Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Jak určitě neprovádět skok s Dacií (video)
12.3.2011 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Na první pohled se může zdát, že kaskadéři na přiloženém videu jsou profíci na pečlivě připravené akci. Výsledek jejich pokusu o veleskok s Dacií 1310 ale svědčí o něčem docela jiném.
Skákat s autem se díky mnoha filmům a přenosům ze světových rallye může zdát být hračkou, ale opak je pravdou. Abyste mohli podobný kousek předvést, musíte na něj mít krom odvahy a vhodného „skokanského můstku” také patřičnou techniku a celou akci pořádně promyslet.
Většina aut má totiž už z titulu své koncepce „vše vpředu” značně více zatíženou přední část, kterou k sobě matička zem láká o poznání intenzivněji než tu zadní. A pokud toto nezvážíte a při podobném pokusu nezvolíte správné místo pro odraz i doskok, dopadnete jako... pánové na přiloženém videu.
Možná jej znáte, i já už jsem ho měl možnost v minulosti vidět, neboť pochází z poloviny devadesátých let a zachycuje pokus o veleskok s Dacií 1310 na jedné rumunské kaskadérské show. Zatím jsem ale celou událost nespatřil z tolika různých pohledů, a tak snad snímek bude zajímavý i pro vás.
Pokud nešlo o rumunskou obdobu demoličního derby, pak při plánování celé akce někdo totálně selhal, tohle zkrátka nemohlo dopadnout dobře. Jestliže měl vůz přistát na kolech, pak zde zcela chybí skloněné „doskočiště”, neboť Dacia s těžší přídí než zádí začala krátce po opuštění skokánku mířit přídí k zemi a hladké přistání na vodorovné silnici bylo zcela vyloučené. A pokud by snad měl vůz dopadnout do krabic kousek za „odpalištěm”, pak řidič absolutně nezvládl volbu nájezdové rychlosti.
Ať už to bylo jakkoli, většině diváků se představení i přes svou hrůzostrašnost očividně líbilo (jak typické...) a oba aktéři byli i přes nejtvrdší možný dopad přežili celou událost bez újmy. Jestli se o totéž ještě někdy pokusili, o tom už se zdroje nezmiňují. Více uvidíte na přiloženém videu.
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Fiktivní motor Porsche s fiktivním řazením a fiktivním zvukem ukázal v praxi svou směšnou faleš, je to absurdita od A do Z
včera
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Nejčtenější články
Brusel okouší svou vlastní medicínu, hlavouni EU si stěžují, že teď se služebními auty rozumně nedojedou ani do Štrasburku
31.5.2026
Italové se stydí za nejnovější Ferrari. „Je ošklivé a trapné. Kdyby aspoň jednu věc udělali správně,” zní skoro unisono
31.5.2026
Lidový sporťáček a sen Čechů z dob sametové revoluce se dá koupit jako dodnes nejeté, zcela originální auto. Z jeho motoru by šlo jíst
31.5.2026
Porsche mířilo k prodeji 400 tisíc aut ročně, teď na hranici pádu do ztráty doufá aspoň v polovinu
31.5.2026
Slavný technik popsal 11 měsíců trápení s autem od „zrádců Tesly”. Vůz nakonec přes veškerou snahu vrátil, byla to noční můra
31.5.2026
Živá témata na fóru
- Ford obecně 06.29. 16:55 - jerry
- Politický koutek 06.29. 15:38 - pavproch
- Volvo 06.29. 15:25 - jerry
- Tiguan 2.0TSI 6MT 4x4 Sport&Style 06.29. 14:54 - pavproch
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.29. 12:34 - 911T
- Policejní kontroly a měření 06.29. 11:31 - řidičBOB
- Toyota obecně 06.29. 08:06 - Stepan
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.29. 07:32 - řidičBOB
