Škoda má řešení svých problémů s výrobou, bude zase o něco méně česká

Když se o Škodě mluví jako o české automobilce, někteří se smějí. Patří Němcům a velkou část produkce vyrábí v Číně i jiných východních destinacích. Teď k nim přibude další.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Škoda má řešení svých problémů s výrobou, bude zase o něco méně česká

15.7.2019 | Petr Prokopec

Když se o Škodě mluví jako o české automobilce, někteří se smějí. Patří Němcům a velkou část produkce vyrábí v Číně i jiných východních destinacích. Teď k nim přibude další.

Není žádným tajemstvím, že Škoda již nějakou tu chvíli naráží na výrobní strop. A pokud zmíníme, že situace se začala stávat zoufalou, rozhodně nepřeháníme. Koneckonců šéf značky Bernhard Maier v jednom z nedávných rozhovorů uvedl, že mladoboleslavská automobilka by snadno prodala o 100 tisíc kusů více modelu Karoq, kdyby jej měla kde vyrobit. Hledání nové továrny se proto stalo prioritou, přičemž ještě před pár dny veškeré stopy směřovaly k Bulharsku, které stejně jako Česko nebo Německo je členem Evropské unie.

Vše ale nakonec nabralo poněkud překvapivý vývoj, neboť zelenou nakonec dostalo Turecko, které součástí EU není. Za tuto zemi u vedení firmy silně lobboval Katar, který skrze společnost Qatar Holding vlastní 14,6procentní podíl koncernu VW Group a zároveň má i 17procentní podíl na hlasovacích právech. To by sice nestačilo ani na přehlasování státu Dolní Sasko s 20 procenty a již vůbec ne na pokoření Porsche Holding (52,2 %), nicméně přesto byl Katar ve svém naléhání nakonec úspěšný.

Je otázkou, jaké důvody nakonec koncern vedly k tomuto rozhodnutí. Dá se však předpokládat, že kromě politických (Turecko je velkým spojencem Kataru, dokonce mu umožnilo vybudovat na svém území vojenskou základnu) za tím stojí i ty územní. Je totiž třeba dodat, že továrna nebude sloužit pouze Škodě, ale vícero koncernovým značkám. Vybudována pak bude v Izmiru (dříve známý jako Smyrna), kde se nachází také jedna z nejvýznamnějších bezcelních zón a především přístav zaměřený na exportování zboží.

Vybudování továrny v této oblasti je tak ve výsledku pro VW Group ekonomicky vhodnější než v Bulharsku. To ještě umocnil fakt, že Turecko vyrukovalo s řadou investičních pobídek. Když tedy šéf koncernu Herbert Diess minulý měsíc zemi navštívil a setkal se s jejím prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, byla již prakticky ruka v rukávu. Zvláště když Turecko má v rukou ještě jeden trumf nad Bulharskem, a tou je velikost vlastního trhu. S ohledem na národnostní cítění tak VW Group i Škoda mohou navýšit odbyt.

Lze pak jen dodat, že koncern by do výstavby nové továrny měl napumpomat 1,3 až 2 miliardy Eur (cca 33,26 až 51,17 miliardy korun). Pracovat by zde mělo zhruba pět tisíc lidí, montážní linky se přitom mají rozjet v roce 2022. Předpokládaná roční kapacita má činit 350 tisíc vozů, kromě Škody Karoq se zde bude vyrábět třeba takový Seat Ateca. Mimo tuto dvojici by mělo dojít i na výrobu některých modelů Volkswagenu, Audi ale prý do Turecka nezamíří.

Pro zajímavost ještě zmíníme, že v Turecku má svou továrnu také Ford. Němci přitom nedávno odstartovali spolupráci s modrým oválem, jenž se mimo jiné bude týkat také společných užitkových vozů. Ty přitom budou vyráběny právě v zemi propojující Evropu a Asii. Vůbec bychom se tedy nedivili, kdyby i tento krok měl nakonec na rozhodnutí o nové továrně vliv. Zejména pro Volkswagen by se totiž jednalo o značné usnadnění mnohých logistických operací.


Škoda má řešení svých problémů s výrobou, bude zase o něco méně česká - 1 - Skoda Karoq vyroba 2019 nova sada 01Škoda má řešení svých problémů s výrobou, bude zase o něco méně česká - 2 - Skoda Karoq vyroba 2019 nova sada 02Škoda má řešení svých problémů s výrobou, bude zase o něco méně česká - 3 - Skoda Karoq vyroba 2019 nova sada 03Škoda má řešení svých problémů s výrobou, bude zase o něco méně česká - 4 - Skoda Karoq vyroba 2019 nova sada 04Škoda má řešení svých problémů s výrobou, bude zase o něco méně česká - 5 - Skoda Karoq vyroba 2019 nova sada 05Škoda má řešení svých problémů s výrobou, bude zase o něco méně česká - 6 - Skoda Karoq vyroba 2019 nova sada 06
Škoda Karoq by se od roku 2022 měla vyrábět v tureckém Izmiru, kde bude postavena nová továrna VW Group pro vícero koncernových značek

Zdroj: VW Group

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama