Reklama

Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval

Pokud někdo vyrábí vojenská auta se jménem Velký generál, není to zrovna skromné označení. Pro diktátora v čele Běloruska ale nebylo ani to dost dobré.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval

3.2.2018 | Mirek Mazal | 31 příspěvků

Pokud někdo vyrábí vojenská auta se jménem Velký generál, není to zrovna skromné označení. Pro diktátora v čele Běloruska ale nebylo ani to dost dobré.

Různé státy reagují na aktuální bezpečnostní situaci různě, většinou se ale vydávají cestou zbrojení a modernizace armádního vybavení. Pokud jde o obrněné vozy, mají na výběr z mnoha druhů a značek. Některá vyvolávají strach už svým vzezřením, jiná jsou vzhledově umírněná. Dnes si představíme jednoho zástupce méně divokých obrněných transportérů, který byl zařazen do vojenského arzenálu Běloruska.

Jmenuje se Dajiang CS/VN3 a vyrábí se v Číně. Podle dostupných informací Bělorusko s Čínou uzavřely dohodu o vojensko-technické spolupráci, a Peking tak zásobuje Minsk rozličným bojovým vybavením. Poslední totalitní stát Evropy nejprve přijal zkušební várku pěti těchto strojů a byl spokojen, takže pořídil další. Čerstvě dodaná várka lehkých obrněnců pak rozšířila řady na celkových 30 vozidel.

Pikantní je samotný název auta. Dajiang znamená v překladu Velký generál, „prezidentovi” Lukašenkovi se ale ani takový nezdál dost ostrý, a tak vozy nechal přejmenovat na Dragon, tedy Drak. Místo 30 Velkých generálů tak do služby v Běloruské armádě nastoupilo 30 Draků. Nám to zní spíše komicky, ale ztráta smyslu pro realitu není u diktátorů ničím až tak výjimečným.

V roce 2013 společnost Chongqing Tiema Industries Group v Chongqingu, která je součástí čínské společnosti China North Industries Group, vyvinula a začala sériově vyrábět obrněná kolová vozidla Dajiang CS/VN3. Jedná se o bojový prostředek pro rychlé nasazení a nouzové operace. Podle výrobce se vyznačuje nízkou hmotností, malými rozměry, vysokou rychlostí a mobilitou. Velký generál, pardon Drak může provádět úkoly bojových operací, poskytovat palebnou podporu a přepravovat osoby. Svým zaměřením prý vyniká v komplikovaných městských ulicích a kopcovitých oblastech.

Čtyřkolové 8,7tunové odolné auto o délce 5,7 metru, šířce 2,5 metru, výšce 2 metry pohání 213 koní (157 kW) a 700 Nm točivého momentu. Otočí se na poloměru 9 metrů. Kapacita palivových nádrží činí 160 litrů paliva, dojezd s takovou zásobou vyjde na 600 kilometrů. Kolos se umí rozpohybovat na maximální rychlost 100 km/h na rovině, v nezpevněném terénu umí překonat 60% spád s pohonem všech kol. Ve výkonu služby nemůže zabránit ani hluboká voda, po které může plavat rychlostí až 6 km/h.

Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 1 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 01Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 2 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 02Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 3 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 03Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 4 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 04Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 5 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 05Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 6 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 06Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 7 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 07Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 8 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 08Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 9 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 09Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 10 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 10Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 11 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 11Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 12 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 12Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 13 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 13Poslední diktátor Evropy nakoupil nová obrněná auta. Hned si je přejmenoval - 14 - Dajiang CS VN3 obrnene vozidlo Belorusko Cina 14
Bělorusko obdrželo od Číny obrněná vozidla Dajiang CS/VN3. Čínské nákladní letadlo nové posily vyložilo přímo na letištní plochu

Zdroj: Беларуси@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 31 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše