Reklama

Saab má údajně nového majitele, zabývá se elektromobily

V Tröllhattanu se opět mluví o odprodeji Saabu. Prý byl prodán čínsko-japonské konsorciu zabývajícímu se vším kolem elektrické mobility.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Saab má údajně nového majitele, zabývá se elektromobily

7.6.2012 | Miro Mihálik | 1 příspěvek

V Tröllhattanu se opět mluví o odprodeji Saabu. Prý byl prodán čínsko-japonské konsorciu zabývajícímu se vším kolem elektrické mobility.

Až se jednou někdo pokusí zmapovat a popsat dění v posledních několika letech ve švédské automobilce Saab, bude to jedna z nejlepších prací na téma teorie ekonomického a obchodního chaosu v praxi. Červen 2012 bude v análech zapsán jako „počátek spekulace o dalším odprodeji novému investorovi“.

Tím subjektem, který do skomírajícího Saabu údajně vložil finanční prostředky, má být společnost National Electric Vehicle Sweden AB zabývající se - jak už název napovídá - elektromobily. Pokud si ale myslíte, že se jedná o domácí firmu, automobilovou obdobu nábytkářského gigantu Ikea, tak jste na omylu.

Některá média uvedla, že firma je registrována v daňovém ráji na Panenských ostrovech, což je dost možné, ale podle informací na jejích vlastních internetových stránkách má NEVS AB kořeny v Číně. Přesněji v Hong Kongu, protože 51 procent akcií drží National Modern Energy Holdings zabývající se alternativními zdroji energie a návrhy elektráren na biomasy. Zbytek drží Sun Investment, japonská investiční firma pracující na projektech v oblasti životního prostředí.

O menší chaos v souvislosti s aktuálním děním se postarala především starostka Trollhättanu Annika Werner Blom, která již stihla prohlásit, že obchod byl úspěšně uzavřen. Jak se následně ukázalo, tyto závěry byly s největší pravděpodobností ukvapené. Švédská média oslovila Karla-Erlinga Trogena, předsedu představenstva National Electric Vehicle Sweden AB, ten se ale k dané věci odmítl vyjádřit.

Zástupci města následně předstoupili před mikrofony a za unáhlené závěry se omluvili. „Byla to její vlastní spekulace. Můžu vám zaručit, že ani ona, ani radní Paul Åkerlund nemá od konkurzního správce Saabu informaci o tom, že by obchod proběhl," dodal na závěr mluvčí města Peter Asp.

Samozřejmě tato zpátečka radnice neznamená, že by se v Saabu právě toto nedělo a je docela dobře možné, že obchod je přinejmenším na spadnutí. Je ovšem zvláštní, že se v souvislosti s dalším odprodejem automobilky nové společnosti objevila také částka, za kterou by měla švédskou značku získat - mluví se o sumě 170 až 200 milionů euro. Už proto očekávejte v krátkodobém horizontu další zprávy.

Zdroj: Automotorsport.se, Ttela.se

Miro Mihálik

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše