Kalašnikov představil svou novou zbraň proti demonstrantům. Je nekompromisní

Říká si Štít a funguje právě tak. Stojí za ní firma, která dodnes nese jméno legendárního konstruktéra útočné pušky AK-47.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kalašnikov představil svou novou zbraň proti demonstrantům. Je nekompromisní

30.8.2017 | Marek Bednář | 9 příspěvků

Říká si Štít a funguje právě tak. Stojí za ní firma, která dodnes nese jméno legendárního konstruktéra útočné pušky AK-47.

Když se řekne „Kalašnikov”, všichni si vybaví slavnou útočnou pušku AK-47, zkonstruovanou Michailem Kalašnikovem - odtud také pochází její neoficiální jméno. Její někdejší výrobce, Iževský strojírenský závod, se dnes jmenuje Kalashnikov Group a vyrábí nejen zbraně, ale i spoustu dalšího vybavení pro policii a armádu. Jeho nejnovějším dílem je Štít, stroj představený na vojenském veletrhu v Moskvě, a píšeme o něm proto, že ve své podstatě je to auto.

Jako základ používá podvozek automobilky Kamaz, na němž staví doslova pojízdný štít, určený ke zvládání nepokojů. Na třínápravovém podvozku je normální trambusová kabina a vzadu je při jízdě složený ocelový štít. Ten je v rozloženém stavu široký 7,3 metru a prý ochrání až 38 ldí.

Když Štít dorazí k rozlícenému davu, štít se na dlouhém ramenu vyklopí dopředu a rozevře. Dosáhne až na zem před kabinu, kde stojí na malých kolečkách a kde visí z ocelové části štítu řetězy. Na ocelové části je zezadu stupínek, na které můžou stát policisté či vojáci, a mají průzory a také otvory pro vyhazování např. granátů se slzným plynem. Vůz je dále vybaven vodním dělem a i proto působí velmi nekompromisně.

„Multifunkční protekční systémy a další policejní výbava jsou vyvíjeny na spoustě míst na světě. Kromě zařízení 'Štít' pracujeme také na nových řešeních pro obrněná kolová vozidla určená jak pro domácí, tak i pro zahraniční trhy,” komentoval na veletrhu novinku Alexej Krivoručko, generální ředitel Kalashnikov Group.

Vznik Štítu je spojován s ustavením ruské Národní gardy, přímo podřízené prezidentu Putinovi jakožto vrchnímu veliteli ozbrojených sil. Opozice se obává, že Národní garda bude používána k potlačování ruského disentu, pravděpodobně ale bude hrát roli i při zvládání prezidentských voleb, které v Rusku proběhnou příští rok. Štít firmy Kalashnikov Group ovšem není jediným podobným zařízením, „pohyblivou zeď” vyrábí i další firmy v Evropě i mimo ni. Tato ale vypadá zatím nejhrozivěji...

Kalašnikov představil svou novou zbraň proti demonstrantům. Je nekompromisní - 1 - kalashnikov shield do nepokoju 01Kalašnikov představil svou novou zbraň proti demonstrantům. Je nekompromisní - 2 - kalashnikov shield do nepokoju 02Kalašnikov představil svou novou zbraň proti demonstrantům. Je nekompromisní - 3 - kalashnikov shield do nepokoju 03Kalašnikov představil svou novou zbraň proti demonstrantům. Je nekompromisní - 4 - kalashnikov shield do nepokoju 04Kalašnikov představil svou novou zbraň proti demonstrantům. Je nekompromisní - 5 - kalashnikov shield do nepokoju 05
Za 7,3 m široký štít se prý schová až 38 lidí

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 9 příspěvků

Autobazar

zobrazit vše