Home > Rubriky a sekce > Fascinace a historie > Článek
Ztracený raritní Mercedes byl nalezen, 50 let ve stodole čekal na nový lak
9.3.2019 | Petr Miler
Cesty osudů některých aut jsou stejně nevyzpytatelné, jako těch lidských. Tento vůz byl léta považován za ztracený, nakonec se ale ukázalo, že existuje v dokonale originálním stavu.
Když člověk čte některé zprávy, má skoro chuť vydat se nahlédnout do nejbližší stodoly, jestli se v ní neskrývá nějaký automobilový skvost. Na světě zjevně existuje spousta podobných míst, která musí být prozkoumána, aby vydala svá po dekády skrývaná tajemství, jak ukazuje i případ, o němž vám povíme dnes.
Pochlubil se jím sám Mercedes-Benz, jehož divize Classic po léta marně sháněla informace o výskytu vzácného a slavného modelu 300 SL Gullwing se sériovým číslem 43. Mezi 1 400 vyrobenými kupé je tak raný exemplář raritní sám o sobě, vědělo se o něm ale pouze tolik, že byl v roce 1954 dodán zákazníkovi z amerického Miami na Floridě. Už o dekádu později se ale jeho stopa ztrácí - auto bylo vyřazeno z registru a od té chvíle jako by se po něm slehla zem
O výskytu vozu, jeho majiteli či způsobu použití neměl nikdo od roku 1964 ponětí, a tak není divu, že byl považován za ztracený. Lidé z Mercedes Classic se ale nedali snadno odbýt a rozjeli na jihu USA pátraní, které je k vozu dovedlo. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že auto zůstalo celou tu dobu na Floridě, jen v rukou jiného vlastníka. Ten jej plánoval dát do pucu a vrátit do provozu, práci ale nikdy nedokončil. Vůz tak v roce 1968 zavřel do stodoly, kde zůstalo až do sklonku roku 2018 stát v rozpracované podobě bez zájmu kohokoli.
Zní to jako smutný osud, díky tomu je ale nyní z kusu 43 světová rarita. Auto je právě kvůli výše zmíněnému v naprosto originálním stavu, nebyl na něm vyměněn ani renovován jediný podstatný díl a může jít dost dobře o jediný takový Gullwing na celém světě. Jedinou změnou, kterou ale druhý majitel zcela nerealizoval, bylo odění vozu do nového barevného odstínu - původně byl modrý. Jak ale můžete sami vidět z přiložených snímků, 300SL dostal jen nový základní lak a toho vrchního se po celé půlstoletí nikdy nedočkal.
Mercedes říká, že je škoda na takový vůz jakkoli sahat a přesně v tomto dokonale původním stavu jej o tomto víkendu vystavuje na přehlídce elegance na Amelia Island - kde jinde než na Floridě. Cestu tam patrně mít nebudete, tak si alespoň nalezený Gullwing prohlédněte na přiložených záběrech. Jeho patina je fascinující a zřejmě skutečně neopakovatelná...








Neskutečných 50 let čekal tento vůz v jinak dokonale původním stavu na nový lak. Nedočkal se jej ani ničeho jiného, i díky tomu je dodnes zcela originální
Bleskovky
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
18.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Vítězem Marc Marquez před Ogurou a Bagnaiou včera 14:36
- Po 8 letech má Čech na Masecu podium včera 13:11
- Prvním dnešním brněnským vítězem se stal Hakim Danish včera 11:21
- Proč bylo odvolání Aprilie zamítnuto včera 10:06
- #46 - Vale Rossi je v Brně v úplně nové roli včera 10:00
Nejnovější články
Majitel Koenigseggu, který letos „flexil” na miliardové jachtě při GP Monaka, má taková auta dvě. Jedno se rozhodl prodat
včera
Šest aut, šest pomlácených zadků: Zbavit moderní vozy zadního okna možná nebyl zase tak dobrý nápad
včera
Ferrari začalo s ohyzdným elektrickým Luce dělat přesně to, o čem tvrdilo, že s ním dělat nebude
včera
Už i největší výrobce baterek na světě přiznal, že baterie s tuhým elektrolytem nejsou tou spásou, za níž bývají vydávány
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
včera
Živá témata na fóru
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
- BMW Divize 06.21. 13:41 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.21. 11:00 - pavproch
- Politický koutek 06.21. 10:52 - pavproch
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.20. 19:13 - Stepan
- Banky, peníze, finance, investice... 06.20. 11:09 - jerry
