-

Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva

Mercedes si musel při úvahách nad ztvárněním nového Géčka protrpět své, až to možná přišlo. A i kdyby ne, Lada by to jako Mercedes udělat mohla.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva

31.1.2018 | Petr Prokopec | 2 příspěvky

Mercedes si musel při úvahách nad ztvárněním nového Géčka protrpět své, až to možná přišlo. A i kdyby ne, Lada by to jako Mercedes udělat mohla.

Před pár týdny Mercedes s velkou pompou představil modernizovanou třídu G. Oficiálně ji sice prohlásil za pouhý facelift, ale v reálu jde o nové auto. Ze starého provedení zůstaly zachovány jen dvě viditelné věci - kliky dveří a plastový výlisek na zadním sloupku. Vše ostatní se ale dočkalo nahrazení novými komponenty, ať již mluvíme o panelech karoserie, architektuře interiéru, podvozku či prozatím jediné nabízené pohonné jednotce.

Třícípá hvězda tak rázem ukázala světu, jak úspěšně omladit legendu. Závistí muselo puknout především vedení Land Roveru, neboť inovovaný G-Wagen byl jasným důkazem skutečnosti, že Defender zamířil do důchodu předčasně. Nejspíše i proto se jej Britové rozhodli nakrátko vzkřísit a rok po zavření montážní linky oznámili, že k mání bude nová limitovaná edice, která navíc poprvé v historii nabídla osmiválec.

Kde je ale skutečný začátek tohoto příběhu? Pohled na nový Mercedes třídy G nám připomněl roky staré dílo jednoho ukrajinského nadšence, který si během první poloviny této dekády modernizoval Ladu Niva. Jeho práce tehdy obletěla svět a lidé od Mercedesu ji museli vidět též. Byl jim tento stroj inspirací, když vymýšleli, jak modernizovat Géčko? Tato konkrétní Niva šla totiž úplně stejnou cestou - zůstala dále technicky nekompromisní, osvěžila ale design tak, že na jednu stranu pořád vypadá jako Niva a na druhou působí nesrovnatelně moderněji. A pak jsou tu velice podobně pojatá přední světla.

Neříkáme, že to tak bylo, je to možná divoká úvaha, ale kdo ví, designéři hledají inspiraci na různých místech a pohled na ženu vždy nemusí být tím pravým. Ať tak či onak, právě Niva by se nyní naopak mohla inspirovat krokem Mercedesu a sáhnout po podobné proměně. I v jejím případě by byla na čase a Lada o ní už nějakou dobu opravdu mluví. Jenže jak ukazují problémy Land Roveru, který ví, že novým Defenderem zklame a jeho příchod možná i proto oddaluje, musí to vzít za správný konec.

Vůbec poprvé se Niva ukázala v roce 1977, na trh tedy dorazila dokonce o dva roky dříve než původní G-Wagen. Loni pak oslavila 40. výročí, přičemž původně měla Lada přijít s novou generací právě u příležitosti tohoto jubilea. Nicméně trh s auty se v Rusku v posledních letech pohyboval na úplném dně, zejména vlivem špatné ekonomiky, která byla pro změnu zapříčiněna okupací Krymu a následnými sankcemi.

AvtoVAZ se tedy ve vývoji zpozdil, přičemž momentálně nikdo neví, kdy by se nová Niva měla objevit. Nové informace ale naznačují, že se tak nestane letos, jak zněl původní plán, ale do dvou let. Zatím nedokážeme posloužit věrohodnými informacemi, ty dostupné ale hovoří o použití platformy mateřského Renaultu s motory uloženými napříč, nižší hmotnosti a pohonnými jednotkami aliance Renault-Nissan. Krom manuálu má být k dispozici i automatická převodovka a možná rovněž s pohonem 4x2. A také mnohem luxusnější interiér.

Taková proměna vadit může a nemusí, záleží na tom, jestli si Niva uchová své vlastnosti. Klíčový pro zachování jejího statutu bude ovšem vzhled, který je v případě Nivy ještě podstatnějším faktorem než u Mercedesu G a Land Roveru Defender. Tyto vozy oslovují globální publikum a pokud selžou na jednom trhu, mohou na tom druhém zazářit. Niva ovšem musí zabodovat především doma, kde je národním pokladem.

Bude tedy zajímavé sledovat, kam až se AvtoVAZ pokusí zajít a zda zvolí radikální změnu či jestli zůstane pouze u evoluce. Vůbec bychom se však nezlobili, kdyby přednost dostala druhá zmíněná varianta, která by si mohla vzít příklad jak z třídy G, tak onomu ukrajinskému pokusu o modernizaci, který si můžete prohlédnout níže. Vypadá správně retro i moderně a zejména LEDky s robustní maskou vozu sluší. Byla by to další ukázka toho, že legendu lze udělat novou a přitom tu starou nezabít...

Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 1 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 03Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 2 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 04Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 3 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 05Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 4 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 06Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 5 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 07Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 6 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 08Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 7 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 09Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 8 - lada niva pro 21 stol 01Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 9 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 01Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 10 - lada niva pro 21 stol 02Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 11 - lada niva pro 21 stol 03Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 12 - lada niva pro 21 stol 04Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 13 - Lada Niva pro 21 stoleti dalsi 02Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 14 - lada niva pro 21 stol 05Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 15 - lada niva pro 21 stol 06Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 16 - lada niva pro 21 stol 07
Už před léty se ukrajinský nadšenec pochlubil vlastnoručně modernizovanou Ladou Niva. Slušelo jí to...

Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 17 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 27Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 18 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 28Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 19 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 29Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 20 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 05Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 21 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 07Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 22 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 09Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 23 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 12Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 24 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 11Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 25 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 10Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 26 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 02Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 27 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 20Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 28 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 15Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 29 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 16Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 30 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 17Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 31 - Mercedes-Benz G 2018 prvni oficialni sada 25
...a Mercedes třídy G nyní zamířil velmi podobným směrem. Ať už se sám inspiroval nebo ne, Lada by se tohoto postupu mohla držet

Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 32 - Lada Niva pro 21 stoleti stavba 01Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 33 - Lada Niva pro 21 stoleti stavba 02Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 34 - Lada Niva pro 21 stoleti stavba 03Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 35 - Lada Niva pro 21 stoleti stavba 04Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 36 - Lada Niva pro 21 stoleti stavba 05Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 37 - Lada Niva pro 21 stoleti stavba 06Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 38 - Lada Niva pro 21 stoleti stavba 07Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 39 - Lada Niva pro 21 stoleti stavba 08Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 40 - Lada Niva pro 21 stoleti stavba 09Náhoda? Nový Mercedes G modernizovali podobně jako kdysi tuto Ladu Niva - 41 - Lada Niva pro 21 stoleti stavba 10
Pokud byste si snad chtěli doma moderní Nivu stvořit sami, zde je pár obrázků z příprav

Petr Prokopec

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama