Ford definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval

Američanům to trvalo roky, „pozdě, ale přece” nicméně platit nepřestalo. Po řadě soudních sporů a úniku interních dokumentů Ford musel uznat, že v téhle hře už nevyhraje a zákazníkům vadné PowerShifty oprav bez řečí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Ford definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval

20.7.2019 | Petr Miler

Američanům to trvalo roky, „pozdě, ale přece” nicméně platit nepřestalo. Po řadě soudních sporů a úniku interních dokumentů Ford musel uznat, že v téhle hře už nevyhraje a zákazníkům vadné PowerShifty oprav bez řečí.

Je to kauza, kterou sledujeme už roky, neboť přesně tak dlouho trvají útrapy zákazníků Fordu, kteří si mezi léty 2011 a 2017 pořídili některý z menších modelů značky s automatem PowerShift, zejména pak Fiestu a Focus. Problémy jsou s nimi od začátku ve větší či menší míře se dotkly řady z 1,9 milionu lidí, kteří si tahle auta po celém světě koupili. Stěžovali si na „prokluzování, zasekávání a samovolné vyřazování během jízdy“ či brzké opotřebení vyžadující drahou opravu, Ford ale na jejich nářky nikdy nedbal.

Odmítal záruční opravy a problémy označoval za následek uživatelských chyb, od roku 2016 ale začal tahat za kratší kus provazu. První zlom nastal loni, když se zákazníci domohli odškodnění v Austrálii, skutečně přelomovým se nicméně stal až letošní rok. Americký soudní spor o totéž odhalil řadu interních dokumentů, které jasně ukazují, že Ford o problémech věděl ještě před uvedením PoweShiftu na trh, neřešil je a nedbal ani potíží, které se objevily po začátku prodejů. Až medializace těchto dokumentů jej donutila kapitulovat.

Podle Automotive News Ford minulý týden obeslal zatím americké dealery značky s tím, aby bez protestů poskytli zdarma opravu všem zákazníkům, kteří si na problémy s dotčenými PowerShifty budou stěžovat. Dealerství mají podle instrukcí automobilky „domluvit diagnostiku auta a opravit jej tak, jak bude nezbytné” na účet firmy. To je skutečně dramatická změna přístupu oproti dosavadnímu strkání hlavy do písku ad infinitum.

Ford je připraven se takto zabývat všemi auty s problematickými PowerShifty z let 2011 a 2017, tedy i těmi, která jsou dávno mimo záruku. Tento přístup se podle dostupných informací zatím týká jen USA, ale protože jde o globální problém, čekejme brzy globální opatření v podobném duchu. Ford by si jen nabíhal na vidle, kdyby v Evropě zkoušel tvrdit, že za nic nemůže a na druhé straně Atlantiku všem zákazníkům bez protestu poskytoval opravy zdarma.


Ford definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval - 1 - Ford Powershift 2017 nove foto 05Ford definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval - 2 - Ford Powershift perexFord definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval - 3 - Ford Powershift 03Ford definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval - 4 - Ford prevodovka PowerShift foto 01Ford definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval - 5 - Ford prevodovka PowerShift foto 02Ford definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval - 6 - Ford prevodovka PowerShift foto 03Ford definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval - 7 - Ford Powershift 02Ford definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval - 8 - Ford prevodovka PowerShift foto 04Ford definitivně dohnaly hříchy minulosti, v kauze vadných převodovek kapituloval - 9 - Ford prevodovka PowerShift foto 05
Ford o fatálních problémech převodovek PowerShift věděl roky a nedělal nic. Až teď se chytil za nos a je připraven všem zákazníkům poskytnout opravu zdarma, zatím alespoň v USA

Zdroj: Auto News

Petr Miler

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama