nikdo. Jaká chyba.

Před pár týdny se ukázalo, že Musk nejenže svůj koncept podzemní dopravy rozpracoval do videa ukazujícího jeho fungování, ale koupil si i vybavení potřebné k tomu, aby tunely skutečně mohl razit. Ptali jsme se tehdy, jestli zešílel a teď už víme, že nikoli. Myslí to celé naprosto vážně a navzdory tomu, že se jistě nenudí, začal tyto plány materializovat.

Jednak se oním zakoupeným strojem jal razit skutečný tunel. Stěžuje si, že to jde pomalu, stroji říká Godot a přirovnává ho ke svému šnekovi Garymu. Prý razí jen 100 metrů tunelu za týden, a tak už přemýšlí, jak rychlost zvýšit na 1 míli (1 600 metrů) za týden. Ale to jen tak na okraj. Tunely se zkrátka chystají a první oznámené trasy jsou z LAX (letiště v L.A.) do Culver City, Santa Moniky, Westwoodu a Sherman Oaks. A pak pochopitelně do všech koutů Los Angeles.

Možná vám to zní pořád málo reálně, pak tedy připomeňme, že Musk nechce, aby auta tunely sama jezdila. Chce je v nich bleskově převážet jakýmsi elektrickými saněmi, vozítkem připomínajícími vagón bez lokomotivy, na něž auta usadí a ty je pak přemístí kam si řidič zamane. Pochopitelně nesrovnatelně rychleji, než kdyby se kudykoli přesouval vlastními silami. Tato informace není nová, ale hádejte co - tento vozík už existuje a jezdí.

Musk se na svém účtu na Instagramu podělil o video z testů prvního prototypu a je třeba říci, že je docela impozantní. Sám Musk varuje, že z jeho sledování se vám může udělat nevolno a tady nepřehání ani trochu - prototyp se během chvíle rozjede na rychlost 125 mil v hodině (200 km/h) a pak zase zastaví. Říkáte si, že 200 už jste jeli a nebylo to zase takové dobrodružství? Tak si představte, že byste tak jeli pár desítek centimetrů od stromů na každé straně vozu.

Přesně to připomíná rychlá jízda malým tunelem, trochu z ní až mrazí. Ale stojí za zhlédnutí stejně jako ostatní důkazy aktuálních Muskových aktivit. Toto už skutečně připomíná někdejší pokusy trochu potrhlých boháčů s vývojem toho či onoho, co dnes považujeme za běžné. Možná Musk právě pracuje na něčem podobném, na něčem, co jednou budeme též považovat za běžné. A nebo také ne, i jeho předchůdci v minulosti dobře poznali, co je to slepá ulička vývoje...

Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí - 1 - Elon Musk The Boring Company progress 01Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí - 2 - Elon Musk The Boring Company progress 02Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí - 3 - Elon Musk The Boring Company progress 03Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí - 4 - Elon Musk The Boring Company progress 04
Fakt, že se Musk skutečně pustil do hloubení tunelů, je fascinující. A jízda prvního prototypu jeho elektrického přepravníku ještě víc...

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

Zdroj: Elon Musk@Instagram

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše