Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny

Podobná auta nejsou Korejcům cizí už nějakou chvíli, do Evropy s nimi ale obvykle nevyráželi. Tato novinka je výjimkou, ovšem jen za cenu toho, že řadu jinak zajímavých nápadů zabíjí nevhodným pohonem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny

před 49 minutami | Petr Prokopec

Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny

/

Foto: Genesis

Podobná auta nejsou Korejcům cizí už nějakou chvíli, do Evropy s nimi ale obvykle nevyráželi. Tato novinka je výjimkou, ovšem jen za cenu toho, že řadu jinak zajímavých nápadů zabíjí nevhodným pohonem.

Název Genesis použilo Hyundai poprvé v roce 2008, kdy Korejci poslali na trh nejen čtyřdveřový sedan, ale také dvoudveřové kupé. U první zmíněné karosářské verze dokonce došlo i na druhou generaci, než automobilka oznámila, že Genesis se stává jejím zástupcem na poli luxusních aut jakožto separátní značka. Jejím prvním modelem se stala limuzína G90, u které jste mohli volit mezi 5,2metrovou a 5,5metrovou délkou či mezi šestiválcovým a osmiválcovým motorem.

U druhé generace z roku 2021 Korejci volbu mezi základní a prodlouženou variantou ponechali, zelenou však dali už jen šestiválci. Ten pak v čistě spalovacím provedení nabídnul 380 koní, zatímco u mild-hybridního modelu disponujícího elektrickým kompresorem výkon narostl na 415 kobyl. Značka tím prakticky dorovnala předchozí osmiválec, nicméně zejména Američanům tato změna příliš nevyhovovala a prodeje G90 poklesly v USA o nějakých 50 procent.

Protože se ovšem limuzína v mezičase začala nabízet na vícero trzích, globální prodeje po příchodu druhé generace začaly růst. Korejci si tak nejspíš řekli, že downsizing a přechod k elektrifikovanému pohonu není problém a s tímto poznáním přikročili k vývoji modelu GV90, který pro změnu tvoří vrchol firemní nabídky SUV. Tato novinka totiž s ničím jiným než s elektrickým pohonem nepočítá, což v USA žene Genesis přímo proti tvrdé zdi.

Je to škoda, neboť kdyby Korejci alespoň umožnili volbu mezi elektrickým pohonem a šestiválcem či dokonce osmiválcem, GV90 by snad i vábilo davy. Vrcholné SUV totiž dostalo do vínku řadu zajímavých prvků, z nichž tím asi nejvýraznějším je Neolun Arch Gate. Tak přitom značka nazývá systém dveří, který se musel obejít bez středového sloupku a kdy ty zadní se otevírají proti směru jízdy, podobně jako třeba u Rolls-Royce Cullinan, kterému chce konkurovat stejně jako Bentley Bentayga.

Jakkoli Genesis zatím nezveřejnilo cenu, je jasné, že GV90 bude startovat daleko níž než britská konkurence, a to i přes elektrický pohon. Nabízet přitom bude něco, co klientela u takového Audi, BMW či Mercedesu, což jsou přímí soupeři, nenajde. Korejci navíc nezůstávají jen u toho, u předních sedadel totiž umožňují jejich otočení o 180 stupňů. Znamená to, že z GV90 se může stát jakýsi exkluzivní klub na kolech, ve verzi Neolun s úžasnou vstupní branou.

Vedle toho bude ovšem v nabídce i sedmimístné provedení se třemi řadami sedadel a konvenčními zadními dveřmi. Taková nabídka je opravdu zajímavá, pročež lze znovu jen litovat absence smysluplnějšího pohonu. Ten elektrický počítá s bateriemi o kapacitě 123,5 kWh, které mají vystačit na 500 kilometrů dojezdu, ovšem podle interních testů. Je tak otázkou, jaká bude oficiální klasifikace 5 285 mm dlouhého SUV, které váží opravdu ujetých 3 030 kg.

Tuto masu pak má na povel dvojice nových elektromotorů, které společně produkují ďábelských 666 koní výkonu a 800 Nm točivého momentu. O jízdní dynamice nicméně Genesis v tuto chvíli nemluví, jen zmiňuje, že u stojanu s výkonem 350 kW bude možné zvýšit kapacitu baterií z 10 na 80 procent za 22 minut. Jak moc to bude po chuti klientele, která není zvyklá čekat, se dá vytušit - pokles zájmu o luxusní elektromobily je pro Genesis jasným varováním.

Vrátit se můžeme do interiéru, kde vpředu trůní masivní 23,6palcový displej, do kterého je integrováno úplně vše, tedy přístrojový štít, navigace i multimédia. Pokud vůz stojí, je možné stisknout tlačítko na boku, které obrazovku vysune o dalších 90 mm, načež se její uhlopříčka zvětší na 24,6 palce, aby si cestující mohli užít třeba film při čekání při dobíjení. Dále pak nechybí ani 25palcový head-up displej zaskakující hlavně za tachometr.

Nad tím vším pak může trůnit rozměrná panoramatická střecha, která je rozdělena do šesti zón, u nichž lze elektronicky měnit propustnost světla. Spojen s ní pak je i jeden světový unikát, a sice střešní airbag, který jejich celkový počet ve voze zvedá na dvanáct. Chránit posádku má přitom během převrácení, kdy se roztáhne na celou šířku skla. Hlavové airbagy pak Korejci roztáhli natolik, že nyní pokrývají i případnou třetí řadu sedadel. Spousta zajímavých řešení, ale jen s elektrickým pohonem?


Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 1 - Genesis GV90 2026 prvni sada 01Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 2 - Genesis GV90 2026 prvni sada 02Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 3 - Genesis GV90 2026 prvni sada 03Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 4 - Genesis GV90 2026 prvni sada 04Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 5 - Genesis GV90 2026 prvni sada 05Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 6 - Genesis GV90 2026 prvni sada 06Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 7 - Genesis GV90 2026 prvni sada 07Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 8 - Genesis GV90 2026 prvni sada 08Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 9 - Genesis GV90 2026 prvni sada 09Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 10 - Genesis GV90 2026 prvni sada 10Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 11 - Genesis GV90 2026 prvni sada 11Nové super luxusní Hyundai i pro Evropu chce konkurovat Bentley a Rolls-Roycům. Je to největší auto svého druhu a váží přes 3 tuny - 12 - Genesis GV90 2026 prvni sada 12
Genesis GV90 je pohledné SUV protkané celou řadou skvělých nápadů. Sázka na jediný pohon, ten elektrický, mezi ně ale opravdu nepatří. Foto: Genesis

Zdroj: Genesis

Petr Prokopec

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše