Reklama

Fiat 124 Coupé dorazí již příští rok, jako Abarth dá stovku za 6,5 sekundy

Italové touží po sportovním kreditu. Chystají proto verzi s pevnou střechou, která ve standardu počítá se 140 a na vrcholu se 170 koňmi.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Fiat 124 Coupé dorazí již příští rok, jako Abarth dá stovku za 6,5 sekundy

24.8.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Italové touží po sportovním kreditu. Chystají proto verzi s pevnou střechou, která ve standardu počítá se 140 a na vrcholu se 170 koňmi.

Odborná i laická veřejnost již hezkých pár let spekuluje o příchodu Mazdy MX-5, jenž by se pochlubila pevnou střechou. Tyto hlasy ještě zesílily poté, co konkurenční značky Toyota a Subaru představily své duo GT 86/BRZ. Japonská automobilka je však tak úplně nevyslyšela, místo toho pouze představila variantu s elektricky ovládaným hardtopem zvanou MX-5 RF. Neznamená to ovšem, že by hozená rukavice zůstala ležet ladem.

Namísto automobilky ze Země vycházejícího slunce ji ovšem hodlá pozvednout výrobce z Apeninského poloostrova. Fiat totiž chystá variantu Fiat 124 Coupé, která by měla dorazit již v příštím roce. Vůz přitom vznikl na výslovné přání italské značky, která si takto přála ještě více poukázat na rozdíly mezi svým a japonským vozem, jenž byly vyvíjeny současně. Zároveň má přitom umocnit kredit Fiatu jako výrobce sportovních vozů.

Jistý náznak věcí budoucích nám ostatně automobilka poskytla již letos v Ženevě, kde představila variantu Abarth 124 Rally. Ta ale víceméně dostala jen pevně uchycený hardtop, pod kterým se skrývala ochranná klec. Ve srovnání s touto verzí by chystané kupé mělo být výrazněji přestylizováno a osazeno zcela novou zádí. Jeden ze zdrojů dokonce zmínil jako inspiraci BMW Z3 Coupé připomínající Shooting Brake.

Lidé zevnitř automobilky však naznačují, že tato varianta by byla příliš náročným a drahým technologickým řešením. Nakonec tedy lze očekávat splývavou záď a stejné víko zavazadelníku jako u Spideru. Identické pak nejspíše bude i pohonné ústrojí, i když zatím není jisté, jaké varianty Fiat nabídne. Pokud ovšem dorazí základní 124 Coupé, lze očekávat přeplňovanou jedna-čtyřku se 140 koňmi.

Jistotou je oproti tomu, již s ohledem na zmiňovaný rallye speciál, provedení Abarth 124 Coupé. To by dostalo do vínku stejně objemnou pohonnou jednotku, jen naladěnou na 170 koní. Hmotnost by přitom mohla klesnout pod 1 060 kg, jimiž se chlubí otevřené provedení, což by přineslo lepší jízdní dynamiku. Sprint z klidu na stovku by se tak mohl odehrát za zhruba 6,5 sekundy.

Abarth by ovšem chtěl excelovat také v zatáčkách, pročež kupé tak jako Spider bude mít k dispozici samosvorný diferenciál. Cena by pak měla narůst o nějakých 10 procent, což u vrcholné varianty znamená sumu přes milion korun. Základ s logem Fiatu by pak měl stát okolo 770 000 Kč. Výroba přitom bude probíhat v továrně Mazdy v japonské Hirošimě.

Fiat 124 Coupé dorazí již příští rok, jako Abarth dá stovku za 6,5 sekundy - 1 - Fiat 124 Coupe novy render 01Fiat 124 Coupé dorazí již příští rok, jako Abarth dá stovku za 6,5 sekundy - 2 - Fiat 124 Coupe novy render 02Fiat 124 Coupé dorazí již příští rok, jako Abarth dá stovku za 6,5 sekundy - 3 - Fiat 124 Coupe novy render 03
Neoficiální ilustrace Theo China dělá z Fiatu 124 Coupe tak trochu Nissan 370Z

Fiat 124 Coupé dorazí již příští rok, jako Abarth dá stovku za 6,5 sekundy - 4 - Abarth Fiat 124 Spider zive Zeneva 2016 12Fiat 124 Coupé dorazí již příští rok, jako Abarth dá stovku za 6,5 sekundy - 5 - Abarth Fiat 124 Spider zive Zeneva 2016 13Fiat 124 Coupé dorazí již příští rok, jako Abarth dá stovku za 6,5 sekundy - 6 - Abarth Fiat 124 Spider zive Zeneva 2016 14
Podobu kupé nám naznačil i sám Fiat, který letos v Ženevě ukázal závodní provedení

Zdroj: Autocar, Ilustrace: Theo Chin

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama