Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Lamborghini Sogna: ošklivka Betty, rok výroby 1994
14.12.2013 | Adam Šrámek | Přidat příspěvek
(+ videa) Na světě je mnoho aut, pro které má smysl žít. Sogna mezi ně nepatří - za její cenu byste jich měli dostat tucet, získáte ale jedinou.
Prodejce by ho sice mohl prezentovat jako Lamborghini, ale pravdou zůstává, že Sognu přímo italský výrobce vůbec nevyvíjel. Tento výtvor má na svědomí studio Art&Tech s japonskými kořeny a jmenovitě je dílem Ryojiho Yamazaki, který prý v mládí snil o tom, že si postaví vlastní supersport. Na splnění dětského snu došlo až v jeho jedenačtyřiceti letech a výsledkem je právě Sogna, která možná legálně, možná ze setrvačnosti používá i značku Lamborghini. Mimochodem, „sogna” znamená v italštině „sny”, pro někoho by ale mohl vůz představovat klidně ztělesnění slova „incubo”, tedy „noční můry”.
Vzhledově značně diskutabilní Sogna ovšem není žádný garážový projekt, třebaže do širšího povědomí nevstoupila. Vůz byl coby designová studie bez vnitřností představen veřejnosti na ženevském výstavišti v roce 1991 s cílem získat si sympatie publika. Jak tehdy na návštěvníky výstaviště působil design vozu, netušíme, zapůsobit ale musela cenovka - Art&Tech měl v úmyslu vůz prodávat za i dnes (a o to více tehdy) astronomickou sumu 1,6 milionu amerických dolarů. Mohlo by se zdát, že s takovou nabídkou muselo „japonské Lambo” rychle odkráčet ze scény. Ale kdeže.
Celý studie byla rozvinuta do podoby plně funkčního prototypu, který právě vidíte na přiložených fotografiích. Trvalo ještě tři roky, než byl projekt dokončen a pro stavbu hotového auta bylo použilo platformy bájného Lamborghini Countach. Jeho technika byla dále upravena a Sogna s hliníkovou karoserií a uprostřed uloženým motorem V12 s objemem 5,2 litru o výkonu 455 koní údajně dosahovala pozoruhodné dynamiky. Vůz vybavený pětistupňovou převodovkou a pohonem zadních kol měl jezdit v produkční verzi až 325 km/h, tento prototyp zvládne nejvýše 300 km/h. O akceleračních schopnostech jsme se dobových ani pozdějších věrohodných zmínek nedopátrali, marné ale dozajista též nebudou.
Auto se v potenciálně sériovém provedení představilo na podzim roku 1994 na tuningové show v Essenu a jeho autoři to s ním dále mysleli vážně. Domluvena byla evropská výroba i prodej v Německu, Velké Británii a Itálii. Nikdo však nepamatuje, že by si Sognu později kdokoli koupil a též aktivity Art&Tech upadly v zapomnění nedlouho poté - firma představila ještě koncept Vera, ani o ten ale nikdo zřejmě nejevil dostatečný zájem.
Pokud byste však o původní Sognu, tedy onen výstavní prototyp z Essenu 1994, měli zájem, k mání je. Právě teď se vystavuje na webu JamesEdition.com, který se zabývá prodejem luxusních komodit. Jeho majitelem je japonská společnost Enmann Corporation, která si ho při tachometrových 1846 kilometrech cení na astronomických 2,38 milionu Euro - tedy 65 400 000 Kč.
To věru není málo, potenciální kupec ale za takovou částku získá nejen něco hodně ošklivého, ale také zcela výjimečného. Přece jen, kdo může říci, že jezdí autem snů jednoho bláznivého Japonce, které má za sebou tak pozoruhodný zrod?









Takhle vypadá další z největších klenotů světa čtyř kol. A to vlastně ani nejde o skutečné Lamborghini
Zdroj: Autoblog
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Už se ví, kdo dal skoro miliardu za první vyrobený kus nejošklivějšího Ferrari dějin, je to vrchol ironie
včera
Není špatné reklamy? První exemplář otřesného Ferrari Luce se v aukci prodal bezmála za 1 miliardu korun
17.8.2026
Fanoušci Wankelů by teď měli slavit výročí historického vítězství v Le Mans, místo toho truchlí nad smutnou ztrátou
14.8.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejčtenější články
Manažer Mercedesu přiznal, že vrcholný elektrický nesmysl značky nikdy neměl vzniknout. Musel vidět to, co jsme teď spatřili my
21.7.2026
Nový VW Polo už jde objednávat i v úplném základu. Za svou cenu je jako vtip, kterému se nikdo nesměje
21.7.2026
Vrcholná Tesla je po faceliftu citelně horší auto než doteď, ukázal test. Přišla o pneu či funkce, zato dostala launch control, který nic nedělá
21.7.2026
Nové Audi A2 bylo natočeno skoro bez maskování, vedle ceny unikly i specifikace. Tohle bude pro čtyři kruhy rána z milosti
21.7.2026
Zaříznout kombíky Hyundai nemohlo v horší dobu. Další značka říká, že zájem o ně zažívá renesanci a posílá je na nové trhy
21.7.2026
Živá témata na fóru
- Řidiči, co to mají v ruce... 08.19. 11:09 - Truck Daškam
- Policejní kontroly a měření 08.19. 10:59 - Truck Daškam
- IT poradna 08.19. 09:32 - mattonecz
- Co právě teď posloucháte? 08.19. 05:49 - pavproch
- Hacker 08.18. 19:49 - admin
- Porsche - vse o sportovnich modelech 08.18. 13:03 - Vrooom
- S větrem ve vlasech.... 08.17. 15:14 - pavproch
- Policejni Passaty, Superby a neoznacena merici vozidla #2 08.17. 14:42 - delphin
