Volvo dále šílí s eliminací nehod, cyklistům nasadí na hlavy helmy s GPS

(+ video) Pomocí synchronizace přilby, smartphonu a cloudu se má cyklistovi rozblikat varovné světlo, hrozí-li srážka s blížícím se Volvem.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Volvo dále šílí s eliminací nehod, cyklistům nasadí na hlavy helmy s GPS

22.12.2014 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

(+ video) Pomocí synchronizace přilby, smartphonu a cloudu se má cyklistovi rozblikat varovné světlo, hrozí-li srážka s blížícím se Volvem.

Švédská automobilka Volvo dovádí svou posedlost bezpečností do zajímavých rovin: na veletrhu spotřební elektroniky CES v lednu v Las Vegas představí nový systém, který má snížit počet nehod mezi cyklisty a vozy Volvo. Jenže na rozdíl od většiny ostatních systémů, které nechávají všechnu odpovědnost na automobilu a jeho elektronice, tento zahrnuje varování i pro cyklistu.

Na straně cyklisty novinka sestává ze smartphonové aplikace a přilby, která je s telefonem propojena. Cyklista zapne aplikaci a přes cloudový server Volva odesílá svou polohu, kterou telefon zjistí podle GPS. Také přijímá polohu vozů Volvo tímto systémem vybavených. Ve chvíli, kdy hrozí srážka s automobilem, cyklistovi na přilbě zabliká varovné světlo.

Podobně se také v dotčeném Volvu zobrazí upozornění, že je v blízkosti cyklista - ať už v křižovatce s mizerným výhledem, za ostrou zatáčkou či v těsném okolí vozu, kam řidič nevidí. Vyžaduje to tedy také přesnou polohu GPS a připojení k internetu. V rámci auta má novinka být zejména nástavbou již existujících systémů, tedy zejména funkcí City Safety, která má zvládnout odvrátit hrozící kolizi, a to i v případě, že by mělo dojít ke srážce s cyklistou.

Novinka samozřejmě má několik úskalí. Přilba umí upozornit jen na auta patřičně vybavená, takže jen nová Volva. Baterie smartphonu se také dá využít mnohem lépe, než k neustálému připojení na internet a odesílání souřadnic GPS. Systém je také zatím ve stádiu konceptu, takže ho nemůžeme na silnicích očekávat hned v únoru, ale bude to ještě chvíli trvat.

Systém je pochopitelně součástí snahy Volva, aby v autech této značky nebyl do roku 2020 nikdo zabit ani se v nich vážně nezranil. Na vývoji automobilka spolupracovala s výrobcem ochranných pomůcek pro cyklisty POC a firmou Ericsson působící v oblasti komunikací. „Partnerství mezi Volvem, POC a Ericssonem je důležitým milníkem ve výzkumu dalších kroků k vizi Volva stavět auta, která nebudou mít nehody. Nyní se díky bezpečnostním systémům založeným na cloudu dostáváme ještě blíže k eliminaci i těch posledních slepých úhlů,” říká Klas Bendrik ze společnosti Volvo.

Můžeme se však ptát, zda není novinka příliš složitá a náročná na spolehlivost internetového připojení, GPS signálu a cloudových serverů ve srovnání s tím, jak malý přínos reálně může poskytnout. Protože ani zdaleka všechna auta nejsou Volva a ještě k tomu nová a také si nejspíš bude chtít novou přilbu jen kvůli této funkci pořídit jen nevelké procento cyklistů...


Volvo dále šílí s eliminací nehod, cyklistům nasadí na hlavy helmy s GPS - 1 - volvo upoz pro cyklisty 01Volvo dále šílí s eliminací nehod, cyklistům nasadí na hlavy helmy s GPS - 2 - volvo upoz pro cyklisty 02Volvo dále šílí s eliminací nehod, cyklistům nasadí na hlavy helmy s GPS - 3 - volvo upoz pro cyklisty 03Volvo dále šílí s eliminací nehod, cyklistům nasadí na hlavy helmy s GPS - 4 - volvo upoz pro cyklisty 04
Nový systém Volva má upozornit na nebezpečí i cyklistu. Všimněte si ale, že na křižovatce na obrázcích i videu níže by v každém případě dával přednost zprava. Alespoň tedy teoreticky

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama