Fiat 500X Abarth: ostré SUV se rýsuje, dostane jen zhruba 170 koní

Ostřejší provedení malého crossoveru dostane do vínku přeplňovanou čtrnáctistovku. Na stejný motor vsadí i Fiat 124 Spider ozdobený taktéž logem škorpiona.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Fiat 500X Abarth: ostré SUV se rýsuje, dostane jen zhruba 170 koní

21.12.2015 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Ostřejší provedení malého crossoveru dostane do vínku přeplňovanou čtrnáctistovku. Na stejný motor vsadí i Fiat 124 Spider ozdobený taktéž logem škorpiona.

Sportovní divize italského Fiatu by letos měla evidovat zhruba 10 tisíc prodaných modelů, a to ve srovnání s loňskem představuje nárůst o padesát procent. Do budoucna bychom se ovšem měli dočkat ještě vyšších registrací, což má svou spojitost s rozšířením prodejních kapacit i portfolia. Aktuálně totiž jen zhruba 300 prodejců nabízí ostré verze základního Fiatu 500. Podle šéfa divize Paola Garliarda by však počet dealerství, ve kterých jsou modely se škorpionem ve znaku nabízeny, měl narůst na zhruba 750.

Vyjma toho se dočkáme i zcela nových modelů v podobě sportovních derivátů Fiatů 500X a 124 Spider, zatím však není jisté, kdy dorazí do prodeje. V prvním případě se ovšem mluví o roce 2017, přičemž pod kapotou by tento model měl mít přeplňovanou čtyřnáctistovku MultiAir naladěnou na přibližně 170 koní. Stejným výkonem by se měla pyšnit také poladěná verze roadsteru, zvěsti o příchodu alespoň 240koňového stáda tak zřejmě budou spojeny pouze se speciálními limitovanými edicemi.

Za ty si Fiat logicky bude účtovat nemalé finance, čímž novinky Abarthu nebudou vybočovat z daných linií. Již nyní je možné pořídit kupříkladu v domácí Itálii vozy od 18 000 Eur (cca 486 500 Kč), zatímco standardní Fiat 500 startuje na 13 600 Eur (367 700 Kč). Tyto částky jsou však u některých variant vyšponovány až na 40 či 50 tisíc Eur (1,08 až 1,35 mil. Kč), což jsou při pohledu na malou karoserii závratné sumy. Verze Abarth jsou tak skutečně lákavou obchodní příležitostí.

Fiat 500X Abarth by navíc kromě vyššího výkonu měl dostat do vínku i agresivněji střižený bodykit, poladěný podvozek nebo sportovní doplňky v interiéru. Očekávat se pak dají rovněž vnější grafické dekorace, odlišná loga či specifický design litých kol. Ve srovnání s konkurencí v podobě Mini Countryman JCW a Nissanu Juke Nismo RS tak Italové nabídnou sice na jedné straně přitažlivější balení, ovšem doplněné nižším výkonem a vyšší cenovkou.

Nakolik půjde o recept na stoprocentní úspěch, to si zatím netroufáme odhadnout. Nicméně Abarth nehodlá ponechat nic náhodě a již naznačil, že se hodlá vrátit s tovární podporou do světa profesionálních závodů. Ideálem je prý světový šampionát v rallye WRC, do nějž by prý mohl zasáhnout nejen model 500X, ale také upravený roadster. To by s ohledem na výchozí koncepci vozu byl sice krok překvapivý, ovšem rozhodně nikoliv nevítaný.


Fiat 500X Abarth: ostré SUV se rýsuje, dostane jen zhruba 170 koní - 1 - abarth 500x ilu xtomi 01Fiat 500X Abarth: ostré SUV se rýsuje, dostane jen zhruba 170 koní - 2 - abarth 500x ilu xtomi 02Fiat 500X Abarth: ostré SUV se rýsuje, dostane jen zhruba 170 koní - 3 - abarth 500x ilu xtomi 03
Fiat 500X Abarth se již loni ukázal na neoficiálních ilustracích. V té době byla ještě výroba nepravděpodobná, nyní je však prakticky jistotou

Zdroj: Auto News

Petr Prokopec

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše