Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Lancia odmítá zemřít, šest let po svém konci v Evropě začíná prodávat nový model
29.5.2020 | Petr Prokopec
Přitažlivější, než si i sami majitelé automobilky mysleli, je zjevně pro zákazníky značka Lancia. V tuto dobu s ní měl být dávno amen, ona ale zatím začíná prodávat novou verzi Ypsilonu.
Italsko-americký koncern FCA už v lednu 2014 oznámil, že Lancia končí a bude dále jen doprodávat jediný model v jediné zemi. Automobilce jsme tak sepisovali parte, jak se ovšem postupně ukazovalo, něco takového bylo poněkud předčasné. Ač totiž značka od té doby funguje pouze na domácím trhu se stárnoucím Ypsilonem, její prodeje jsou vskutku nemalé. Ostatně, jen jeho prodeje v Itálii překonávají celoevropský odbyt všech modelů Alfy Romeo.
Koncern FCA pod někdejším vedením Sergia Marchionneho se ovšem rozhodl tak, jak se rozhodl, i proto, že dnes již zesnulý manažer měl k Alfě nemalé citové pouto. Byl však zjevně jedním z mála, zatímco Lancii adorují davy. A je možné, že spřízněnou automobilku bude překonávat ještě více než dosud.
Přichází totiž s novou verzí Ypsilonu nazvanou prostě Hybrid, která již dle názvu sází na alternativní pohon. Stejně jako třeba Fiat 500 či Panda tedy i Lancia sáhla po litrovém tříválci FireFly, který disponuje 70 koňmi a jenž byl spárován s 12voltovým startérem-generátorem. Mimo to dorazila i malá lithium-iontová baterie, do které je ukládána energie napomáhající vozu následně s akcelerací. Díky tomu měla spotřeba oproti benzinové jedna-dvojce klesnout o 24 %.
O žíznivosti nicméně nemusíme mluvit až tak obecně, venku jsou konkrétní data. Ve městě by si tedy vůz měl říci o 4,7 až 4,9 litru na sto kilometrů, mimo zástavbu pak o 3,5 až 3,6 litru a v průměru tedy o 4 až 4,1 litru. Kromě toho je možné počítat s 14,2sekundovým sprintem na stovku, který je taktéž lepší než u 1,2litrového sourozence, a to o šest desetin. Nejvyšší rychlost 163 km/h je však již pro obě verze stejná.
Tím se dostáváme k cenám, jenž startují na 14 450 Eurech (cca 390 tisíc Kč). To není úplně nízká suma, jakkoliv lze ve výbavě Silver počítat s klimatizací či třeba 15palcovými litými koly lakovanými na černo. Verze Gold a Maryne jsou pak ještě dražší (Maryne stojí od 16 400 Eur, cca 443 tisíc Kč) a pochopitelně ještě vybavenější.
Ypsilon Hybrid by i tak vzhledem k neutuchajícímu zájmu Italů mohl být úspěchem, je tu ale jeden problém, a to jsou následky tamní epidemie koronaviru. Stávající situace jistě davy k dealerům nových aut nepožene, ale počkejme si na první prodejní data v příštích měsících, třeba Lancia opět překvapí.









Lancia Ypsilon je nově k mání i jako hybrid. A to se před šest léty zdálo, že ji čeká už jen rok, maximálně dva
Zdroj: Lancia
Bleskovky
Cristiano Ronaldo si nechal postavit nejdražší Mercedes třídy G na světě, už z barev je jasné, čemu se klaní
včera
Honda už ani nezkouší zastřít, že její pokus o velký návrat je velký propadák, zájem resuscituje novou edicí
4.5.2026
První menší Mercedes, který dostal zpátky motor V8, se ukázal v ostré akci při testech. Ohromit zatím zvládá jen jedním
2.5.2026
Nové na MotoForum.cz
- Časový program GP Francie v Le Mans včera 10:00
- Waterloo pro BMW: Miguel Oliveira vážně zraněn – van der Mark pojede místo něho včera 09:00
- MOTO TEST CAMP Soběslav 2026: 120 motocyklů od 26 značek včera 08:00
- Štěpán Zuda s wild card v Mostě 5.5.2026
- Obvinění z dopingu: Byla účast Lukase Maurera v Hengelu poslední? 5.5.2026
Nejnovější články
Typické: Honda prodělala 330 miliard na elektromobilech, teď dusí spalovací modely, aby si vše vydělala zpátky
před hodinou
Týmy Formule 1 kapitulují pod tíhou zmaru, většina z nich souhlasí s návratem motorů V8. Mlčí jen „obvyklí podezřelí”
před 3 hodinami
Končící šéf AMG otočil o 180 stupňů: Sázíme znovu na spalovací auta, nový V8 bude ještě letos, plug-in hybridy končí, říká nyní
před 4 hodinami
BMW s hořkostí oznámilo vyrobení dvoumiliontého elektromobilu v době, kdy jejich prodeje prudce klesají. A je daleko za plánem
před 6 hodinami
Škodu Octavia ani jako nabušené Combi 2,0 TDI někdo „nedával” tak moc, že s ní roky skoro nejezdil, teď je k mání jako výjimečný „relikt”
před 7 hodinami
Živá témata na fóru
- Fiat a vše kolem nich 05.07. 13:15 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 05.07. 13:14 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 05.07. 12:22 - řidičBOB
- Lampárna (stěžovatelna) 05.06. 22:57 - M.Z.
- VZKAZY 05.06. 15:42 - pavproch
- Detektory policejních radarů 05.06. 15:05 - pavproch
- Bench Unlock jednotky Bosch PCR2.1 okoli Ostravy 05.06. 09:05 - bobo69
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 05.06. 05:59 - Truck Daškam
