- -

Odstraněná scéna z Top Gearu vám ukáže úskalí bezklíčového startování (video)

James May se musel v 18. sérii Top Gearu potýkat s absencí startovací zdířky. S klíčem, který vlastně klíčem ani moc není, si moc dobře nerozuměl.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Odstraněná scéna z Top Gearu vám ukáže úskalí bezklíčového startování (video)

14.10.2016 | Petr Prokopec | 12 příspěvků

James May se musel v 18. sérii Top Gearu potýkat s absencí startovací zdířky. S klíčem, který vlastně klíčem ani moc není, si moc dobře nerozuměl.

Ještě před pár lety bylo jedním z vrcholů techniky nových aut startovací tlačítko a bezklíčový vstup. Díky němu se klasický klíček začal stávat zbytečným, pročež mnozí už přestali vnímat, že jej ještě mají jako součást dálkového ovládání. Tuto věcičku je ale třeba mít i nadále při sobě, pokud se chcete dostat do kabiny a odjet. U jednodušších systémů je přitom třeba „náročná operace” spojená se vsunutím ruky do kapsy a stiskem toho správného tlačítka, u komplikovanějších již jen postačí sáhnout na kliku a chytrá elektronika udělá zbytek.

Proč zde ale o tom mluvíme? Důvodem je jeden dinosaurus, který se až do loňského roku živil moderováním Top Gearu. Poté ovšem vsadil na kolegialitu a BBC opustil ve prospěch Amazon Prime TV, kde společně s Jeremy Clarksonem a Richardem Hammondem podepsal tříletý kontrakt. Dále asi již nemusíme nic dodávat, skutečně se jedná o Jamese Maye. Ten nyní září v jedné ze scén Top Gearu, která v rámci pořadu nebyla odvysílána - i když byla pečlivě natočena a nastříhána, z finální podoby epizody byla nakonec smazána.

Právě v té May nemůže najít klíčky od McLarenu MP4-12C. Britský sporťák totiž ono bezklíčové startování měl ve standardní výbavě, pročež May nezasunul klíček do zdířky v palubní desce, nýbrž do schránky na středové konzoli. Poté se ale nejspíše trochu rozparádil za volantem, načež dálkové ovládání zmizelo kdesi v kabině. To ovšem Kapitán Šnek zjistil až po příjezdu do hotelu, kde si tak musel zahrát na detektiva Columba a po ztracené věcičce pátrat s pomocí Jeremyho Clarksona.

Jeho skutek je úsměvný, stejně jako průběh jeho pozdějšíh o řešení a někteří to celé rázem použili jako důkaz toho, jak může moderní vynález život zkomplikovat místo toho, aby jej zjednodušil. Jenže ono je to trochu jinak - život zkomplikovat vážně dokáže, ale jen tehdy, když startovací modul používáte jako klasický klíč, k čemuž není důvod. Není nutné jej jako „staré klíče” vytahovat a někam vsunovat, stačí jej ráno zandat do kalhot, víc nic. Sáhnete po něm maximálně ve chvílích, kdy potřebuje někomu skutečně otevřít na dálku, vám jinak auto otevírá samo.

May ale evidentně tomuto rituálu tehdy ještě neuvykl, což ve výsledku není až tak překvapivé. Ona epizoda se supersporty mířícími napříč Itálií byla odvysílána již v lednu 2012, tedy v době, kdy ono bezklíčové odemykání/startování nebylo až tak běžné jako dnes. May tak nejspíše klasicky použil dálkové ovládání a následně opomenul vynález z 19. století, který spočívá v kapsách u kalhot. Problém tak byl rázem na světě, May ale jistě není sám, kdo podobný dodnes čas od času řeší.

Podívejte se na to sami, na přiloženém videu celá „scénka s klíčem” začíná v čase 4:20 a má v podstatě otevřený konec - Clarkson nakonec Mayovi jen půjčí klíč od „svého” auta, aby v případě neúspěchu mohl jedno zablokovat druhým, aby s ním nikdo nemohl odjet...

Odstraněná scéna z Top Gearu vám ukáže úskalí bezklíčového startování (video) - 1 - Top Gear S18E02 keyless McLaren MP4-12C video 01Odstraněná scéna z Top Gearu vám ukáže úskalí bezklíčového startování (video) - 2 - Top Gear S18E02 keyless McLaren MP4-12C video 02Odstraněná scéna z Top Gearu vám ukáže úskalí bezklíčového startování (video) - 3 - Top Gear S18E02 keyless McLaren MP4-12C video 03Odstraněná scéna z Top Gearu vám ukáže úskalí bezklíčového startování (video) - 4 - Top Gear S18E02 keyless McLaren MP4-12C video 04Odstraněná scéna z Top Gearu vám ukáže úskalí bezklíčového startování (video) - 5 - Top Gear S18E02 keyless McLaren MP4-12C video 05Odstraněná scéna z Top Gearu vám ukáže úskalí bezklíčového startování (video) - 6 - Top Gear S18E02 keyless McLaren MP4-12C video 06Odstraněná scéna z Top Gearu vám ukáže úskalí bezklíčového startování (video) - 7 - Top Gear S18E02 keyless McLaren MP4-12C video 07Odstraněná scéna z Top Gearu vám ukáže úskalí bezklíčového startování (video) - 8 - Top Gear S18E02 keyless McLaren MP4-12C video 08
James May si s bezklíčovým vstupem a startováním užil své, za problémy si ale do značné míry mohl hlavně sám

Zdroj: Car Throttle

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše