Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Elon Musk už staví tunely, podívejte se. Z jízdy 200 km/h v nich až mrazí
13.5.2017 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Mohlo to znít neuvěřitelně, šíleně a v Muskově nabitém programu skoro nerealizovatelně, jenže děje se to. A v mnoha ohledech závratnou rychlostí.
Šéf automobilky Tesla se zřejmě uprostřed nudného čekání v jedné z typických losangeleských kolon loni na Twitteru zmínil, že by pod L.A. mohl začít hloubit tunely a dopravu městem tím zásadně zrychlit. Snad každý to tehdy považoval za žert a když Musk dodal, že firmě bude říkat The Boring Company, což je v angličtině hezký dvojsmysl (firma razicí i nudná), nemohl jeho slova brát vážně snad nikdo. Jaká chyba.
Před pár týdny se ukázalo, že Musk nejenže svůj koncept podzemní dopravy rozpracoval do videa ukazujícího jeho fungování, ale koupil si i vybavení potřebné k tomu, aby tunely skutečně mohl razit. Ptali jsme se tehdy, jestli zešílel a teď už víme, že nikoli. Myslí to celé naprosto vážně a navzdory tomu, že se jistě nenudí, začal tyto plány materializovat.
Jednak se oním zakoupeným strojem jal razit skutečný tunel. Stěžuje si, že to jde pomalu, stroji říká Godot a přirovnává ho ke svému šnekovi Garymu. Prý razí jen 100 metrů tunelu za týden, a tak už přemýšlí, jak rychlost zvýšit na 1 míli (1 600 metrů) za týden. Ale to jen tak na okraj. Tunely se zkrátka chystají a první oznámené trasy jsou z LAX (letiště v L.A.) do Culver City, Santa Moniky, Westwoodu a Sherman Oaks. A pak pochopitelně do všech koutů Los Angeles.
Možná vám to zní pořád málo reálně, pak tedy připomeňme, že Musk nechce, aby auta tunely sama jezdila. Chce je v nich bleskově převážet jakýmsi elektrickými saněmi, vozítkem připomínajícími vagón bez lokomotivy, na něž auta usadí a ty je pak přemístí kam si řidič zamane. Pochopitelně nesrovnatelně rychleji, než kdyby se kudykoli přesouval vlastními silami. Tato informace není nová, ale hádejte co - tento vozík už existuje a jezdí.
Musk se na svém účtu na Instagramu podělil o video z testů prvního prototypu a je třeba říci, že je docela impozantní. Sám Musk varuje, že z jeho sledování se vám může udělat nevolno a tady nepřehání ani trochu - prototyp se během chvíle rozjede na rychlost 125 mil v hodině (200 km/h) a pak zase zastaví. Říkáte si, že 200 už jste jeli a nebylo to zase takové dobrodružství? Tak si představte, že byste tak jeli pár desítek centimetrů od stromů na každé straně vozu.
Přesně to připomíná rychlá jízda malým tunelem, trochu z ní až mrazí. Ale stojí za zhlédnutí stejně jako ostatní důkazy aktuálních Muskových aktivit. Toto už skutečně připomíná někdejší pokusy trochu potrhlých boháčů s vývojem toho či onoho, co dnes považujeme za běžné. Možná Musk právě pracuje na něčem podobném, na něčem, co jednou budeme též považovat za běžné. A nebo také ne, i jeho předchůdci v minulosti dobře poznali, co je to slepá ulička vývoje...




Fakt, že se Musk skutečně pustil do hloubení tunelů, je fascinující. A jízda prvního prototypu jeho elektrického přepravníku ještě víc...
Zdroj: Elon Musk@Instagram
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nejnovější články
Mazda nám roky vyprávěla, jaké je dotykové ovládání v autech zlo. Teď na něj přešla a říká, že prst na displeji poráží všechno
před 10 hodinami
Motor nejnovějšího Lamborghini zní jako traktor. Automobilka to „vyřeší” tím nejtrapnějším možným způsobem
včera
Než přišlo odporné Luce, šlo jako rodinné Ferrari koupit tohle. V červené Corsa je to i dnes pecka
včera
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
včera
Šest aut, šest pomlácených zadků: Zbavit moderní vozy zadního okna možná nebyl zase tak dobrý nápad
včera
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.22. 10:04 - Předseda
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
