Reklama

Opravdu levné Škody zřejmě nebudou, spolupráce s Indy ztroskotala

Letos na jaře se začala rýsovat vcelku neobvyklá spolupráce mezi koncernem VW a Tatou, která by vyplodila levné Škody. Nestane se to.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Opravdu levné Škody zřejmě nebudou, spolupráce s Indy ztroskotala

11.8.2017 | Petr Prokopec | 5 příspěvků

Letos na jaře se začala rýsovat vcelku neobvyklá spolupráce mezi koncernem VW a Tatou, která by vyplodila levné Škody. Nestane se to.

Snahy Volkswagenu o výrobu levného vozu ve stylu Dacie nejsou ničím novým, ostatně hlavně kvůli tomu ostatně německá automobilka uzavřela v roce 2009 partnerství se Suzuki. Nicméně obě značky nakonec nedospěly k úspěšné dohodě, místo toho se o šest let později rozešly ve zlém. Ve hře byly dokonce i soudy, jimiž jedna strana vyhrožovala druhé, pokud nedojde k navrácení akcií toho či onoho protějšku. Nakonec se tak sice stalo, nicméně ke spolupráci těchto automobilek nejspíše již nikdy nedojde.

Volkswagen samozřejmě své snahy nevzdal, proto ostatně bylo v březnu letošního roku sepsáno Memorandum o porozumění mezi Němci a indickým koncernem Tata Motors. Koncern VW přitom při jednáních zastupovala zejména Škoda, která zná tamní trh lépe než mateŕský VW. Mladoboleslavská automobilka se přitom zaměřila na platformu AMP, která měla posloužit jako základ pro budoucí novinku. Právě na této architektuře ale jednání ztroskotalo.

„Obě společnosti dospěly k závěru, že v současné době se ani technické, ani ekonomické synergie nedají realizovat ve společně požadovaném rozsahu. Z tohoto důvodu nebudou prozatím dále usilovat o zamýšlenou strategickou alianci. Obě společnosti zdůrazňují, že po intenzivních a konstruktivních rozhovorech v uplynulých měsících se nevylučuje možnost budoucí spolupráce,“ uvedla v tiskovém prohlášení Škoda.

Přeloženo to běžné mluvy to přitom znamená, že mladoboleslavská automobilka zjistila, že platforma AMP by vyžadovala výrazné přepracování, aby plnila budoucí bezpečnostní limity. Kromě toho by kvůli lepším emisím bylo třeba i modifikace motorů. Tyto kroky by samozřejmě byly nadmíru nákladné, pročež Škoda nakonec místo toho bude zkoumat možnost dalšího využití koncernové platformy MQB jejím „downgradováním“ - zjednodušením a zlevněním.

Příchod malého vozu určeného především pro indický trh, jenž se má do roku 2020 stát třetím největším na světě, se tedy aktuálně odkládá. Nicméně pro Volkswagen šlo pouze o jedno želízko v ohni, německá automobilka totiž v Číně spolupracuje na tomtéž se značkou FAW. Kromě toho mají Němci již od příštího roku v kooperaci s automobilkou JAC Motor začít vyrábět dostupný elektromobil.

Pro Volkswagen je přitom levný dostupný vůz klíčový, a to kvůli kauze Dieselgate i řadě trhů, kde došlo ke zhoršení ekonomické situace. To pro německou automobilku představuje pokles registrací, načež je třeba nápravu hledat v jiných oblastech a produktech. V takové Indii je přitom cena klíčová, jak zjistil General Motors, který se z tohoto trhu do konce roku stáhne. V zemi tak budou nadále vládnou Suzuki a Hyundai, jimž patří dvě třetiny trhu s auty. Zatím stále docela malého trhu, nutno dodat - očekávané hromadné přesedání Indů z motocyklů do aut se zatím nekoná v takové míře, jak mnozí očekávali...

Opravdu levné Škody zřejmě nebudou, spolupráce s Indy ztroskotala - 1 - Tata Motors a VW spoluprace 01Opravdu levné Škody zřejmě nebudou, spolupráce s Indy ztroskotala - 2 - Tata Motors a VW spoluprace 02Opravdu levné Škody zřejmě nebudou, spolupráce s Indy ztroskotala - 3 - Tata Motors a VW spoluprace 03
Ke spolupráci Volkswagenu a Tata Motors nakonec nedojde, Škoda po pětiměsíčním zkoumání zjistila, že zamýšlené využití platformy AMP by se nevyplatilo

Zdroje: Škoda Auto, Reuters

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama