Reklama

Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit

Řidičské boty dnes vnímáme jako něco naprosto samozřejmého, co nabízí kde kdo. Vymyslel jej ale jeden člověk, z jedné firmy, ostatní ho jen kopírovali.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Fascinace a historie

Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit

15.10.2016 | Marek Bednář | 4 příspěvky

Řidičské boty dnes vnímáme jako něco naprosto samozřejmého, co nabízí kde kdo. Vymyslel jej ale jeden člověk, z jedné firmy, ostatní ho jen kopírovali.

Spousta nadšených řidičů dnes má řidičské boty, tedy takové, které jsou uzpůsobeny pro co nejlepší ovládání pedálů, hrátky meziplyny a podobné věci, které je potřeba při té správné jízdě provádět. Nabízí je spousta firem a patrně je vnímáte jako něco, co je tu s námi odnepaměti. Jenže není to pravda. Není to zase tak starý vynález a nevznikl žádnou postupnou evolucí. Zrodil se v hlavě jediného člověk, a to v principu přesně tak, jak je známe dnes.

První boty, stvořené skutečně pro řízení auta, vznikly v roce 1965 na Sicílii. Vyrobil je Francesco Liberto z firmy Ciccio, sídlící ve městě Cefalù na severním pobřeží tohoto italského ostrova. Tyto boty vznikly pro závodníky týmu Alfa Corse, Ignazia Giuntiho, Nanniho Galliho and Gekiho Russa, kteří potřebovali úzké boty pro ovládání třech pedálů v úzkém prostoru pro nohy svých aut. Drtivá většina bot té doby byla prostě příliš široká a řízení v nich nešlo tak dobře, navíc měly tlusté a málo poddajné podrážky, které preciznímu ovládání pedálů též nepřispívaly. Tohle všechno Libertovi boty řešily.

Jejich úplně první verze se ovšem s úspěchem nesetkaly. Protože chtěl Liberto dosáhnout co největší jemnosti, části bot nespojoval švy, ale lepidlem. To sice způsobilo, že na místě se s ovládacími prvky pracovalo skvěle, za jízdy ale byly jen pro zlost. Vysoké teploty v kokpitu znamenaly, že se boty začaly rozlepovat a pilotům zbyly už jen holé nohy. Pak Liberto začal boty normálně šít a jejich trvanlivost byla pochopitelně výrazně lepší.

První takovéto boty se objevily právě v roce 1965 na závodě Targa Florio a velmi rychle byly okopírovány dalšími závodníky a dalšími ševci, takže dnes si můžete vybrat řidičské boty od obrovské hromady značek - Puma, Alpinestars, Momo nebo Asics jsou jen některé z nich. Originál je ale pouze jeden a stále ho můžete mít- Francesco Liberto žije, firma Ciccio stále funguje a řidičské boty vám ušije, budete-li mít zájem.

Ceník na webu Ciccio nemá, ale nepočítejte s žádnou lácí. Tyto boty se dál šijí ručně a můžete si vybrat jakoukoliv kůži nebo nubuk a jednu nebo více barev. Také je možné nechat kůži potisknout a mít tak zcela unikátní pár. Příjemným bonusem budiž nejméně dva výlety na Sicílii a kus historie ve vlastních... no, spíše na vlastních nohách.

Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 1 - ciccio boty 02Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 2 - ciccio boty 01Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 3 - ciccio boty 03Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 4 - ciccio boty 04Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 5 - ciccio boty 05Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 6 - ciccio boty 06Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 7 - ciccio boty 07Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 8 - ciccio boty 08Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 9 - ciccio boty 09Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 10 - ciccio boty 10Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 11 - ciccio boty 11Víte, kdo vymyslel řidičské boty? Pořád si je u něj můžete koupit - 12 - ciccio boty 12
Firma Ciccio šije řidičské boty už půl století. Na poslední fotce je jeden z prvních párů pro tým Alfa Corse z roku 1965

Zdroje: Petrolicious, Ciccio Shoes

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama