Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem

Některá auta vznikají s jediným účelem a dnes před sebou máme přesně takový případ. Stroj pojmenovaný Anaconda má ryze vojenské využití jeho jménu byl uzpůsoben i design kabiny.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem

26.2.2019 | Petr Prokopec

Některá auta vznikají s jediným účelem a dnes před sebou máme přesně takový případ. Stroj pojmenovaný Anaconda má ryze vojenské využití jeho jménu byl uzpůsoben i design kabiny.

V říjnu 2015 koncern FCA oznámil, že v roce 2017 ukončí výrobu Dodge Viper. Důvodem nebyly ani tak nízké prodeje, americká Zmije přestala vyhovovat upraveným bezpečnostním regulím, které vyžadovaly instalaci bočních airbagů. Vůz tak musel zamířit do propadliště dějin, což všichni nadšenci do rychlých kol oplakali - i přes slabší místa byl Viper od začátku až do konce jako málokterý sporťák nabízen vždy jen s objemným atmosférickým desetiválcem a manuální převodovkou.

Proč o tom ale vůbec mluvíme? Především proto, že svět se nakonec dočkal nového hada. Zmije jím tentokráte není, místo toho tu máme největšího a nejtěžšího hada světa, tedy anakondu. Respektive DMV Anaconda 4x4, jak zní oficiální název vozu. Třípísmenná zkratka odkazuje na Dutch Military Vehicles, tedy na Nizozemská vojenská vozidla. Její vývoj měla na starosti společnost Deba, která vyhrála armádní zakázku na nahrazení stárnoucích Mercedesů G280 CDI. Je tedy jasné, že nejde o sporťák zaměřený na hladký asfalt, nýbrž o všehoschopné vozidlo do terénu.

Anaconda odstartovala svou dráhu jako Iveco Daily, respektive jako šasí určené pro tuto dodávku. Holanďané jej však výrazně překopali a především osadili novou nástavbou. Její výbava se liší v závislosti na zaměření vozu, k dispozici jsou velitelské, průzkumné i podpůrné varianty. Zatímco kulometem ráže 12,7 milimetrů může být osazena střecha všech verzí, úprava pro hlubší ponor (150 cm namísto standardních 70 cm) je nabízena pouze k průzkumníkovi.

Armádní speciál narostl na 5 270 milimetrů do délky, 2 270 mm do výšky a 2 260 mm do výšky. Pod kapotou se pyšní třílitrovým turbodieselem, jenž produkuje 180 koní a 430 Nm točivého momentu. To nepůsobí zrovna přesvědčivě, zvláště když Anaconda váží 3 900 kg. Ovšem bez řidiče a posádky. Jakmile však na její palubu napěchujete vše, co je možné, hmotnost narůstá dokonce na 7 100 kg. Nepřekvapí proto, že nejvyšší rychlost dosahuje pouze 110 km/h.

Holanďané si objednali 46 kusů, prvních šestatřicet již bylo dodáno. Tyto stroje i zbývající desítka, jejíž dodání je v plánu v prvním letošním čtvrtletí, ovšem nebudou sloužit ve své domovině, nýbrž v Karibském Nizozemsku. Pod tímto názvem se skrývá trojice ostrovů, jenž dříve spadaly pod Nizozemské Antily. Ty se však v roce 2010 rozpadly, zcela separováno tak bylo Curaçao. To pak sice nadále spadá pod Nizozemské království, nově je ale samostatnější.

Právě Curaçao se stane novým revírem „anakond“, na ostrově jsou umístěny hned dvě námořní základny. Vysoká brodivost tedy byla požadována zcela záměrně, stejně jako velkorysá světlá výška, která narostla na 50 centimetrů. Kromě pohonu všech kol a zmíněného turbodieselu Anaconda disponuje osmistupňovým automatem či uzamykatelným předním a zadním diferenciálem.

Na jedno natankování ujede Anakonda přibližně tisíc kilometrů, přičemž svůj název získala dle specifických čelních partií připomínajících hadí hlavu. Kromě toho je schopná na souši i ve vodě, poměrně tiché a s ohledem na kulomety také smrtící. Vše tak podle šéfa společnosti Deba Xandera Zonligta plně odpovídá tomu, s čím máme klasickou anakondu spojenou.


Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 1 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 01Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 2 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 02Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 3 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 03Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 4 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 04Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 5 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 05Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 6 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 06Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 7 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 07Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 8 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 08Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 9 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 09Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 10 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 10Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 11 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 11Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 12 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 12
DMV Anaconda je tak trochu jiný had než Dodge Viper, zaměřena je na armádní využití. Operovat přitom bude v Karibiku

Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 13 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 13Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 14 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 14Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 15 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 15Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 16 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 16Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 17 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 17Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 18 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 18Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 19 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 19Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 20 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 20Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 21 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 21Nový vojenský speciál si říká jako největší had světa, protivníky děsí jeho vzhledem - 22 - DMV Anaconda 2019 prvni sada 22
Vojáci se již dočkali prvních 36 kusů, deset dalších dorazí v řádu týdnů

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama