Reklama

Podívejte se, jak nejrychlejší elektromobil dneška zdolal Ring. Není to... nuda? (video)

Říká si NIO EP9 a představili jsme vám jej už loni i s časem potřebným k objetí Nordschleife. Nyní tu máme i celý záznam rekordního kola.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Podívejte se, jak nejrychlejší elektromobil dneška zdolal Ring. Není to... nuda? (video)

22.3.2017 | Petr Prokopec | 12 příspěvků

Říká si NIO EP9 a představili jsme vám jej už loni i s časem potřebným k objetí Nordschleife. Nyní tu máme i celý záznam rekordního kola.

Přiznejme si na rovinu, že zvuk je vedle designu nejdůležitějším kořením sportovních automobilů. Bez správného soundtracku to prostě není ono, což je i jeden z důvodů, proč někdy trochu brbláme nad sportovními elektromobily. Jejich rychlost tu rozhodně nikdo nezpochybňuje, ta je ostatně daná i tím, že dostat z elektrického motoru ohromný výkon je trochu jednodušší než u těch spalovacích. Jenže čím více budete šlapat na plyn, tím více vám bude onen zvuk chybět.

Výše zmiňovaná slova jsou jasně patrná z nového videa, které mapuje jízdu elektrického supersportu NIO EP9 po Nordschleife. Společnost NextEV, která za tímto vozem stojí, zamířila do Zeleného pekla již loni v říjnu, tedy ve zhruba stejné době jako Lamborghini. A stejně jako Italové přitom dosáhla rekordu, byť v tomto případě není absolutní, ale platný pouze pro ony elektromobily.

Je možná překvapivé, že čas 7 minut a 5,12 sekund nechce nikdo zpochybňovat. Je ale třeba říci, že k tomu vlastně ani není důvod, protože to nikoho až tak nezajímá. Zdá se vám být toto konstatování až příliš tvrdé? Tvrdé skutečně je, stejně tak je ale pravdivé. Stojí za tím i ona absence zvuku, pročež asi jen málokdo takřka osmiminutové video dokouká do konce - tak moc je prosté dramatu.

Navíc, zatímco Lamborghini Huracán Performante můžete šlapat na krk tak dlouho, dokud mu nedojde benzin, a po pětiminutové zastávce na čerpací stanici v dané činnosti pokračujete, u NIO EP9 jste při takovém tempu limitováni pouze několikaminutovou zábavou. Poté je ale třeba přistoupit k dlouhému „dotankování šťávy“ nebo přehození akumulátorů. Dle výrobce sie výměna lithium-iontových baterií zabere pouhých osm minut, ovšem v takovém případě je třeba doprovodný vůz, který sebou náhradní akumulátory poveze.

Abychom ale jen nekritizovali, musíme dodat, že rychlost, jakou NIO EP9 s 1 360 koňmi výkonu a 6 334 Nm točivého momentu předvádí zejména v zatáčkách, je nadmíru působivá. Problémem ovšem je, že vás to zaujme jen na pár sekund. Poté se prostě začnete trochu nudit. Možná by chtělo zavolat do BMW a vypůjčit si od nich zvukový generátor používaný v M5. Jistě by to byla zajímavější podívaná...

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 12 příspěvků

Reklama
Reklama

Autobazar

zobrazit vše