Kia GT4 Stinger plně odhalena, se zadním pohonem a 320 turbokoňmi

U Korejců na velkou zábavu nejsme zvyklí a pro Kiu to platí dvojnásob. Kupé s pohonem zadních kol, 320 koňmi, manuální převodovkou prostě chceme.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Kia GT4 Stinger plně odhalena, se zadním pohonem a 320 turbokoňmi

13.1.2014 | Adam Šrámek | 1 příspěvek

U Korejců na velkou zábavu nejsme zvyklí a pro Kiu to platí dvojnásob. Kupé s pohonem zadních kol, 320 koňmi, manuální převodovkou prostě chceme.

Chystané korejskou kupé jsme vám v minulosti přinesli už v souvislosti s prvním avízem pro Detriot. Napsali jsme, že značka chystá novinkou zaujmout zábavnými jízdními vlastnostmi a novým atraktivním designem. Výraznějších obrysů nabrala novinka spolu s další uvolněnou fotografií. Tehdy se již vědělo o koncepci 2+2 a pohonu zadních dvacetipalcových kol, spekulovalo se však, že by GT4 Stinger mohl dostat šestiválec - zřejmě z Genesisu Coupe od sesterské značky Hyundai.

Pozdější informace už hovořily o jasném nárzvu a čtyřválcovém přeplňovaném dvoulitru s výkonem 320 koní. Nakonec jsme přidaly údaje o brzdové soustavě od Bremba a těšili se na oficiální uvedení konceptu do Detroitu. Konečně ho tu máme v plné parádě včetně oficiálních fotografií interiéru i celého vozu v pohybu a můžeme přidat zbytek toho, co by vás mělo zajímat. Takže pojďme na to.

Nové korejské kupé s pohonem zadních kol zůstává designem příbuzné s ostatními modely značky Kia. Odkazuje se na ně charakteristickou přední maskou nazvanou „Tiger Nose Grille”, přidává navíc velmi neobvyklé vertikální světlomety s technologií LED. Spolu se žlutým lakem karoserie vyniká poměrně nízký a sebevědomý posaz na silnici, stejně jako průduchy v kapotě, dvě velké koncovky výfuků či svalnaté blatníky. Také si všímejte zkosené střechy, která zřejmě hledala spolu s blatníky inspiraci u "transformerského" Camara.

Most do USA bychom na konceptu našli i v dalších detailech. Směrem k zádi se zužující prosklení zjevně dodá na dojmu, že nesedíte v interiéru, ale spíše v kokpitu. Záď je zajímavá zejména velkými koncovými svítilnami ve tvaru písmena C. Přední lízátko pod nárazníkem je údajně opravdu z karbonu, stejně jako části zajímavých dvacetipalcových ráfků s centrální maticí.

Konfigurace interiéru zůstala dle původních předpokladů v konstelaci 2+2. Minimalistická kabina je příznačná minimálním počtem tlačítek a naopak velkým obsahem kovových prvků. Sedadla s integrovanou opěrkou slibují celkem slušnou oporu tělu a podezření máme, že pocházejí od firmy Recaro. Našli bychom tu také volant s červeným naznačením středové polohy a zploštělou spodní částí. Zajímavostí, která se jen tak nevidí, jsou průhledné A-sloupky a popruhy namísto dveřních klik. Palubní deska nám svým horním ohraničením, které navazuje na linii dveří trochu připomíná řešení z Opelu Insignia. Zdá se, že zadní místa budou spíše nouzová, ale u vozu pro zábavu nás to vůbec neruší.

Po výstavní premiéře je už na beton jasné, že pod přední kapotou najdeme čtyřválcovým motor 2,0 T-GDI, jehož název prozrazuje turbodmychadlo a přímé vstřikování benzinu. Výkon dosahuje 235 kW, a tedy 320 koňských sil. Na zadní nápravu (tvořenou stejně jako vpředu dvojitými lichoběžníky) se točivý moment přenáší přes nakrátko poskládanou šestistupňovou manuální skříň. Pokud by se takové řešení objevilo i později v sériové výrobě, mohli bychom si být jistí, že maximální rychlost možná nebude oslnivá, ale o to větší zábava s tím autem bude. Mezi další výrazné a již potvrzené prvky konceptu GT4 Stinger patří také brzdová soustava Brembo s dvoudílnými vrtanými plovoucími kotouči a čtyřmi pístky. Dvacetipalcová kola z hliníkové slitiny jsou obuta do penumatik Pirelli P Zero.

Kia si od budoucího vozu tohoto ražení slibuje vyvrácené krky přihlížejících a skvělé jízdní zážitky jeho řidičů na běžné silnici i na uzavřeném okruhu. Pokud by něco takového skutečně korejci vyráběli, zřejmě by jim to jedině prospělo. My v takový vůz pevně věříme a doufáme, že se dostane i na Starý kontinent, protože takové Subaru BRZ nebo ekvivalentní Toyota GT 86 mají minimálně o 100 koní méně a právě takový výkon navíc by jistě uvítali.


Kia GT4 Stinger plně odhalena, se zadním pohonem a 320 turbokoňmi - 1 - Kia GT4 Stinger concept 2014 01Kia GT4 Stinger plně odhalena, se zadním pohonem a 320 turbokoňmi - 2 - Kia GT4 Stinger concept 2014 02Kia GT4 Stinger plně odhalena, se zadním pohonem a 320 turbokoňmi - 3 - Kia GT4 Stinger concept 2014 03Kia GT4 Stinger plně odhalena, se zadním pohonem a 320 turbokoňmi - 4 - Kia GT4 Stinger concept 2014 04Kia GT4 Stinger plně odhalena, se zadním pohonem a 320 turbokoňmi - 5 - Kia GT4 Stinger concept 2014 05
Klobouk dolů. Pokud Kia něco takového nabídne i v Evropě, budeme se na ni zřejmě rázem koukat jinak

Adam Šrámek

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama