Reklama

Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů

Pokořitel Taty Nano nemá na délku ani tři metry, pod kapotou je malý motor s jedním válcem. A cenou mu nemůže konkurovat nic, čemu lze říkat auto.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů

6.10.2016 | Petr Prokopec | 13 příspěvků

Pokořitel Taty Nano nemá na délku ani tři metry, pod kapotou je malý motor s jedním válcem. A cenou mu nemůže konkurovat nic, čemu lze říkat auto.

Tata Nano mělo být nejlevnějším automobilem na světě a po nějaký čas jím skutečně bylo. Aktuálně ale jeho cenu, jež v Indii startuje na 206 000 rupiích (cca 75 000 Kč), můžeme považovat za absurdně vysokou. Tamní výrobce motocyklů Bajaj konečně přichází na trh se svým automobilovým modelem Qute, který je ve své domovině k dispozici od 132 000 rupií (48 000 Kč). Pokud tedy máte to štěstí (nebo smůlu, úhel pohledu...), že pobíráte českou průměrnou mzdu, pak si na tento stroj vyděláte optikou čistých příjmů za necelých 9 týdnů.

Kořeny vozu sahají do roku 2012, kdy jej Bajaj představila jako koncept pojmenovaný RE60. Od té doby jsme ovšem přísliby o brzkém zahájení prodeje mohli pomalu přehazovat vidlemi. Nyní ale konečně doznávají naplnění, a to přesto, že zrovna působivou bezpečností se Bajaj Qute logicky pochlubit nemůže. Při crash testech Euro NCAP (kdy jsme vůz mylně zařadili mezi stroje pro náctileté - není jím) dostal pouze jednu hvězdu, přičemž kritika mířila hlavně na tragickou ochranu hrudníku, krku a hlavy během čelního i bočního nárazu.

To ale indické zákazníky nejspíše příliš trápit nebude, podstatná je pro ně cena a vše, co za ní dostanou. Pohon zajišťuje jednoválec o objemu 210 cm3 naladěný na výkon 13,2 koní, který spolupracuje se sekvenční pětistupňovou převodovkou. Dostupný výkon není vysoký, nicméně Qute váží pouhých 450 kilogramů. Nejvyšší rychlost je 70 km/h, spotřeba pouze 2,8 l/100 km. Ta byla stanovena v reálných podmínkách, ne podle evropského testu NECD.

Vůz bude vyráběn také ve verzích spalujících CNG a LPG, počítat lze tedy s ještě nižšími provozními náklady. K tomu Qute přidává slušnou praktičnost, neboť kromě čtyř cestujících dokáže pobrat až 199 litrů zavazadel. Ty jsou rozděleny mezi tři úložné prostory, přední má objem 60 litrů, prostřední 95 litrů a zadní 44 litrů.

To jsou docela působivá čísla na mikrovůz, který má pouze 2 752 milimetrů na délku, 1 312 mm na šířku a 1 652 mm na výšku. Mimo to se může pochlubit rozvorem 1 925 mm, rozchodem kol 1 143 mm a schopností otočit se na pětníku (respektive na 3,5 metrech). Zajímavostí je, že Qute má monokokovou konstrukci.

Výbava počítá s volbou mezi 12palcovými ocelovými nebo litými koly, za kterými se ve všech rozích skrývají bubnové brzdy. Sedadla pak mají umožnit určitou míru individuálního nastavení, byť s ohledem na venkovní rozměry nikterak enormní. Volant ovládající hřebenové řízení je usazen napevno, vedle něj pak na palubní desce trůní volič zmiňované převodovky.

Kromě domácího trhu a zmiňovaného Ruska bude Bajaj Qute dostupný v dalších 14 zemích. Nám je přitom v rámci vzdálenosti nejbližší Turecko či Rusku, kde se ovšem dá očekávat o něco vyšší cena. Pochopitelně, u nás na něj můžeme zapomenout, regulace EU tu prodej podobných aut prakticky znemožňují - jen povinné prvky by cenu vozu vyhnaly nad únosnou mez...

Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 1 - Bajaj Qute prvni sada 01Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 2 - Bajaj Qute prvni sada 02Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 3 - Bajaj Qute prvni sada 03Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 4 - Bajaj Qute prvni sada 04Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 5 - Bajaj Qute prvni sada 05Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 6 - Bajaj Qute prvni sada 06Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 7 - Bajaj Qute prvni sada 07Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 8 - Bajaj Qute prvni sada 08Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 9 - Bajaj Qute prvni sada 09Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 10 - Bajaj Qute prvni sada 10Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 11 - Bajaj Qute prvni sada 11Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 12 - Bajaj Qute prvni sada 12Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 13 - Bajaj Qute prvni sada 13Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 14 - Bajaj Qute prvni sada 14Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 15 - Bajaj Qute prvni sada 15Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 16 - Bajaj Qute prvni sada 16Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 17 - Bajaj Qute prvni sada 17Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 18 - Bajaj Qute prvni sada 18
Bajaj Qute je novým nejlevnějším vozem světa...

Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 19 - Bajaj Qute prvni sada 19
...a minimálně uvnitř je zjevné proč

Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 20 - Euro NCAP 2016 Bajaj Qute 02Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 21 - Euro NCAP 2016 Bajaj Qute 03Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 22 - Euro NCAP 2016 Bajaj Qute 04Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 23 - Euro NCAP 2016 Bajaj Qute 05Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 24 - Euro NCAP 2016 Bajaj Qute 06Toto je nové nejlevnější auto světa, vyděláte si na něj za několik týdnů - 25 - Euro NCAP 2016 Bajaj Qute 07
Mnohé napovídají i výsledky crash testů Euro NCAP

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 13 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše