První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky

Pokud by některá z renomovaných automobilek nabídla vůbec nejsilnější motor ve své historii, obvykle by u toho musela být spousta koní. U Dacie na takový primát stačí 150 plnokrevníků.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky

2.10.2018 | Petr Prokopec

Pokud by některá z renomovaných automobilek nabídla vůbec nejsilnější motor ve své historii, obvykle by u toho musela být spousta koní. U Dacie na takový primát stačí 150 plnokrevníků.

Když Renault na sklonku loňského roku vyrukoval s novým čtyřválcovým motorem, jenž má na dnešní dobu neobvyklý objem 1,3 litru, bylo naprosto jasné, že jej můžeme očekávat pod kapotou spousty aut. Francouzi agregát vyvinuli nejen ve spolupráci s Nissanem, ale také společně s Daimlerem. Pohonná jednotka tak hned v několika variantách již zamířila kupříkladu do nové třídy A, kde nabídne 109, 136 a 163 koní, se kterými zajišťuje sprint na stovku za 8,5 sekundy.

V podstatě zde plní úlohu jak základní motorizace, tak již poměrně potentního modelu. U Dacie ovšem bude hrát první housle. Dosavadní vrchol v rámci benzínových jednotek u ní v tuto chvíli představuje atmosférická jedna-šestka se 115 koňmi. S daným výkonem Duster zvládá stovku nejrychleji za 11,9 sekundy, tedy o čtrnáct desetin pomaleji než s 1,5litrovým turbodieselem se stejným stádem. Ani v jednom případě se však o oslňující hodnoty nejedná. Nová jedna-trojka ale vše změní, neboť produkovat bude ve slabším případě 130 koní a 240 Nm, v tom silnějším pak 150 koní a 250 Nm.

Dacia zatím nezveřejnila kompletní technické parametry, nicméně se dá počítat s tím, že Duster ve výkonnějším provedení zvládne sprint na stovku pod deset sekund. Maximálně by se poté mohl rozjet na 200 km/h, tedy rovněž o poznání výše než současné varianty. V té chvíli si samozřejmě řekne o více paliva, než naznačí normy, nicméně i na tato data bude třeba ještě pár dní vyčkat.

Aktuálně tedy jen můžeme dodat, že Duster v slabší i silnější podobě zamíří do prodeje během několika málo týdnů. Zatím však bude jeho 130 či 150 koní proudit pouze na přední kola, verze 4x4 má dorazit až v polovině příštího roku. Do konce letošního pak Dacia začne nabízet nový multimediální systém MediaNav Evolution, jenž počítá i s aplikacemi Waze či Spotify.

Zmínit pak ještě můžeme, že Duster s novým motorem aktuálně debutuje na pařížském autosalonu. Na stánku značky nechybí ani trojice exemplářů Dacie Sandero Stepway s unikátním designem. Návštěvníci budou moci volit nejhezčí z nich, vítězné provedení pak zamíří do prodeje, ovšem jen v omezeném množství a nejspíše jen ve Francii.


První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 1 - Dacia Paris Motor Show 2018 01První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 2 - Dacia Paris Motor Show 2018 02První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 3 - Dacia Paris Motor Show 2018 03První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 4 - Dacia Paris Motor Show 2018 04První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 5 - Dacia Paris Motor Show 2018 05První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 6 - Dacia Paris Motor Show 2018 06První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 7 - Dacia Paris Motor Show 2018 07
Dacia v Paříži představila Duster s novým 1,3litrovým motorem TCe...

První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 8 - Dacia Paris Motor Show 2018 08První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 9 - Dacia Paris Motor Show 2018 09První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 10 - Dacia Paris Motor Show 2018 10První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 11 - Dacia Paris Motor Show 2018 11První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 12 - Dacia Paris Motor Show 2018 12První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 13 - Dacia Paris Motor Show 2018 13První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 14 - Dacia Paris Motor Show 2018 14První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 15 - Dacia Paris Motor Show 2018 15První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 16 - Dacia Paris Motor Show 2018 16První Dacia dostala neobvyklý nový motor Renault. Je nejsilnější v historii značky - 17 - Dacia Paris Motor Show 2018 17
...i tři exempláře modelu Sandero Stepway, z nichž návštěvníci vyberou ten nejpůsobivější, jenž následně zamíří do limitované produkce

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama