Reklama

Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh

Čínská automobilka Zotye už proslula naprostou neúctou vůči k duševnímu vlastnictví jiných. A nejspíše znovu bude mít podporu tamních soudů.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh

12.4.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Čínská automobilka Zotye už proslula naprostou neúctou vůči k duševnímu vlastnictví jiných. A nejspíše znovu bude mít podporu tamních soudů.

Pokud bychom měli čínské automobilky přirovnat k lidem, titulovali bychom řadu z nich jako bezpáteřní zmetky. Tamní výrobci se snaží všemi možnými způsoby parazitovat na práci jiných a nedávno jsme vám mohli ukázat jeden z vrcholných příkladů. Čínské Chery se nyní snaží zabránit Mercedesu, aby mohl své elektromobily nabízet pod označením eQ. Důvodem je to, že firma už nějaké dva roky nabízí hatchback nesoucí název EQ, který je ale sám plagiátem vozu koncernu General Motors, pro jehož kopírování byla firma dokonce souzena.

Jiným extrémním případem je značka Zotye, která bezostyšně prodává modelem SR9, který je jasnou kopií Porsche Macan, ovšem za desetinu ceny. Oba vozy jsou si tak blízké, že si k tomu falešnému dokonce můžete pořídit nálepky Porsche a normální člověk si snad ani nevšimne, že jezdíte klonem. Nyní se ale Zotye vydává ještě o patro výš.

S kopírováním zjevně nehodlá přestat a bez uzardění tentokrát vyrukovalo s prvními obrázky novinky zvané Concept S, kterou hodlá představit za pár dní na autosalonu v Šanghaji. Toto sportovní SUV je přitom zjevným plagiátem Lamborghini Urus.

První obrázky mohou klamat tělem, jenže s ohledem na minulost značky Zotye nelze příliš počítat s tím, že by konstruktéři tentokrát vsadili na kreativitu. Spíše se dá vsadit na to, že bude zkopírován každý prvek, který zkopírovat lze. A minimálně při pohledu zezadu je evidentní, že tu máme stejnou konfiguraci světel i šest koncovek výfuku.

Vpředu je sice Zotye trochu originálnější, to ovšem může být dáno nekvalitou snímku - ostatně je patrné, že tady máme minimálně dva vozy na sobě, alespoň podle litých kol. Odhalení reálného provedení se tedy nemůžeme dočkat. A stejně je na tom nejspíše i Lamborghini a jeho armáda právníků. Ačkoliv v tomto případě bude jejich snažení asi marné.

Čínské soudy tedy občas překvapí, a tak se Italové třeba i svých práv domohou, mají ale asi podobnou šanci jako vy na zítřejší výhru v jackpotu sportky. S ohledem na to, že premiéra Zotye je na spadnutí (ovšem, Urusu též) se snadno může stát, že se sériovým dříve přijde bezpáteřní čínský zmetek. To by byla krutá ironie...

Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 1 - Zotye Concept S 2017 prvni ilustrace 01Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 2 - Zotye Concept S 2017 prvni ilustrace 02
Zotye znovu dokazuje, že jí ochrana duševního vlastnictví nic neříká

Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 3 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 01Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 4 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 02Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 5 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 03Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 6 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 04Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 7 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 05Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 8 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 06Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 9 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 07Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 10 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 08Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 11 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 09Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 12 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 10Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 13 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 11Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 14 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 12Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 15 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 13Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 16 - Lamborghini Urus zive Peking 2012 14
Takto se Urus představil jako koncept v roce 2012

Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 17 - Lamborghini Urus prototyp silnice prvni 03Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 18 - Lamborghini Urus prototyp silnice prvni 01Číňané skórují. Nové SUV Lamborghini zkopírovali ještě před uvedením na trh - 19 - Lamborghini Urus prototyp silnice prvni 02
Sériová verze teprve prochází finálními testy

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 3 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše