Reklama

Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa

Na 400 koní posílilo s faceliftem Audi RS3, aby si vzalo zpět korunu krále hot hatchů od Mercedesu A45 AMG. A uspělo, s ohromnou převahou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa

21.8.2017 | Petr Prokopec | 27 příspěvků

Na 400 koní posílilo s faceliftem Audi RS3, aby si vzalo zpět korunu krále hot hatchů od Mercedesu A45 AMG. A uspělo, s ohromnou převahou.

Audi a Mercedes se již nějaký ten pátek přetahují o titul nejvýkonnějšího sériového hot hatche světa. Až do počátku letošního roku měla navrch třícípá hvězda, jejíž model A 45 AMG disponoval přeplňovaným dvoulitrem naladěným nejprve na 360 a posléze dokonce na 381 koní. Ono posílení přišlo i jako odpověď na nové Audi RS3, které ze svého 2,5litrového pětiválce dávalo 367 koní, tedy nejprve o 7 více než Mercedes a poté o 14 méně. Jenže pak se v této výkonové válce rozzuřila další bitva.

Audi letos uvedlo na trh jednotku, která sice i nadále má pět válců a objem 2,5 l, nicméně je zcela nová. Na všechna čtyři kola posílá úchvatných 400 koní a 480 Nm, což je znovu o něco vyšší výkon a točivý moment než u Mercedesu. Kromě toho je celohliníkový agregát také lehčí a celkovou hmotnost ještě dále pozitivně ovlivňuje instalace hliníkové kapoty.

Právě s touto výbavou se RS3 nově vydalo na souboj nejen s Mercedesem-AMG A 45, ale také s novou Hondou Civic Type-R, faceliftovaným Volkswagenem Golf R a Fordem Focus RS. I přes vysoký výkon této trojice bylo ovšem jasné, že jde spíše o statisty, kteří mohou maximálně tak překvapit přiblížením se k druhému místu. Za outsidera lze brát CTR jako jedinou předokolku ve srovnání.

Výsledky ovšem nakonec zaskočily i Matta Watsona z magazínu Carwow, který měl vše pod palcem a který nedávno faceliftované Audi RS3 otestoval. Již v daný moment pěl na vůz chválu a přiznával, že by jej upřednostnil i před kterýmkoliv z konkurentů. U zrychlení z klidu na stovku by podle něj měl hot hatch z Ingolstadtu být zhruba o tři desetiny rychlejší než A 45. Realita je však ještě propastnější.

RS3 čtvrtmíli, tedy 0-400 metrů, zajelo za 12,2 sekundy. Již to samo o sobě je více než působivé na vůz, se kterým můžete každé ráno vozit děti do školky a o víkendu vyrazit s rodinou na výlet. Ještě více však daná dynamika vyniká v kontextu se „zbytkem“ startovního pole - už druhý Mercedes ztratil 7 desetin, což je na čtvrmíli opravdu hodně. A ti nejhorší zaostávají už o takřka dvě sekundy.

Všechny výsledky se dozvíte z přiložené grafiky a také videa. Kromě akcelerace s pevným startem došlo i na letmé sprinty. Ty měly eliminovat výhodu systémů 4x4 tak, aby měla šanci i Honda. Civic Type-R tak rázem dosáhl na Golf R a dokonce i Focus RS. Králem se ovšem znovu stalo Audi, a to i přes Watsonův nedokonalý start. Že by na tom „Náskoku díky technice” něco bylo?

Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 1 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 01Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 2 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 02Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 3 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 03Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 4 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 04Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 5 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 05Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 6 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 06Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 7 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 07Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 8 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 08Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 9 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 09Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 10 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 10Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 11 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 11Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 12 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 12Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 13 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 13Náskok díky technice? Audi RS3 ve sprintu zničilo všechny nejlepší hot hatche světa - 14 - Audi RS3 vs A45 vs CTR vs Focus RS vs Golf R video 14
Pokud hledáte nejvýkonnější a nejrychlejší (alespoň v přímém směru) hot hatch světa, nemůže být vaší volbou nic jiného než Audi RS3

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 27 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše