Reklama

Elektrické auto pro Čechy? Tesla Model S kombi není vtip, už vzniká omezená série

Pokud někdo chce dojmout českého zákazníka, sedanem to nepůjde. Kombík je jiná káva, právě ten nyní vzniká na základech sedanu Tesly Model S.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Elektrické auto pro Čechy? Tesla Model S kombi není vtip, už vzniká omezená série

14.8.2017 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Pokud někdo chce dojmout českého zákazníka, sedanem to nepůjde. Kombík je jiná káva, právě ten nyní vzniká na základech sedanu Tesly Model S.

Tesla Model S dokáže být neskutečně rychlá, s praktičností na tom až tak dobře není. Není na tom tedy ani úplně špatně - říká si sice sedan, ve skutečnosti je to ale spíše liftback jako třeba Škoda Octavia. A ve svém zavazadlovém prostoru dokáže pobrat nejen neskutečných 1 869 litrů zavazadel, ale třeba i další dvojici cestujících v příplatkových protisměrných sedadlech. Jenže některým je každý zavazadelník malý a faktem je, že pokud chcete převážet opravdu objemné věci se zavřeným víkem kufru, Model S neposlouží.

I proto se již mnohokrát spekulovalo o příchodu elektrického kombíku, Tesla však zatím vyrukovala pouze s SUV. Model X navíc zakrátko doplní ještě crossover Model Y, čímž automobilka pokryje potřeby mnohem širšího publika, nicméně ani tak nebudou uspokojeni třeba majitelé psů, které byste při pohledu z dálky mohli považovat spíše za koně. Naštěstí i pro ně se rýsuje spása nikoli nepodobná pohřebnímu Model S.

V Norfolku ve Velké Británii se zformovala skupina majitelů, kteří by velmi rádi praktičnost Tesly Model S navýšili. Do jejich čela se pak postavil člověk, jenž vydělal jmění na instalaci radarových cedulí podél silnic. Do projektu věnoval vlastní Model S, na němž začali pracovat někdejší inženýři z Lotusu, McLarenu či Jaguaru. Většina z nich pochází právě z Norfolku, který je jakýmsi britským technologickým centrem.

Cílem jejich snah přitom není nic jiného než konverze sedanu na kombík. Nepůjde ovšem o ojedinělý exemplář - pokud se jim to podaří, je v plánu série pětadvaceti kusů. Z aktuálně dostupných informací by přitom Model S měl přijít o horní partie zadní části karoserie, na jejichž místo se nastěhuje nová nástavba. Ta je vyrobena z kompozitů, ve výsledku tak i přes vyšší praktičnost novinka dokonce shodí pár kilogramů.

Nižší hmotnost ovšem není jediným benefitem konverze, dále se mluví o zlepšené aerodynamice. Dojezd vozu by tedy měl narůst, stejně tak dozná zlepšení i jízdní dynamika. Na konkrétní parametry je zatím ještě brzy, známa není ani cena. Vývoj prozatím došel jen do stadia zmenšeného modelu a na konverzi reálného vozu se teprve začalo pracovat.

Každopádně, jejich snahy by mohly být stimulem pro Elona Muska. Pokud někde v Norfolku v garáži vznikne vůz schopný oslovit lidi, které Tesla zaujmout nedokáže, pak by nejznámější propagátor elektromobility na světě mohl trochu zamést před svým prahem. Uvidíme tedy, zda si nakonec náhodou Tesla nevezme nad projektem patronát...

Elektrické auto pro Čechy? Tesla Model S kombi není vtip, už vzniká omezená série - 1 - Tesla Model S kombi prvni 01Elektrické auto pro Čechy? Tesla Model S kombi není vtip, už vzniká omezená série - 2 - Tesla Model S kombi prvni 02Elektrické auto pro Čechy? Tesla Model S kombi není vtip, už vzniká omezená série - 3 - Tesla Model S kombi prvni 03
Tesla Model S kombi prozatím existuje jen ve formě hliněného modelu vzešlého z počítačových návrhů. Na konverzi reálného vozu se ale již pracuje

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše