Reklama

Jak funguje motor typu boxer? Funkční model z 3D tiskárny vám to ukáže zevnitř

Dovnitř motoru se běžně nevidíme, pokud ale vznikne na 3D tiskárně model, který se točí a který lze rozebírat, vidět je najednou všechno.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak funguje motor typu boxer? Funkční model z 3D tiskárny vám to ukáže zevnitř

13.7.2017 | Marek Bednář | 10 příspěvků

Dovnitř motoru se běžně nevidíme, pokud ale vznikne na 3D tiskárně model, který se točí a který lze rozebírat, vidět je najednou všechno.

Označení motoru „boxer” je nejen automobilovým nadšencům jistě dobře známo, zejména pak z aut od Subaru a Porsche. A fanouškům značky Ferrari také z vozů pojmenovaných Berlinetta Boxer, byť ti skutečně pravověrní vědí, že dvanáctiválce v těchto autech nejsou vůbec boxery, protože dva protilehlé písty spolu sdílejí klikový čep jako u vidlicového motoru.

Skutečný boxer, jaký používá třeba právě Subaru, má pro každý píst vlastní klikový čep a protilehlé písty jsou odsazeny o 180° - tedy, ve čtyřválcovém boxeru. Právě takový máme dnes před sebou díky našemu příteli Jasonovi Fenskemu z Engineering Explained - je to „funkční” model motoru EJ20 zpod kapoty minulé generace Subaru WRX.

Slovo „funkční” je v uvozovkách proto, že tenhle motor neběží sám vlastní silou, nýbrž je poháněn elektromotorkem zvenčí. To proto, aby se dal rozebrat a abychom všechno viděli v chodu. Pohyb pístů je tu krásně vidět a Jason přikládá i informaci o pořadí zapalování.

Stejně jako u řadového čtyřválce, i tady nastává pracovní fáze motoru, tj. výbuch, každých 180° otočení klikové hřídele. Pořadí zapalování je 1-3-2-4, tedy levá strana motoru (při pohledu zepředu auta pod kapotu) pálí první, pravá strana druhá. Jako obvykle je video krásně zpracované, tentokrát i s „pohyblivou tabulí”, takže patříte-li k příznivcům neobvyklé automobilové techniky - neboť boxery jsou i dnes všechno jen ne běžné - je skoro povinnost všechno nastudovat...

Jak funguje motor typu boxer? Funkční model z 3D tiskárny vám to ukáže zevnitř - 1 - boxer subaru uvnitr video ee 01Jak funguje motor typu boxer? Funkční model z 3D tiskárny vám to ukáže zevnitř - 2 - boxer subaru uvnitr video ee 02Jak funguje motor typu boxer? Funkční model z 3D tiskárny vám to ukáže zevnitř - 3 - boxer subaru uvnitr video ee 03Jak funguje motor typu boxer? Funkční model z 3D tiskárny vám to ukáže zevnitř - 4 - boxer subaru uvnitr video ee 04Jak funguje motor typu boxer? Funkční model z 3D tiskárny vám to ukáže zevnitř - 5 - boxer subaru uvnitr video ee 05Jak funguje motor typu boxer? Funkční model z 3D tiskárny vám to ukáže zevnitř - 6 - boxer subaru uvnitr video ee 06Jak funguje motor typu boxer? Funkční model z 3D tiskárny vám to ukáže zevnitř - 7 - boxer subaru uvnitr video ee 07Jak funguje motor typu boxer? Funkční model z 3D tiskárny vám to ukáže zevnitř - 8 - boxer subaru uvnitr video ee 08
Vnitřek boxeru ukáže i rozdíl mezi boxerem a plochým vidlicovým motorem

Zdroj: Engineering Explained na YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 10 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše