Reklama

Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta

Nejlepší časy z nejnáročnějšího okruhu světa zveřejňují i výrobci aut, věřit jim ale někdy nelze ani nos mezi očima. Němci to zkouší i bez nich, už dekády.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta

15.4.2017 | Marek Bednář | 6 příspěvků

Nejlepší časy z nejnáročnějšího okruhu světa zveřejňují i výrobci aut, věřit jim ale někdy nelze ani nos mezi očima. Němci to zkouší i bez nich, už dekády.

Možná razíte názor, že časy ze Severní smyčky Nürburgringu nejsou pro běžného řidiče podstatnou informací. Souhlasit s vámi ale nebudeme. To, že nějaké auto funguje na tomto okruhu, není nutně jen měřítkem jeho sportovních kvalit, které skutečně mohou být většině řidičů ukradené. Je to měřítkem jeho technických kvalit jako takových, které jsou podstatné pro každého řidiče bez výjimky.

Jde o obraz připravenosti auta zvládnout náročné manévry, ustát opakovaná ostrá brzdění, nechat se řidičem perfektně ovládnout či odolávat vysoké zátěži. Někteří se smějí, když vidí automobilky na Ringu testovat těžká SUV, komfortní limuzíny nebo obyčejné kompakty, nám na tom ale nic směšného nepřipadá. Nikde není psáno, že vůz schopný s nadhledem odolat nástrahám více jak 20kilometrové změti zatáček je nevhodný pro běžné ježdění.

Kdysi jsme tam vytáhli třeba i Škodu Rapid 1,2 TSI, která tento okruh zvládala s velkým nadhledem, přitom je to naprosto obyčejné, komfortně naladěné auto schopné se svým podvozkem a světlou výškou jezdit klidně i po poli. Fakt, že k tomu dokáže fungovat také na nejnáročnějším okruhu světa nutně neznamená omezení pro jeho schopnosti zvládat každodenní jízdu - znamená to jen fakt, že jde o lepší auto než podobně naladěné vozy, které Nordschleife tak snadno nezvládají.

Přesto jsou časy z Ringu pochopitelně nejzajímavější u aut, která jsou stavěna primárně pro ostré ježdění, třebaže ne nutně okruhové. Proto se také automobilky snaží o co nejlepší výsledky, kterými se pak chlubí ve svých reklamních materiálech, jenže... někdy se snaží až moc. Však jsme nedávno žili kauzou Lamborghini, které si prý připsalo absolutní rekord Severní smyčky mezi produkčními auty, jenže dodnes vlastně nevíme, jestli je skutečný. A pokud ano, víme, že rozhodně nebyl dosažen s autem ve stavu, ve kterém s ním odjedete od dealera - už chybějící výbava poukazovala na nestandardní odlehčení.

Lamborghini přitom není první, kdo se k takovým praktikám uchýlil. Srovnávat auta podle časů automobilek je tedy ošemetné a nejen proto - i když budou auta skutečně taková, jaká jsou nabízena k prodeji komukoli „z ulice”, pokaždé je řídí někdo jiným. A i když tyto časy zajíždějí piloti velmi schopní a zkušení, zrovna na Ringu může i malý rozdíl v řidičských kvalitách snadno udělat mnohasekundové rozdíly.

Naštěstí se nemusíme dívat jen po časech automobilek a také nemusíme srovnávat pouze dnešní vozy. Německý magazín Sport Auto auta na Ringu testuje už dekády a čerstvě zveřejnil souhrn 99 časů na kolo Severní smyčky pro 99 automobilů nových i dvacet let starých. Drtivou většinu z těchto časů stanovil Horst von Saurma, do roku 2013 šéfredaktor onoho magazínu. Že je to schopný řidič mistr, dosvědčí mimo jiné to, že v roce 2004 stanovil rekord produkčních aut na Nordschleife s časem 7:32 v Porsche Carrera GT.

Za zmínku také stojí to, jak jsou tato kola zajížděna. Vždy jde o výsledek dvou objetých kol, v prvním se jezdec s autem seznamuje, ve druhém již jede na ostro. V podstatě to tak ukazuje nejen to, jak jsou auta rychlá, ale také jak přívětivá jsou k řidiči.

Kromě času Carrery GT v tabulce najdete BMW M3 CSL i její moderní ekvivalent M4 GTS, je tu i Chevrolet Corvette C5, Porsche 911 (997) GT3 RS 4,0 a Gumpert Apollo Sport. Zkrátka, obrovský výběr všeho od sporťáků až po ostré kompakty za poslední zhruba dvě dekády, a většina řízená člověkem, který z nich umí dostat vše.

Časy 99 aut na Nordschleife přehledně

Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 1 - 99 casu Nordschleife Sport Auto tab 01Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 2 - 99 casu Nordschleife Sport Auto tab 02Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 3 - 99 casu Nordschleife Sport Auto tab 03Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 4 - 99 casu Nordschleife Sport Auto tab 04Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 5 - 99 casu Nordschleife Sport Auto tab 05

Detailně popisovat každé auto nebudeme, to bychom tu byli do pozítří. Seznam samozřejmě neobsahuje všechny supersporty na světě, chybí třeba McLaren 675LT, který by mohl být na trati jako Nordschleife velmi zajímavý, anebo samozřejmě McLaren P1 či Jaguar XJ220, když už jsme v Británii. A chybí tu i několik časů zajetých samotným Sport Autem, to když se na nich podílela automobilka - v takové chvíli to nebyl zcela nezávislý výsledek, proto tu chybí třeba čas Volkswagenu Golf Clubsport S, s nímž jinak von Saurmům nástupce zajel téměř stejný čas, jako je ten oficiální rekordní.

Oněch 99 aut se vešlo do dvou minut a ukazují také to, o kolik rychlejší jsou dnešní vozy jsou i oproti těm ne až tak starým. Například Ford Focus RS stáhl během dvou generací z původního času skoro 1 minutu, což je vážně obrovské zrychlení a rázem se tak rovná sporťákům let nedávno minulých. Bohužel neznáme časy na setiny vteřiny přesně, musíme si vystačit s celými vteřinami, a tak jsou leckde tři, čtyři auta na jedné sdílené příčce. I tak je tenhle přehled velmi zajímavý, zejména díváte-li se po ojetém sporťáku. Mimochodem, ona Carrera GT je stále, po 13 letech, v první desítce...

Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 6 - mercedes-amg gt r SportAutoRing 01Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 7 - mercedes-amg gt r SportAutoRing 02Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 8 - mercedes-amg gt r SportAutoRing 03Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 9 - mercedes-amg gt r SportAutoRing 04Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 10 - mercedes-amg gt r SportAutoRing 05Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 11 - mercedes-amg gt r SportAutoRing 06
Mercedes-AMG GT R je králem Ringu dle Sport Auto

Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 12 - 2004 porsche carrera gt 02Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 13 - 2004 porsche carrera gt 04Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 14 - 2004 porsche carrera gt 05Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 15 - 2004 porsche carrera gt 07Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 16 - 2004 porsche carrera gt 08Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 17 - 2004 porsche carrera gt 09
Rekord Carrery GT je stále v první desítce

Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 18 - bmw m3 csl e46 07Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 19 - bmw m3 csl e46 05Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 20 - bmw m3 csl e46 06Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 21 - bmw m3 e46 csl bmwclassic 03Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 22 - bmw m3 csl e46 25Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 23 - bmw m3 csl e46 26
Legendární M3 CSL je hluboko pod osmi minutami

Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 24 - wiesmann gt mf5 SportAutoRing 01Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 25 - wiesmann gt mf5 SportAutoRing 02Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 26 - wiesmann gt mf5 SportAutoRing 03Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 27 - wiesmann gt mf5 SportAutoRing 04Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 28 - wiesmann gt mf5 SportAutoRing 05Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 29 - wiesmann gt mf5 SportAutoRing 06
Značku Wiesmann nebude znát každý, málokdo, ovšem její model GT MF5 se na Ringu neztratí

Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 30 - 99 casu Nordschleife Sport Auto Ford Focus RS I 01Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 31 - 99 casu Nordschleife Sport Auto Ford Focus RS I 02Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 32 - 99 casu Nordschleife Sport Auto Ford Focus RS I 03Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 33 - 99 casu Nordschleife Sport Auto Ford Focus RS I 04Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 34 - 99 casu Nordschleife Sport Auto Ford Focus RS I 05Jak se mění rychlost aut v čase? Toto je 99 nejrychlejších kol z Ringu dle Sport Auta - 35 - 99 casu Nordschleife Sport Auto Ford Focus RS I 06
Ford Focus RS první generace se v roce 2004 nedostal pod 9 minut. Ten současný atakuje osmiminutovou metu

Zdroj: Sport Auto

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše