Porsche 918 a McLaren P1 si to rozdaly na okruhu na stejných pneu (video)

31.8.2016 | Petr Prokopec | 14 příspěvků

Boj o nadvládu mezi hybridními supersporty pokračuje. Tentokrát do něj zasáhl i Viper ACR, který opět příjemně překvapil.

Prakticky od příchodu „Svaté trojice“ hyperaut na trh celý svět zajímá, který z těchto hybridních supersportů je nejrychlejší. Tedy celý svět až na lidi od Koenigseggu, pro které je tato trojice druhá liga Různých porovnání jsme tu měli již několik, přičemž na okruhu prvenství povětšinou urvalo Porsche 918 Spyder a vládlo i kratším sprintům. Patří mu také nejlepší časy z Nürburgringu a mnoha dalších okruhů, ovšem některých závodních tratích ho dokázal porazit McLaren P1]]. Zejména pak ve chvílích, kdy Brit místo standardních silniční pneumatik Pirelli Corsa obul příplatkové Pirelli P Zero Trofeo R.

Tyto pneumatiky jsou o poznání lepivější a britskému stroji na moderních okruzích dlouhých okolo 4 kilometrů ubírají až dvě sekundy na jedno kolo, což je v supersportovní lize, kde jde často o tisíciny, opravdu zásadní rozdíl. Alejandro Salomon známý pod přezdívkou Salomondrin proto zorganizoval srovnávací test, do kterého oba vozy vyjely právě na „trofejích“. LaFerrari při tom bohužel chybělo, neboť, jak sám s úsměvem podotýká, „sběratelé se rozhodli sbírat” a ne jezdit.

Aby ale dvojice nebyla na okruhu tak osamocena, přivezl Salomondrin na místo činu také svůj Viper ACR. Ve srovnání s digitální konkurencí jde o analogového dinosaura, který se musí obejít bez přeplňování či hybridního ústrojí a automatické převodovky. Místo nich má starou dobrou, atmosféricky plněnou desetiválcovou klasiku a navrch manuál.

Je to přitom Viper, který ve výsledku nejvíce překvapí, ačkoliv vám můžeme prozradit, že v celkovém srovnání skončil na posledním místě. Nicméně na jeho kvalitách se nepodepsalo ani zmiňované „zastaralé“ pohonné ústrojí, ani vedro, které v den souboje panovalo. Oba hybridní supersporty ovšem měly namále a po pár kolech vyžadovaly chlazení.

Napříště by proto Salomondrin mohl uskutečnit ještě zajímavější test, a sice souboj na delší vzdálenost než na jedno kolo. Docela by nás totiž zajímalo, zda by Porsche a McLaren byly vůbec schopné takovou zátěž přežít. Zda ale na takové srovnání dojde, to není jisté. Zatím totiž Alejandro slibuje opakování testu na stejném obutí, jen v chladnějším počasí.

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 14 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše

Reklama