Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Fisker Karma v Evropě podražil skoro o 600 tisíc. Že by kvůli nižší spotřebě?
20.1.2012 | Petr Miler | Přidat příspěvek
O 23 020 Eur více bude chtít Fisker za svou Karmu po německých zákaznících. Asi to bude tím, že vůz má v Evropě nižší spotřebu než v Americe...
Nedávno jsme psali o zázraku, který se podařil Fiskeru Karma při přeletu Atlantiku. Zatímco v Americe mu byla v testech EPA naměřena skutečná spotřeba 11,8 l/100 km, podle evropských norem jaksi ignorujících jiné než palivové vstupy a nezohledňujících provoz po více než pár ujetých kilometrech si vede násobě lépe - prý spotřebuje jen 2,1 l/100 km. Nebudeme znovu probírat bruselské lži, zdá se však, že Fiskeru dodaly více sebevědomí. Vůz totiž v Evropě výrazně zdražil.
Zatímco loni nechal výrobce první nadšené zájemce vůz objednávat za cenu 78 780 Eur (cca 2 miliony Kč), včera oznámil, že vůz je nyní k mání za 101 800 Eur, tedy asi o 590 tisíc dráž. To je poměrně drastické navýšení ceny (téměř o 30 procent), které se v souladu s tím, co na Karmu v posledních měsících „prasklo” (normovaná spotřeba téměř 12 litrů) zdá být poněkud neadekvátní. Fisker se ale zřejmě v Evropě rozhodl jednat v souladu se zcela imaginární spotřebou paliva jen něco málo přes dva litry a podle toho Karmu nacenit.
Je to navíc jen základní cena, lépe vybavené verze budou stát 111 300 resp. 117 300 Eur (tedy až 3 miliony Kč), což se nám zdá už trochu moc. Karma je sice stylové, ale jinak dost zvláštní auto - váží 2,5 tuny, se 400 koňmi tak zrychluje na stovku za 6,2 sekundy a jeho maximální rychlost je omezena pouze na 200 km/h. Když si k tomu přičteme již zmíněnou spotřebu, která bude platit po většinu kilometrů, po které bude Karma provozována (na nabité baterky ujede jen pár desítek kilometrů a ani jejich „šťáva” není zadarmo), zdá se nám výsledná nabídka dosti nekonkurenceschopná třeba proti vcelku klasickému novému Porsche 911 991 se stejným výkonem, zásadně vyšší dynamikou, nižší spotřebou a srovnatelnou nebo nižší cenou...









Modrá je dobrá, sama Karma je ale vzhledem ke svým schopnostem poněkud drahá
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
včera
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- V MotoGP nejrychlejším Bezzecchi 16:58
- Salač jako 9. přímo v Assenu do Q2 16:24
- Salač bude i v příštím roce jezdit MS v týmu OnlyFans American Racing včera 19:43
- Pre Dutch TT: Lídry jsou Bezzecchi, Gonzalez a Quiles včera 16:00
- MotoGP v Brně pomohlo lidem v nouzi. Nevyužité jídlo zamířilo k potřebným včera 12:00
Nejčtenější články
Volvo po mohutném propadu prodejů přehodnocuje svůj přístup ke kombíkům, najednou mu budou dobré
27.5.2026
Zachránil ji jednou, zachránit ji má i podruhé: Alfa Romeo se po odpískání nesmyslných plánů vrátí s hatchbackem, dostane spalovací motor
27.5.2026
První elektrické Ferrari vzbudilo takový odpor, že poslalo hodnotu firmy dolů o 115 miliard. Tady si ho můžete sami složit
27.5.2026
Číňané vzali svůj „Rolls-Royce pro chudé” a skočili s ním z ostrého srázu. Podívejte se, jak dopadl po 20 metrech letu
27.5.2026
Lotus se v krizi pokouší vzpomenout na to, čím byl. Představil nové lehké kupé, nejrychlejší čtyřválcové auto světa
27.5.2026
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
