BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu

BMW M3 slaví tři dekády od zrodu. Při této příležitosti automobilka vytáhla na světlo čtyři prototypy, které jsme mohli vidět hlavně v jejích garážích.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu

28.9.2016 | Petr Prokopec | 4 příspěvky

BMW M3 slaví tři dekády od zrodu. Při této příležitosti automobilka vytáhla na světlo čtyři prototypy, které jsme mohli vidět hlavně v jejích garážích.

Pro BMW je letošní rok spojen hned s několika oslavami. V březnu se jednalo o sté výročí založení značky, nyní si mnichovská automobilka pro změnu připomíná chvíli, kdy do světa vyrazilo vůbec první BMW M3. Stalo se tak před třiceti lety, kdy generace E30 stanovila nové standardy, se kterými se po dlouhou dobu musela konkurence poměřovat. Podle značky se tak děje i dnes, rivalové by ale jisté nesouhlasili.

Ostatními výrobci se ale dnes nebudeme zabývat, místo toho si posvítíme hned na čtyři prototypy, které se v uplynulých třech dekádách objevily, ale jenž nakonec nepřekročily hranici konceptů či bláznivých nápadů. Nejsou neznámé, většině jsme i v minulosti věnovali samostatné články a i sama firma je kdysi ukázala při prohlídce tajné garáže divize M. Takto pod širým nebem ale na jednom místě a všechny dohromady nikdy nafoceny nebyly.

Vyjma nich divize BMW M stvořila i celou řadu zvláštních edic, na ty se ale podíváme někdy později a hlavně jednotlivě. Jejich poskládáním dohromady bychom totiž vytvořili článek, který by nejspíše nikdo nedočetl do konce - tolik jich bylo... Podívejme se nyní na onu čtyřku.

1. BMW M3 E30 pick-up z roku 1986

BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 1 - BMW M3 blaznive prototypy 016

Praktičnost nebyla zrovna na vrcholu priorit divize BMW M, když automobilka chystala vůbec první přiostřené kupé. Nápravou měl být pick-up, který parta techniků stvořila z kabrioletu. Důvodem byly především výztuhy, jenž tato karosářská verze oproti modelu s pevnými střešními panely dostala. Vůz přitom odstartoval svou kariéru se standardní zúženou karoserií bez vytažených blatníků a pod kapotou skrýval „italský“ motor. Tedy dvoulitr se 192 koňmi, který byl zvolen kvůli daňovým důvodům.

Posléze však BMW přepřáhlo na originální 2,3litrový čtyřválec naladěný na 200 koní. Důvodem těchto hrátek byla plná funkčnost pick-upu, rozhodně tak nešlo jen o koncept, který by zdobil světové autosalony. Mnichovská automobilka jej navíc plně zapřáhla do práce, po více než 26 let totiž tato kreace plnila různé účely, mezi něž patřil třeba převoz materiálu. Do důchodu zamířila teprve před čtyřmi lety, kromě toho BMW do jejího vývoje zapojilo i studenty, což se posléze stalo praxí také u mnoha dalších výrobců.

2. BMW M3 E36 Compact z roku 1996

BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 2 - BMW M3 blaznive prototypy 037

V mnoha ohledech je tento vůz předchůdcem modelů 1M Coupe a M2 Coupe, neboť i on měl sloužit jako základní vstupenka do prestižního klubu BMW. To by si samozřejmě u sériové verze vyžádalo jisté odladění motoru, prototyp ovšem mohl naplno profitovat z 3,2litrového šestiválce produkujícího 321 koní. Tento výkon byl navíc spárovan s hmotností okolo 1 300 kilogramů, což Compactu vůči regulérnímu provedení dodávalo 150kilovou výhodu. Prototyp tak byl mnohem čilejší i tužší, přesto nakonec do série nezamířil, více o něm vám prozradí náš lednový článek.

3. BMW M3 E46 Touring z roku 2000

BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 3 - BMW M3 blaznive prototypy 063

Zatímco předchozí Compact si mohla vyzkoušet i různá média, M3 Touring zůstalo uzamčeno za branami automobilky. Ta o jeho sériové verzi vážně uvažovala, pročež vznikl prototyp, jenž měl naznačit, jak vysokých nákladů by bylo třeba ke konverzi. Otazníky se vznášely zejména okolo zadních dveří, které musely být rozšířeny kvůli širšímu rozchodu kol bez nutnosti drahých výdajů. Jakkoliv se přitom vše podařilo, nakonec byl projekt zamítnut.

To je škoda, neboť generace E46 je všeobecně považována za designově nejkrásnější, pod kapotou pak navíc nabízela 343 koní. Někteří nadšenci si přesto podobný vůz postavili ve svých garážích, byla to ale pořádná dřina.

4. BMW M3 E90 pick-up z roku 2011

BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 4 - BMW M3 blaznive prototypy 096

Jsme ve finále, kdy se tak trochu vracíme na začátek. Také posledním bláznivým nápadem divize BMW M byl stejně jako v případě toho prvního pick-up. Jedním z důvodů byl i fakt, že originál již začínal vykazovat známky opotřebení a značka jej chtěla stylově nahradit. Proto přistoupila k naprosto stejné konverzi jako kdysi - jako základ tedy znovu využila kabriolet s jeho výztuhami, který nově dostal praktickou korbu.

Někdo z marketingového oddělení si přitom povšiml, že se blíží 1. duben a proto bylo rozhodnuto, že s pick-upem bude oslaven Apríl. Ještě před slavnostním odhalením se proto záměrně okatě ukazoval na Nordschleife maskovaný prototyp, vzápětí pak do světa zamířila tisková zpráva, jenž oznamovala příchod nové verze. Koncipována byla přitom tak, aby skutečně všechny zmátla - o aprílovém žertíku se totiž zmiňoval až poslední odstavec.

Přestože ovšem vůz nakonec ve výrobě neskončil, opětovně byl plně funkční. Pod kapotou přitom profitoval ze čtyřlitrového osmiválce naladěného na 420 koní, ve srovnání s kabrioletem byl o 50 kilogramů lehčí a dalších 20 kg bylo možné srazit odejmutím střešního panelu. Zároveň přitom bylo možné na zadní korbu naložit až 450 kilo nákladu. Oproti svému předchůdci pak nový pick-up dostal jednu zásadní výhodu, a to registrační značky. Pokud jej tedy potkáte v okolí Garchingu v běžném provozu, nedivte se - možná zrovna veze díly potřebné k vývoji další generace BMW M3. A nebo jste narazili na některý z vozů, které opět vznikly dílem nadšenců...

Kompletní fotogalerie

Všechny koncepty pohromadě pod širým nebem

BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 5 - BMW M3 blaznive prototypy 001BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 6 - BMW M3 blaznive prototypy 002BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 7 - BMW M3 blaznive prototypy 003BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 8 - BMW M3 blaznive prototypy 004BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 9 - BMW M3 blaznive prototypy 005BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 10 - BMW M3 blaznive prototypy 006

BMW M3 E30 pick-up z roku 1986

BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 11 - BMW M3 blaznive prototypy 007BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 12 - BMW M3 blaznive prototypy 008BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 13 - BMW M3 blaznive prototypy 009BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 14 - BMW M3 blaznive prototypy 010BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 15 - BMW M3 blaznive prototypy 011BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 16 - BMW M3 blaznive prototypy 012BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 17 - BMW M3 blaznive prototypy 013BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 18 - BMW M3 blaznive prototypy 014BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 19 - BMW M3 blaznive prototypy 015BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 20 - BMW M3 blaznive prototypy 016BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 21 - BMW M3 blaznive prototypy 017BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 22 - BMW M3 blaznive prototypy 018BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 23 - BMW M3 blaznive prototypy 019BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 24 - BMW M3 blaznive prototypy 020BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 25 - BMW M3 blaznive prototypy 021BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 26 - BMW M3 blaznive prototypy 022BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 27 - BMW M3 blaznive prototypy 023BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 28 - BMW M3 blaznive prototypy 024BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 29 - BMW M3 blaznive prototypy 025BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 30 - BMW M3 blaznive prototypy 026BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 31 - BMW M3 blaznive prototypy 027BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 32 - BMW M3 blaznive prototypy 028BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 33 - BMW M3 blaznive prototypy 029BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 34 - BMW M3 blaznive prototypy 030BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 35 - BMW M3 blaznive prototypy 031BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 36 - BMW M3 blaznive prototypy 032BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 37 - BMW M3 blaznive prototypy 033

BMW M3 E36 Compact z roku 1996

BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 38 - BMW M3 blaznive prototypy 036BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 39 - BMW M3 blaznive prototypy 034BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 40 - BMW M3 blaznive prototypy 035BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 41 - BMW M3 blaznive prototypy 037BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 42 - BMW M3 blaznive prototypy 038BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 43 - BMW M3 blaznive prototypy 039BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 44 - BMW M3 blaznive prototypy 040BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 45 - BMW M3 blaznive prototypy 041BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 46 - BMW M3 blaznive prototypy 042BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 47 - BMW M3 blaznive prototypy 043BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 48 - BMW M3 blaznive prototypy 044BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 49 - BMW M3 blaznive prototypy 045BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 50 - BMW M3 blaznive prototypy 046BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 51 - BMW M3 blaznive prototypy 047BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 52 - BMW M3 blaznive prototypy 048BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 53 - BMW M3 blaznive prototypy 049BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 54 - BMW M3 blaznive prototypy 050BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 55 - BMW M3 blaznive prototypy 051BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 56 - BMW M3 blaznive prototypy 052BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 57 - BMW M3 blaznive prototypy 053BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 58 - BMW M3 blaznive prototypy 054

BMW M3 E46 Touring z roku 2000

BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 59 - BMW M3 blaznive prototypy 055BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 60 - BMW M3 blaznive prototypy 056BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 61 - BMW M3 blaznive prototypy 057BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 62 - BMW M3 blaznive prototypy 058BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 63 - BMW M3 blaznive prototypy 059BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 64 - BMW M3 blaznive prototypy 060BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 65 - BMW M3 blaznive prototypy 061BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 66 - BMW M3 blaznive prototypy 062BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 67 - BMW M3 blaznive prototypy 063BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 68 - BMW M3 blaznive prototypy 064BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 69 - BMW M3 blaznive prototypy 065BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 70 - BMW M3 blaznive prototypy 066BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 71 - BMW M3 blaznive prototypy 067BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 72 - BMW M3 blaznive prototypy 068BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 73 - BMW M3 blaznive prototypy 069BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 74 - BMW M3 blaznive prototypy 070BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 75 - BMW M3 blaznive prototypy 071BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 76 - BMW M3 blaznive prototypy 072BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 77 - BMW M3 blaznive prototypy 073BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 78 - BMW M3 blaznive prototypy 074BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 79 - BMW M3 blaznive prototypy 075BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 80 - BMW M3 blaznive prototypy 076BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 81 - BMW M3 blaznive prototypy 077BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 82 - BMW M3 blaznive prototypy 078BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 83 - BMW M3 blaznive prototypy 079BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 84 - BMW M3 blaznive prototypy 080BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 85 - BMW M3 blaznive prototypy 081BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 86 - BMW M3 blaznive prototypy 082BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 87 - BMW M3 blaznive prototypy 083BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 88 - BMW M3 blaznive prototypy 084BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 89 - BMW M3 blaznive prototypy 085BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 90 - BMW M3 blaznive prototypy 086

BMW M3 E90 pick-up z roku 2011

BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 91 - BMW M3 blaznive prototypy 087BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 92 - BMW M3 blaznive prototypy 088BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 93 - BMW M3 blaznive prototypy 089BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 94 - BMW M3 blaznive prototypy 090BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 95 - BMW M3 blaznive prototypy 091BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 96 - BMW M3 blaznive prototypy 092BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 97 - BMW M3 blaznive prototypy 093BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 98 - BMW M3 blaznive prototypy 094BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 99 - BMW M3 blaznive prototypy 095BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 100 - BMW M3 blaznive prototypy 096BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 101 - BMW M3 blaznive prototypy 097BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 102 - BMW M3 blaznive prototypy 098BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 103 - BMW M3 blaznive prototypy 099BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 104 - BMW M3 blaznive prototypy 100BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 105 - BMW M3 blaznive prototypy 101BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 106 - BMW M3 blaznive prototypy 102BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 107 - BMW M3 blaznive prototypy 103BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 108 - BMW M3 blaznive prototypy 104BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 109 - BMW M3 blaznive prototypy 105BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 110 - BMW M3 blaznive prototypy 106BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 111 - BMW M3 blaznive prototypy 107BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 112 - BMW M3 blaznive prototypy 108BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 113 - BMW M3 blaznive prototypy 109BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 114 - BMW M3 blaznive prototypy 110BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 115 - BMW M3 blaznive prototypy 111BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 116 - BMW M3 blaznive prototypy 112BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 117 - BMW M3 blaznive prototypy 113BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 118 - BMW M3 blaznive prototypy 114BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 119 - BMW M3 blaznive prototypy 115BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 120 - BMW M3 blaznive prototypy 116BMW vytáhlo z tajné garáže divize M koncepty M3, které nepoznaly výrobu - 121 - BMW M3 blaznive prototypy 117

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky