Reklama

Řidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO

Atentát na světové kulturní dědictví spáchal řidič kamionu, který údajně potřeboval vyměnit píchlé kolo. Zajel přímo na území náhorní plošiny Nazca.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Řidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO

2.2.2018 | Mirek Mazal | 8 příspěvků

Atentát na světové kulturní dědictví spáchal řidič kamionu, který údajně potřeboval vyměnit píchlé kolo. Zajel přímo na území náhorní plošiny Nazca.

Peruánská policie zatkla a obvinila řidiče nákladní soupravy, který poničil historické obrazce na planině Nazca. Na náhorní plošině, vzdálené přibližně 400 kilometrů jižně od hlavního města Peru, se nachází přes 300 obrazců rostlin, zvířat a lidských postav. Na tom by nebylo nic až tak zvláštního pokud by nebyly tak obří, že jsou viditelné jen ze vzduchu a nevznikly v době, kdy si nikdo z jejich tvůrců nemohl ani prohlédnout.

Světově proslulé linie například ve tvaru kondora, kolibříka opice nebo člověka vzniklé odstraněním vrchní vrstvy tmavého povrchu jsou od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jenže právě tyto cenné geoglyfy o víkendu nevratně poškodil nepozorný řidič kamionu, když ignoroval výstražné cedule.

Podle dostupných informací byl 40letý Jainer Jesus Flores Vigo kvůli rozježdění světové památky zatčen, ale následně byl propuštěn. Soudce neshledal dostatek důkazů o úmyslném poškození. Státní zastupitelství se nicméně proti rozhodnutí soudu odvolalo a požaduje trest devíti měsíců odnětí svobody plus pokutu ve výši přesahující 30 tisíc Kč.

Incident nastal v sobotu 27. ledna přibližně v 18:00 hodin místního času a řidič byl dopaden Národní policií Peru o tři hodiny později. Po dalším vyšetřování Ministerstvo kultury Peru potvrdilo, na ploše 100 x 50 metrů těžký vůz zanechal hluboké stopy. Bohužel se trefil do tří různých obrazců, které tím poničil.

Vstup do oblasti je přísně zakázán, podle všeho řidič ignoroval pokyny a sjel z vozovky. Na měly být technické problémy - řidič se hájil nutností vyměnit píchlou pneumatiku a tím, že si neuvědomil, kde se zrovna nachází. Zlí jazykové ovšem tvrdí, že se chtěl vyhnout mýtnému. A protože tamní řidiči nákladních automobilů prý někdy jezdí pod vlivem drog, mohlo ho napadnout i takové ztřeštěné „řešení”...

Řidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO - 1 - Poskozene obrazce kamionem Nazca 01Řidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO - 2 - Poskozene obrazce kamionem Nazca 02Řidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO - 3 - Poskozene obrazce kamionem Nazca 03Řidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO - 4 - Poskozene obrazce kamionem Nazca 09 lepsi
Peruánec s červeným tahačem se možná chtěl podepsat vedle...

Řidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO - 5 - Poskozene obrazce kamionem Nazca 04Řidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO - 6 - Poskozene obrazce kamionem Nazca 05 lepsiŘidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO - 7 - Poskozene obrazce kamionem Nazca 06 lepsiŘidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO - 8 - Poskozene obrazce kamionem Nazca 07 lepsiŘidič rozjezdil kamionem 2 500 let starou kulturní památku UNESCO - 9 - Poskozene obrazce kamionem Nazca 08 lepsi
...unikátních obrazců, jejichž původ nikdo nezná a vidět jsou jen z nebe. Že by vzkaz pro mimozemské civilizace, že omezenců se na Zemi najde dost?

Zdroj: en Español

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše