- -

88letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď?

Nevíme, proč to lidé dělají, ale dělají to. Tento muž na začátku 90. let zavřel na zahradě dvě automobilové modly NDR. Až teď je osvobodil.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

88letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď?

3.11.2016 | Petr Miler | 18 příspěvků

Nevíme, proč to lidé dělají, ale dělají to. Tento muž na začátku 90. let zavřel na zahradě dvě automobilové modly NDR. Až teď je osvobodil.

Nálezy starých aut, která jsou kolikrát stará jen věkem a nikoli kilometrovým proběhem, jsou bizarním, ale pravidelným úkazem. Člověk se musí ptát, jak se vůbec může stát, aby někdo nechal po desítky let ladem nezřídka i velmi drahá auta, za každým tímto nálezem se ale obvykle skrývá příběh, který takové jednaní vysvětluje. V případě posledního nálezu dekády nejetých sporťáky z 80tých let, které kolikrát nenajely ani 100 kilometrů, zatím na vysvětlení čekáme, jistě se jej ale v jednu chvíli dočkáme. A nečekejme nic převratného.

V minulosti jsme tu měli až zázračný nález 100 historických aut, které před světem schoval majitel zkrachovalé firmy. Měli jsme tu také 25 let stojící Lamborghini Miura, jehož osud předurčila smutná událost v rodině majitele nebo Škodu 105 S se 792 km na tachometru, jejíž majitel zemřel a trvalo dlouho, než byl vůz sotva poznaný okolím nalezen ve staré garáži. A pochopitelně, jsou tu i případy, kdy si někdo nové auto koupí a uskladní, protože to tak udělat prostě chce. A po čtvrtstoletí je jeho vůz pořád jako nový.

Dnešní případ je ještě trochu jiný. Nejde tu o cenné sporťáky ani jinak výjimečná auta, ale obyčejný Wartburg 353 a Trabant 601 z 80. let minulého století. A i když byly právě nalezeny, úplně obvyklý nález to také nebylo - tato auta stála celých 25 let na zahradě jejich majitele. A ještě on se sám stihl v pokročilém věku postarat o jejich vysvobození ze spárů okolní flóry.

Onen Trabant byl na toto místo odvezen v momentě, kdy byl prakticky nový a na jeho tachometru svítily jen 4 tisíce km. Wartburg byl o něco starší, najelo měl 29 tisíc kilometrů, v obou případech se ale jednalo o jistě ještě dobře použitelná auta. Na obtíž ale začala být v roce 1991, kdy bylo obtížné se jich rozumně zbavit - po pádu železné opony chtěla většina lidí všechno možné, jen ne zánovní Trabant, tedy alespoň za cenu rozumnou pro prodávajícího. Majitel původem z Warnemünde ale měl namířeno do západní části Německa, auta prostě zavřel na zahradu a asi doufal, že s nimi v dohledné době provede něco rozumného.

Jenže neprovedl.

Zánovní Trabant i sotva pořádně jetý Wartburg tak zůstaly stát tam, kde je nechal a to po neskutečných 25 let. Až letos se majitel, dnes již 88letý muž, rozhodl s nimi něco provést a obrátil se na firmu Genex Automobile & Technik, která se soustřeďuje na obchod s podobnými „poklady východu” a pravidelně prodává i nějakou tu starou škodovku. Proč to neudělal dříve, nevíme, právě díky Genexu se ale o těchto autech dozvídáme - když zaměstnanci dorazili na místo „uskladnění” vozů, nestačili se divit a museli fotit. Auta totiž byla skutečně ponechána vlastnímu osudu uprostřed něčeho, co za léta nepéče začalo více než zahradu připomínat les.

Jako nová či zánovní auta už rozhodně nevypadají, přesto je třeba říci, že čtvrtstoletí trvající pobyt v přírodě přečkaly velmi hrdinně. Jsou zašlá, plná listí, pavučin i těch, kdo je spřádá, přesto se zdají být ještě v rozumném stavu, zvenčí i zevnitř. Sami lidé z Genexu byli jejich stavem překvapeni, s ohledem na okolnosti. Zda se je pokusí renovovat, použijí na náhradní či ještě něco jiného, zatím nevíme, v každém případě je odkoupil a odvezli k sobě na dílnu.

Můžeme tedy očekávat ještě další pohledy na ně - zatím si užijte ty stávající. Vidět zvenčí i zevnitř sotva pořádně použitá auta tohoto typu, na která 25 let nikdo nesáhl uprostřed lesa, je pozoruhodné...

Díky za informace a fotky, Stephane!

88letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď? - 1 - Trabant Wartburg nalez zahrada 0188letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď? - 2 - Trabant Wartburg nalez zahrada 0288letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď? - 3 - Trabant Wartburg nalez zahrada 0388letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď? - 4 - Trabant Wartburg nalez zahrada 0488letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď? - 5 - Trabant Wartburg nalez zahrada 0588letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď? - 6 - Trabant Wartburg nalez zahrada 0688letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď? - 7 - Trabant Wartburg nalez zahrada 0788letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď? - 8 - Trabant Wartburg nalez zahrada 0888letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď? - 9 - Trabant Wartburg nalez zahrada 0988letý muž nechal 25 let na zahradě nový Trabant a Wartburg. Jak vypadají teď? - 10 - Trabant Wartburg nalez zahrada 10h
25 let nejetý, v lese stojící Trabant s 4 tisíci km je vážně pozoruhodný objev. A jen o něco více jetý Wartburg podobně

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama