- -

Nový vrchol amerických sporťáků brázdí Ringem i za sněhu, s bizarními výfuky (videa)

Corvette ZR1 chce znovu vystoupat na vrchol potravního řetězce sporťáků z USA a dělá pro to možné i nemožné. Však se podívejte sami.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Nový vrchol amerických sporťáků brázdí Ringem i za sněhu, s bizarními výfuky (videa)

21.4.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Corvette ZR1 chce znovu vystoupat na vrchol potravního řetězce sporťáků z USA a dělá pro to možné i nemožné. Však se podívejte sami.

Chevrolet v těchto dnech masivně testuje novou generaci Corvette ZR1, která by měla být znovu tím nejrychlejším, co dá velká americká automobilka světu na poli sportovních aut. Za tímto účelem vyrazil i na Nordschleife, kde se stříbrný exemplář ukázal již v úterý. Jeho karoserii sice zakrývala kamufláž, barva laku však byla díky odhaleným bokům v zadních partiích jasně patrná. I přes fólii si pak můžeme prohlédnout mohutnou kapotu motoru, výrazné vstupy vzduchu v čelním nárazníku či masivní křídlo, které by snadno mohlo posloužit jako žehlicí prkno.

Mnohem větší pozornost špionážních fotografů a kameramanů ovšem přitáhl červený prototyp, který na trať vyrazil ve středu. I ten se samozřejmě pyšnil extrémním bodykitem, kromě výše zmiňovaných prvků však dostal také podivné koncovky výfuku. Dvě z nich sahají nějakých dvacet třicet centimetrů za vůz, kde se stáčí doleva. Je přitom nad slunce jasné, že sériový vůz zdobit nebudou.

Nezbývá tedy nic jiného, než se začít ptát, co za touto neobvyklou ozdobou zádě stojí. Jako první vysvětlení se jeví snaha potlačit hlučnost verze ZR1. Pro Nordschleife platí limity, které během turistických jízd povolují maximálně 96 dB, v době vyhrazené pro testování automobilek 100 dB. Corvette by však tuto míru snadno mohla překročit, a proto dostala tyto nevzhledné „tlumiče“.

Existuje ale samozřejmě i další teorie, která má pro změnu spojitost s adaptivním systémem výfuku. Toto by mohlo být jeho evoluční provedení, byť taktéž nikoliv v produkční formě. Chevrolet ale pouze přistoupil k levnější testovací variantě, kde by navíc mohl snadněji hledat optimální nastavení zavírání škrticích klapek a podobně. Stejně tak ale může jen „lovit“ ten správný zvuk.

Ve finále tu pak máme ještě třetí možnost, a tou je snaha vypořádat se s proměnlivým počasím, které aktuálně v pohoří Eifel vládne a jež testovacím prototypům může vadit. A jelikož přitom ZR1 pohání kompresorem přeplňovaný osmiválec, kterému vyšší teploty zrovna nesvědčí, může toto opatření napomáhat regulaci recirkulace výfukových par a tedy lepšímu chodu pohonné jednotky.

Zda ovšem některá z teorií trefuje hřebíček na hlavičku, to je sporné. My se nejvíce kloníme k variantě číslo jedna, které by nasvědčovala i jistá časová posloupnost. V úterý totiž mohl Chevrolet vyrazit na okruh poprvé bez „nástavců“, přičemž záhy byla zjištěna jeho hlučnost. Technici značky proto rychle přispěchali s provizorním řešením, které vyzkoušeli o den později.

Nový vrchol amerických sporťáků brázdí Ringem i za sněhu, s bizarními výfuky (videa) - 1 - Chevrolet Corvette ZR1 2018 Ring videoscreen 01Nový vrchol amerických sporťáků brázdí Ringem i za sněhu, s bizarními výfuky (videa) - 2 - Chevrolet Corvette ZR1 2018 Ring videoscreen 02
Zatímco v úterý byl na Ringu nachytán stříbrný prototyp Corvette ZR1 s normálními výfuky...

Nový vrchol amerických sporťáků brázdí Ringem i za sněhu, s bizarními výfuky (videa) - 3 - Chevrolet Corvette ZR1 2018 Ring videoscreen 03Nový vrchol amerických sporťáků brázdí Ringem i za sněhu, s bizarními výfuky (videa) - 4 - Chevrolet Corvette ZR1 2018 Ring videoscreen 04Nový vrchol amerických sporťáků brázdí Ringem i za sněhu, s bizarními výfuky (videa) - 5 - Chevrolet Corvette ZR1 2018 Ring videoscreen 05Nový vrchol amerických sporťáků brázdí Ringem i za sněhu, s bizarními výfuky (videa) - 6 - Chevrolet Corvette ZR1 2018 Ring videoscreen 06Nový vrchol amerických sporťáků brázdí Ringem i za sněhu, s bizarními výfuky (videa) - 7 - Chevrolet Corvette ZR1 2018 Ring videoscreen 07Nový vrchol amerických sporťáků brázdí Ringem i za sněhu, s bizarními výfuky (videa) - 8 - Chevrolet Corvette ZR1 2018 Ring videoscreen 08
...o den později již trať brázdil červený exemplář s podivnými rourami na zádi

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama