Vzácný čínský klon původního BMW X5 nafocen v Evropě, i po 14 letech dál jezdí

Než se kolem čínských aut vytvořila auta nebezpečných a nekvalitních klonů, zkoušeli jejich výrobci prorazit i v Evropě. Pár se jich tu prodalo a minimálně jeden zjevně jezdí dodnes.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Bleskovky

Vzácný čínský klon původního BMW X5 nafocen v Evropě, i po 14 letech dál jezdí

27.4.2019 | Petr Miler

Než se kolem čínských aut vytvořila auta nebezpečných a nekvalitních klonů, zkoušeli jejich výrobci prorazit i v Evropě. Pár se jich tu prodalo a minimálně jeden zjevně jezdí dodnes.

Když se Číňanům počátkem minulé dekády pořádně otevřel svět, začali mít pocit, že se svými levnými výrobky mohou v zahraničí uspět v jakémkoli oboru. V mnoha z nich se jim to podařilo a některé v mezičase dokonce ovládli, v případě aut ale dokonale pohořeli.

Na domácím trhu čínská auta obchodně fungovala a fungují, v o dost náročnější Evropě to neplatí ani trochu. Číňané se na starý kontinent vydali s tradičním receptem a pokusili se tu prodávat levnější napodobeniny západních originálů za zlomek jejich cen. Lidé ale řekli ne. Tato auta se totiž rychle ukázala být zoufale nebezpečná, nekvalitní a v neposlední řadě legálně vadná. Napodobeniny známých modelů možná mohly zaujmout některé zákazníky, tradiční automobilky ale rychle zamířily k soudům s žalobami vyžadujícími zákaz prodeje a bez výjimky rychle uspěly.

Než se tak stalo, pár čínský klonů se tu prodávalo. Jedním z nich byl Shuanghuan SCEO, vskutku nestoudná kopie původního BMW X5 E53, která vůz napodobuje téměř v měřítku 1:1 - záď je prakticky zcela totožná a používá jen světla s jinou vnitřní grafikou, příď je „vylepšena” světly z dobové Toyoty Land Cruiser. Vůz byl k mání opravdu jen chvíli v průběhu roku 2005, pár zákazníků si ale zjevně našel. A jedním z nich musel být rumunský majitel auta na snímcích níže.

Jeho stroj byl nafocen koncem pracovního týdne v ulicích města Galati a zajímavý je hned z několika důvodů. Majitel se z něj jednak pokusil udělat skutečné BMW tím, že mu opatřil originální znaky a přední masku rozdělil vedví, možná ještě zajímavější ale je, že auto pořád jezdí a nevypadá vůbec špatně - kdyby někdo řekl, že vyrobeno bylo před pár týdny a nikoli 14 léty, asi bychom mu věřili.

Že by už čínská auta ze začátku nového milénia byla kvalitnější, než se říká? Kdo ví, na každý pád je neobvyklé setkání - narazit v evropských ulicích na čínský klon z roku 2005 v perfektním stavu, navíc s přidanými logy původního výrobce, to se jen tak nevidí.


Vzácný čínský klon původního BMW X5 nafocen v Evropě, i po 14 letech dál jezdí - 1 - Shuanghuan SCEO ulice Rumunsko 01Vzácný čínský klon původního BMW X5 nafocen v Evropě, i po 14 letech dál jezdí - 2 - Shuanghuan SCEO ulice Rumunsko 02
Shuanghuan SCEO byl raným pokusem Číňanů prorazit v Evropě s klony západních aut. Dopadl tak, jak musel, minimálně jedno auto ale dál jezdí v perfektním stavu ulicemi rumunského Galati

Zdroj: Reddit

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama