Home > Rubriky a sekce > Bleskovky > Článek
Podle Mercedesu je zvuk nových V6 turbo pro Formuli 1 sladký, podle šéfa Ferrari tragický
14.1.2013 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Šéfovi vývoje motorů Mercedesu pro Formuli 1 se prý během prvních testů nových šestiválců rozlil po tváři široký úsměv. Je ovšem první a zatím i jediný.
Letošní sezóna Formule 1 je zřejmě pro další spoustu fanoušků královské motoristické disciplíny tou poslední. Důvodem je řada nových technických omezení, které další rok vejdou v platnost a mimo jiné počítají i s nahrazením současných atmosférických 2,4litrových osmiválců přeplňovanými 1,6litrovými motory V6. Jejich nedostatků bude jistě více, podle principála F1 Bernieho Ecclestonea ale především znějí tragicky, s čímž souhlasí i šéf Ferrari Luca di Montezemolo. A to i když se jedná o pohonné jednotky z jeho vlastní stáje.
Co není dobré pro vybraná ouška prezidenta italské značky ale může být zajímavé pro jiné. Šéf vývoje motorů Mercedes F1 Andy Cowell totiž aktuálně prohlásil, že šestiválce doplněné turbodmychadlem nejenže nejsou tragédií, dokonce se mu i v případě zvukového projevu zamlouvají. Sice prý nejsou tak hlasité, znějí ovšem „sladce”. „Měl jsem tu čest být přítomen prvnímu nahození motoru, přičemž během chodu se mi po tváři rozlil velký úsměv,“ prohlásil Cowell po prvních testech. A Cowelovi je přeplňování vůbec sympatické, jako přednost neopomněl zmínit ani poněkud jednoznačnější fakta - nižší hmotnost agregátů a vyšší výkon, který budou s to navzdory až směšnému objemu ze svého nitra vydolovat.
Bude tedy ještě zajímavé sledovat, jak se celá věc nakonec vyvine. S prvními videy s prototypy monopostů s šestiválcovými agregáty nebo alespoň samotnými motory můžeme počítat již letos a zejména v případě zvuku jsme na jejich projev docela zvědavi. Pak se uvidí, zda je na místě přiklonit se spíše na stranu Ferrari, nebo Mercedesu. Jisté tušení ale již máme, stačí si poslechnout odlišný projev silničních motorů, shodou okolností právě těchto dvou výrobců, v srovnání Pagani Huayra a Ferrari F12 Berlinetta. Pagani může být setsakra dobré auto, jeho srdce ale vedle obdobné jednotky Ferrari zní jako zmírající maratónský běžec...







Přeplňované motory V6 se příští rok stanou nedílnou součástí světa Formule 1. Mají prý přinést více výkonu, ale také méně otáček a horší ovladatelnost. Diskutabilní je nyní ovšem hlavně jejich zvuk
Zdroj: WorldCarFans
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nejnovější články
Návrat manuálu od Ferrari má být jedna velká opičárna, automobilka si nechala patentovat stejnou faleš jako Porsche či Koenigsegg
před hodinou
Někdo najel s VW Touareg s mocným 5,0 V10 TDI skoro 500 tisíc km a udržel ho fit. Musí to být miláček servisů
před 3 hodinami
Motor nejnovějšího Lamborghini zní jako traktor. Automobilka to „vyřeší” tím nejtrapnějším možným způsobem
před 4 hodinami
Snad nejbizarnější koncept luxusně-sportovního cesťáku se 20 let po premiéře dostane na silnice, dostal motor W12
před 6 hodinami
Kapitulace: Land Rover zlevnil svá auta až o 60 procent na 560 tisíc, aby něco prodal. V Číně je teď originál levnější než napodobenina „z Temu”
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Politický koutek 06.22. 12:26 - greg
- BMW Divize 06.22. 11:54 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.22. 10:04 - Předseda
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
- S větrem ve vlasech.... 06.21. 11:00 - pavproch
- Banky, peníze, finance, investice... 06.20. 11:09 - jerry
