Reklama

Začíná nová éra F1, toto je první odhalený monopost pro sezónu 2017

Williams FW40 je první monopost postavený podle nových pravidel, který si můžeme prohlédnout. Sedlat jej budou nováček i „starý pes”.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Představení

Začíná nová éra F1, toto je první odhalený monopost pro sezónu 2017

17.2.2017 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Williams FW40 je první monopost postavený podle nových pravidel, který si můžeme prohlédnout. Sedlat jej budou nováček i „starý pes”.

Nová sezóna Formule 1 je již pomalu za rohem, očekávat tedy můžeme slavnostní odhalování monopostů postavených dle pozměněných pravidel. Většina stájí přitom svou premiéru ohlásila na příští týden, Williams ovšem jako jediný mlčel. S oznámením slavnostního debutu přišel teprve dnes, na rozdíl od ostatních týmů ale nevyrukoval pouze s termínem, ale také s prvními snímky a videem.

Aktuálně zde tedy máme vůbec první pohled na monopost zvaný FW40, jenž odkazuje na čtyřicáté výročí vzniku týmu. Ve srovnání s loňskou Formulí 1 se změnily hlavně zadní partie, kdy kupříkladu vrchol křídla je usazen níže. Došlo ovšem k citelnému rozšíření spoileru, jakkoliv se to z prvních snímků možná poněkud nezdá. Širší a členitější je pak ostatně i čelní křídlo.

Kromě toho můžeme zmínit větší šířku zadních pneumatik (245 versus 305 milimetrů) či větší rozchod kol, který souvisí právě s působivější aerodynamikou. Všechny tyto změny mají přinést do závodu větší drama, podle některých se ale naopak dočkáme méně předjížděcích manévrů než dosud. Dosažení vyššího přítlaku totiž navýší rychlost v zatáčkách a tím zmenší brzdnou dráhu a s ní i prostor pro předjíždění.

Zda tomu tak skutečně bude či nikoliv, to zjistíme již za měsíc během Velké ceny Austrálie. Do té za tým Williams nastoupí Felipe Massa, po jehož bohu spatříme nováčka Lance Strolla. Jejich monopost si přitom budeme moci více popsat 25. února, na kdy tým chystá speciální show. Že při ní poteče zejména Martini plným proudem, asi nemusíme dodávat.

Začíná nová éra F1, toto je první odhalený monopost pro sezónu 2017 - 1 - Williams F1 2017 prvni lepsi 01Začíná nová éra F1, toto je první odhalený monopost pro sezónu 2017 - 2 - Williams F1 2017 prvni lepsi 02
Williams FW40 je prvním z letošních představených monopostů Formule 1

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše