Reklama

Když omylem vjedete na přejezd po stažení závor, nedělejte to, co tento autobusák

Vjet na přejezd v průběhu stahování závor by se stát nemělo, ale stát se to může. Tento řidič při tom předvedl téměř všechny chyby, které mohl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Když omylem vjedete na přejezd po stažení závor, nedělejte to, co tento autobusák

3.10.2017 | Marek Bednář | 18 příspěvků

Vjet na přejezd v průběhu stahování závor by se stát nemělo, ale stát se to může. Tento řidič při tom předvedl téměř všechny chyby, které mohl.

Máte někdy dojem, že řidičský průkaz dnes dostane každý? Nechceme nikoho urážet, ale z videa níže to v případě řidičů autobusu v Polsku to skoro tak vypadá. Incident níže se stal na lince z Varšavy na místní letiště Modlin a předem radši řekneme, že se nikomu nic nestalo. A že mohlo.

Řidič autobusové linky tu vjel na železniční přejezd ve chvíli, kdy blikala červená světla a kdy se už začínaly stahovat závory. Možná si myslel, že to stihne, možná jen nedával pozor, v každém případě závory autobus uvěznily na přejezdu. Naštěstí bylo za kolejemi dost místa a autobus se tam vešel téměř celý.

Na videu vidíme několik velkých chyb řidiče. Jednak, neměl na přejezd vůbec vjíždět. Když už tam vjel a viděl, že se zavírají závory vpravo po směru jízdy po silnici, muselo mu dojít, že se ty levé budou zavírat za chvilku taky. Mají zpoždění právě proto, aby auto, které by ještě náhodou bylo na přejezdu v době zavírání pravých závor, mělo pár vteřin na to, aby co nejrychleji zmizelo.

Jenže řidič reagoval chybně brzděním, takže otevřenou levou závoru nestihl, ta se zavřela a uvěznila ho na přejezdu. Řidič aspoň přijel těsně k závoře a na kolejích zůstala jen malá část zádě autobusu. Troufneme si říct, že právě tohle mohlo zachránit několik životů, v autobuse v tu chvíli bylo 40 lidí. Zcela správným postupem bylo ale závoru prorazit, autobusu by sotva ublížila a nová by ve srovnání s hrozícími následky nestála prakticky nic.

Řidič ale místo toho vyskočil ven a snažil se mávat na vlak, aby zpomalil, což vypadá dosti tragikomicky. Ten vlak totiž nebyl žádný motorák, ale rychlovlak, nám dobře známé Pendolino. Že řidič ničeho nedosáhl, je nabíledni, ale naštěstí aspoň uskočil vlaku z cesty. Ten pak do autobusu narazil.

Jak jsme již zmínili, nikomu se naštěstí ni nestalo - někteří cestující z autobusu už byli venku, ostatní zůstali dost daleko od místa nárazu. Jako smutnou tečku za tímto sledem událostí pak můžeme brát, že příď autobusu závoru po nárazu stejně zlomila, takže snaha nepoškodit ji přišla vniveč. O autobusu ani nemluvě.

Nikoliv nepodobná situace stála zhruba před dvěma lety život tři lidi ve Studénce, takže tady to dopadlo ještě velmi, velmi dobře. I tam byl viníkem řidič polské národnosti, i tam do vozu narazilo Pendolino. Pokud přemýšlíte, jak marné bylo v tomto případě řidičovo mávání na vlak, ve Studénce zastavil vlak až po 500 metrech...

Když omylem vjedete na přejezd po stažení závor, nedělejte to, co tento autobusák - 1 - nehoda autobus na prejezdu pl 01Když omylem vjedete na přejezd po stažení závor, nedělejte to, co tento autobusák - 2 - nehoda autobus na prejezdu pl 02Když omylem vjedete na přejezd po stažení závor, nedělejte to, co tento autobusák - 3 - nehoda autobus na prejezdu pl 03Když omylem vjedete na přejezd po stažení závor, nedělejte to, co tento autobusák - 4 - nehoda autobus na prejezdu pl 04Když omylem vjedete na přejezd po stažení závor, nedělejte to, co tento autobusák - 5 - nehoda autobus na prejezdu pl 05Když omylem vjedete na přejezd po stažení závor, nedělejte to, co tento autobusák - 6 - nehoda autobus na prejezdu pl 06
Aspoň řidič dostal z kolejí co největší část autobusu. Jinak ale chyba za chybou

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše