- -

Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut

Tento týden jsme mohli při oslavách Dne vítězství v Moskvě znovu vidět dva přehlídkové ZILy. Vypadají staře, ale jsou docela nové. A hodně zajímavé.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut

14.5.2017 | Petr Miler | 7 příspěvků

Tento týden jsme mohli při oslavách Dne vítězství v Moskvě znovu vidět dva přehlídkové ZILy. Vypadají staře, ale jsou docela nové. A hodně zajímavé.

I my jsme na začátku tohoto týdne slavili Den vítězství, který připomíná moment definitivní kapitulace rozpínavého nacistického Německa v roce 1945. Je to jistě významný okamžik nejen českých resp. československých dějin, ještě větší rozruch než v západnějších koutech Evropy ale tradičně vyvolává v Rusku, kde slaví Den vítězství o něco později. Oslavy tradičně doprovází monstrózní vojenská přehlídka, která by nás nemusela až tak zajímat, pokud by se na ni ovšem neobjevovaly dva pozoruhodné přehlídkové vozy - pozoruhodnější, než by vás na první pohled napadlo.

Na první pohled mohou vypadat, jako kdyby je Rusové na Rudé náměstí vytáhli rovnou z muzea, ve skutečnosti jsou to ale docela moderní stroje. Běžně není možné je poznat z větší blízkosti, neboť na jejich palubách se nachází hlavní velitel pozemních vojsk Oleg Saljukov a ministr obrany Sergej Šojgu, dva pečlivě střežení prominenti současného vedení země. Když se ale někomu podaří dostat k těmto přehlídkovým speciálům mimo začátek května, lze je nafotit do nejmenšího detailu.

Abychom byli přesní, neukážeme vám ani jeden z vozů, které byly zvěčněny spoustě fotografií. Svědčí o tom už registrační značka, kterou jsme na autech ze samotných přehlídek nikdy neviděli. Také letos použité vozy měly značky 0001 MO a 0002 MO, tento stroj nese RZ 0003 MO a slouží jako třetí, záložní. Během přehlídek je schován na blíže neupřesněném místě pro případ, že by se jeden ze zbylých speciálů porouchal. Takže až někdy uvidíte rudým náměstím korzovat vůz označený trojkou, víte, že něco nešlo podle plánu.

Jinak jde ale o tři totožná auta, k nimž nikdy nebylo v oficiální rovině nic zveřejněno. Možná už proto, že celé jméno tohoto stroje zní ZIL-41041 AMG, takže na jeho výrobě se podíleli Němci. Pochopitelně, jsou to „jiní Němci” než ti, proti kterým Rusové před více jak 70 léty bojovali, přesto nezní příliš politicky korektně oslavovat vítězství nad Německem částečně německým strojem. Ten, přes svůj vskutku retrospektivní design, vznikl skutečně až nedávno poté, co byly obdobné vozy sloužící mezi léty 1981 a 2009 vyřazeny ze služby. Postaven byl opravdu ZILem, ale nikoli v jeho rozpadající se fabrice v Moskvě, nýbrž v dále existující továrně v Nižném Novgorodu.

Že jde o veskrze moderní stroj, svědčí hlavně pohled do jeho interiéru. Toto není vnitřek vozu z komunistických časů a všimněte si řady zajímavých detailů. Pozoruhodné je madlo pro stojícího pasažéra, mikrofony pro možnost pronášet projevy přímo z paluby či zadní sedadla, na která si málokdy někdo sedne. Co ovšem zaujme nejvíce, jsou převzaté díly z jiných aut - přístrojová deska vypadá jako ta z GMC Sierra z konce minulé dekády, ovládání světel je pro změnu z dobového GMC Yukon.

To jsou ale jen viditelné věci, které známe také z jiných vozů, převzatá má být především technika. Detaily neznáme, ale v útrobách vozu nemá být ruského vůbec nic, neboť celé pohonné ústrojí dodalo AMG. Prý jen ovládání klimatizace je ruské, z prototypu nikdy nevyráběné nové Volhy. Ale možná i v něm spatříte něco, co už znáte odjinud.

Ze zbylých detailů stojí za zmínku fakt, že vůz má funkční, plátěnou stahovací střechu, s níž jej při přehlídkách též těžko uvidíme. Níže jej můžete spatřit i tak a dokonce zhlédnout i průběh natahování - trvá prý okolo 20 sekund. A všimněte si také částečně bílých bočnic pneumatik - říká se, že tam nejsou ani tak pro parádu, ale kvůli tomu, aby se na autě neobjevovalo jediné logo firmy, která není ruská. Proto také existují tyto speciály, jezdit při přehlídkách Dne vítězství něčím „otevřeně německým” by nebylo průchozí. Tak mají Rusové vůz „skrytě německý”, navíc doplněný o komponenty od amerických kapitalistů...

Podívejte se na to sami, je vskutku výjimečné moci tento automobil takto do detailu vidět. A jestli vydrží ve službě 28 let, jako jeho předchůdce, budeme jej začátkem května vídat na hlavních stránkách periodik ještě pěkných pár dekád.

Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 1 - ZIL-41041 AMG prehlidka 01Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 2 - ZIL-41041 AMG prehlidka 02Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 3 - ZIL-41041 AMG prehlidka 03Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 4 - ZIL-41041 AMG prehlidka 04Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 5 - ZIL-41041 AMG prehlidka 05Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 6 - ZIL-41041 AMG prehlidka 06Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 7 - ZIL-41041 AMG prehlidka 07Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 8 - ZIL-41041 AMG prehlidka 08
Takto jsme mohli dva „hlavní” vozy vidět při oslavách letošního Dne vítězství

Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 9 - ZIL-41041 AMG prehlidka 09
Proč se k vozům během nich nikdo nepřibližuje, pochopíte snadno...

Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 10 - ZIL-41041 AMG detaily 01
Auto je po naprostou většinu roku schováno v armádních garážích

Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 11 - ZIL-41041 AMG detaily 02Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 12 - ZIL-41041 AMG detaily 03Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 13 - ZIL-41041 AMG detaily 04Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 14 - ZIL-41041 AMG detaily 05Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 15 - ZIL-41041 AMG detaily 06Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 16 - ZIL-41041 AMG detaily 08Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 17 - ZIL-41041 AMG detaily 10Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 18 - ZIL-41041 AMG detaily 11Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 19 - ZIL-41041 AMG detaily 12Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 20 - ZIL-41041 AMG detaily 13Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 21 - ZIL-41041 AMG detaily 14Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 22 - ZIL-41041 AMG detaily 15Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 23 - ZIL-41041 AMG detaily 16
Vidět jej na sněhu je neobvyklé, navíc se zataženou střechou

Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 24 - ZIL-41041 AMG detaily 17Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 25 - ZIL-41041 AMG detaily 18Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 26 - ZIL-41041 AMG detaily 19Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 27 - ZIL-41041 AMG detaily 20
Interiér je nejzajímavější částí auta, na posledním snímku přístroje z GMC Sierra

Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 28 - ZIL-41041 AMG detaily 21Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 29 - ZIL-41041 AMG detaily 22Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 30 - ZIL-41041 AMG detaily 23Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 31 - ZIL-41041 AMG detaily 24Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 32 - ZIL-41041 AMG detaily 25Podívejte se do ruského speciálu pro vojenské přehlídky. Hýří díly z jiných aut - 33 - ZIL-41041 AMG detaily 26
Další části interiéru ukáží též povědomý ovladač světel, ale také prý originální ovládání klimatizace

Zdroj: Kak Eto Sdelano@Livejournal

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama