Reklama

Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme

Dlouho, předlouho se čeká na příchod nové generace Nivy. S námi tu měla být už od loňského roku, nakonec ale dorazí později. A bude hodně jiná.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme

28.2.2018 | Petr Prokopec | 11 příspěvků

Dlouho, předlouho se čeká na příchod nové generace Nivy. S námi tu měla být už od loňského roku, nakonec ale dorazí později. A bude hodně jiná.

O nové generaci Lady Niva se mluví již celá léta. Původně měla dorazit loni v souvislosti s oslavou čtyřicátých narozenin originálu, jak ale všichni dobře víme, oslavy proběhly a nová Niva nikde. A jak se zdá, fanoušci se budou muset ještě nějaký ten pátek obrnit trpělivostí. Brazilský list Gazeta do Povo zveřejnil detailní informace o nové generaci Nivy a uvádí, že reinkarnace ruské legendy se na jihoamerických trzích začne prodávat až v roce 2021. V ruských showroomech ji tedy nejspíše čekejme na okolo roku 2020.

Může se zdát být nepochopitelné, proč informace o nové Ladě Niva přicházejí z Brazílie a nikoliv z Ruska. Vše ale má své opodstatnění. Legendární off-road se v 90. letech na jihu Ameriky skutečně prodával. Sice jen pouhých pět let, nicméně i tak z toho byl nemalý úspěch. Ačkoliv Niva měla stejně jako ve své domovině problémy s korozí a její 1,7litrový motor nedokázal spalovat tamní směs benzinu a alkoholu, nabízela slušnou praktičnost, navíc za nejnižší cenu na trhu.

Nová generace Lady Niva se přitom na brazilský trh má nejen vrátit, ale dokonce zde bude vyráběna. Vůz totiž již nebude takovým unikátem jako první generace, nýbrž přepřáhne na techniku aliance Renault-Nissan. Počítat máme s platformou Dacie Duster, jež se ovšem dočká jisté modernizace. Přibýt by měl nový přední pomocný rám, stejně jako mnohé komponenty okolo i uvnitř motorového prostoru.

Z aliančních skladů budou vzaty i samotné pohonné jednotky, přičemž základ nabídky by měl tvořit 1,6litrový motor HR16 od Nissanu. Spárován bude s pohonem všech kol, který však nebude stálý. Stejně jako v případě rumunského SUV bude i u Nivy možné odpojit zadní kola a veškerý výkon hnát pouze dopředu. Tím samozřejmě dojde ke snížení spotřeby, dolů ale rozhodně půjdou i schopnosti v terénu.

To by mohlo leckoho odradit, proto má Lada vyvíjet dvě konfigurace. Výše popsaná je určena hlavně pro městský provoz, kromě ní ale dorazí také více off-roadové provedení. Lišit se bude nejen systémem 4x4, který by tentokrát měl být stálý a pracovat i s odlišnou geometrií náprav. S tímto provedením nejspíše budou spojeny jen manuály, zatímco u verze „Urban“ lze čekat i automat.

Pochopitelně, tyto informace nejsou oficiální, nemáme ale důvod jim nevěřit - smysl dávají. Lada chce expandovat i do zahraničí, neboť stabilita ruského trhu je stále příliš křehká. Pokud by ale u toho byla ryze unikátní technika, mohla by se nová Niva rozumně vyrábět pouze ve své domovině. S modulární platformou a motory však může být montována kdekoliv, tedy kromě ruského Togliatti třeba i v brazilské továrně Renaultu v Paraná. A právě z ní měly uniknou všechny zmíněné informace...

Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 1 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 03Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 2 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 04Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 3 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 05Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 4 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 06Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 5 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 07Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 6 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 08Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 7 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 09Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 8 - lada niva pro 21 stol 01Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 9 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 01Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 10 - lada niva pro 21 stol 02Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 11 - lada niva pro 21 stol 03Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 12 - lada niva pro 21 stol 04Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 13 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 02Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 14 - lada niva pro 21 stol 05Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 15 - lada niva pro 21 stol 06Víme skoro vše o nové Ladě Niva. A fanoušky ruské legendy asi nepotěšíme - 16 - lada niva pro 21 stol 07
Ještě před pár týdny jsme mohli doufat, že nová Lada Niva se vzhlédne v kreaci jednoho ukrajinského nadšence, který takto povedeně modernizoval originál. Nyní ale začíná být čím dál tím jasnější, že značka půjde zcela jinou cestou

Zdroj: Gazeta Do Povo

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše