Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem

Drama se v prvé řadě pochopitelně soustřeďuje na samotný výbuch, vzhledem ke kvalitě svého zpracování je ale i cenným vzhledem do světa aut v SSSR v roce 1986.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem

3.6.2019 | Mirek Mazal

Drama se v prvé řadě pochopitelně soustřeďuje na samotný výbuch, vzhledem ke kvalitě svého zpracování je ale i cenným vzhledem do světa aut v SSSR v roce 1986.

Televizní obrazovky ovládla pětidílná minisérie Chernobyl (česky pochopitelně Černobyl) pojednávající o nechvalně známé jaderné havárii z roku 1986. Rekonstrukci událostí spojených s prozatím nejhorší katastrofou v historii atomových elektráren označují odborníci za mimořádně zdařilou. I vedoucí českého Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová říká, že seriál je udělaný poměrně přesně. A pokud by v něm některé nepřesnosti našla, nejsou podle ní až tak důležité.

Některé momenty dějové linie jsou záměrně nadsazené, celkově je ovšem dokumentární drama zdůrazňující krátkozrakost sovětského papaláštví autentické. Pětidílný seriál na sebe strhl více pozornosti, než mohl kdo očekávat a diváci jej svým hodnocením řadí dokonce nad stálice televizní zábavy jako The Wire (Špína Baltimoru), Breaking Bad (Perníkový táta) či Game of Thrones (Hra o trůny).

Kromě hlavního zaměření na černobylskou nehodu můžeme v pozadí dramatického příběhu sledovat prostředí, jaké v osmdesátých letech panovalo na severní Ukrajině, přibližně 110 kilometrů severně od Kyjeva a 16 kilometrů od hranic s Běloruskem. Vynikající kvalita produkce přináší divákům autentické informace o životě za železnou oponou a pozornější část publika si všimne i přesného obrazu tehdejšího vozového parku.

Jedním z mnoha vozů před kamerou je například Volha GAZ 24. Vůz v seriálu ho nemůže řídit nikdo jiný než agent KGB, protože GAZ 24 byl typickým autem vyhrazeným státnímu aparátu. Výbor státní bezpečnosti dokonce mohl používat speciální verze s „dvojnásobným” motore, - místo čtyřválce měli špioni pod kapotou V8. Občas se na obrazovce mihne i modernizovaná i delší verze Volha GAZ 3102.

Raritní pohled na automobilismus východního bloku dokreslují také dobové sanitky a dodávky. Nejběžnějším modelem byla Latvija RAF 22031 s relativně moderním vzhledem a dostatečným prostorem. Mezi předními sedadly byl umístěn 2,4litrový čtyřválcový motor, většina dílů pocházela z jiných aut sovětského trhu.

V jedné chvíli se v záběrech ocitne i velká cisterna hasičského sboru. V červené barvě najede do akce nákladní automobil ZIL-130, který byl vyráběn v letech 1964 až 1994. Těžký stroj se tehdy používal na všechny potřebné služby od vojenských nákladních převozů až po civilní autodopravu.

Herci poznali taktéž armádní ikonu UAZ-469. Sovětská stálice zelené barvy s odnímatelnou střechou a se sklopnou zadní stěnou začala vznikat v roce 1971. Produkce malého off-roadu s tenkými koly pokračuje do dnešních dnů a v zemi bývalého Východního bloku plní rozkazy dodnes.

Příznivci starších modelů budou šťastni za záběry vojenského valníku GAZ-66, kterých Gorkovský automobilový závod vyslal do služby zhruba jeden milion kusů. Nákladní automobil s pohonem obou náprav byl nezastupitelným dříčem v řadách sovětské armády a svoje místo si upevnil i v národním hospodářství komunistického státu.

Kategorii osobních vozidel zastupuje v seriálu klasický VAZ 2101 neboli žigulík. Vyrobilo se jej 2,7 milionu kusů, proto i v seriálu několikrát zastupuje roli klasického automobilu z poloprázdných ulic. Bez žigulíku by se producenti neobešli.

Napínavý scénář vyplňují okamžiky zapojení těžké techniky. Chvíli slávy si užilo rovněž sovětské obojživelné vozidlo BRDM-2. Obrněný průzkumník s otočnou věží byl schopný plavat, ale v seriálu jen pronásledoval bílý Moskvič 2140. V jiném okamžiku si chvíli zahrálo i kombi zvané Moskvič 2137.

Vážnost situace po atomovém výbuchu v Černobylu dokazuje i nasazení vojenského ZILu-131, který si to namířil mezi paneláky. Vedle obyčejných aut typu VAZ-2103 působil terénní náklaďák jako pěst na oko, přesně o takový kontrast doby ale tvůrcům série šlo. Svůj prostor na scéně dostal i VAZ-2106 jako nástupce varianty 2103.

V době katastrofy jezdilo na Ukrajině množství dnes už zapomenutých automobilů. Retrospektivní drama dále připomíná například osobní Iž 2125, Iž 2715 nebo ZAZ-968M. Dokonce se podařilo nafilmovat hromadnou přepravu osob v autobusech LAZ-695 s motory vzadu. Dalšími zástupci nákladní kategorie sovětských značek se staly exempláře GAZ-63.

Následky katastrofy řešila i typická Buchanka. Off-road UAZ-452 postavený vysoko nad zemí s velkoprostorovou karoserií se také vyrábí ještě dnes, bez tohoto pojízdného dělníka by žádná sovětská a později ruská historická filmová série nebyla kompletní.

Promítané hodinové díly také zobrazily zvláštní autobusy postavené na bázi sovětského nákladního automobilu střední nosnosti GAZ 53. Užitkové verze sloužily v různých oblastech a podle seriálu se barevné provedení hodilo i na přepravu osob.

V televizi poběží ještě další části celkem pětidílné řady, proto se můžeme nechat dále překvapit, co zajímavého filmaři vymysleli. Jistě potěší nasazení Lunochodu. Měsíční vozidlo určené do vesmíru se tvůrcům již oblíbeného seriálu podařilo napodobit do nejmenších detailů. Robot s televizními kamerami, spektrometrem k chemické analýze, francouzským laserovým měřidlem vzdálenosti a řadou dalších přístrojů opravdu pomáhal odklízet vysoce radioaktivní odpad čtvrtého reaktoru, proto v dokumentárním náhledu do vozového parku SSSR nesmí chybět.


Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 1 - Auta ze serialu Cernobyl foto 01Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 2 - Auta ze serialu Cernobyl foto 02Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 3 - Auta ze serialu Cernobyl foto 03Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 4 - Auta ze serialu Cernobyl foto 04
V době černobylského výbuchu se po ulicích sovětského bloku proháněla auta jako GAZ 24,...

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 5 - Auta ze serialu Cernobyl foto 05
...Latvija RAF 22031,...

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 6 - Auta ze serialu Cernobyl foto 06
...hasičský ZIL-130,...

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 7 - Auta ze serialu Cernobyl foto 07
...armádní klasik UAZ 469,...

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 8 - Auta ze serialu Cernobyl foto 20
... valník GAZ-66,...

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 9 - Auta ze serialu Cernobyl foto 08Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 10 - Auta ze serialu Cernobyl foto 09
...nebo typický VAZ 2101 včetně různých verzí,...

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 11 - Auta ze serialu Cernobyl foto 21
...také obrněný BRDM-2

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 12 - Auta ze serialu Cernobyl foto 10
Před kameru se dostal také ZIL-131,...

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 13 - Auta ze serialu Cernobyl foto 11Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 14 - Auta ze serialu Cernobyl foto 12Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 15 - Auta ze serialu Cernobyl foto 13
...automobily značky Iž,...

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 16 - Auta ze serialu Cernobyl foto 14Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 17 - Auta ze serialu Cernobyl foto 15
...stylové autobusy,...

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 18 - Auta ze serialu Cernobyl foto 16
...vojáky zastoupil i GAZ-63...

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 19 - Auta ze serialu Cernobyl foto 17
...a UAZ 452

Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 20 - Auta ze serialu Cernobyl foto 18Stále více ceněný seriál zachycuje vozový park v Černobylu těsně před výbuchem - 21 - Auta ze serialu Cernobyl foto 19
Zajímavostí se stala věrná kopie Lunochodu

Zdroj: Jalopnik

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama