- -

Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou

(+ videa) Nenaplnil-li hydraulický lis vaše choutky po průzkumu destrukcí, podívejte se na tyto snímky. Vodní paprsek toho k prohlédnutí nechá více.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou

20.3.2017 | Marek Bednář | 4 příspěvky

(+ videa) Nenaplnil-li hydraulický lis vaše choutky po průzkumu destrukcí, podívejte se na tyto snímky. Vodní paprsek toho k prohlédnutí nechá více.

Lidé jsou zkoumaví tvorové. Díky bohu, chce se dodat, neboť jinak, jak praví klasik: „Zem by byla rovná jako deska, nebyla by kulatá jak dneska.” A už malé děti nám ukazují, že některé věci nelze prozkoumat jinak než tak, že je rozložíte na části a tím obvykle i zničíte, neboť jinak jejich podstatu nelze odhalit.

Že tahle vlastnost zůstává lidem do dospělosti, naznačují i úspěchy aktivit některých tvůrců na Youtube. Už jsme u nás probírali výsledky činění kanálu, který nabízí pohled na všechno možné rozkládající se pod silou hydraulického lisu, třeba různé kousky karbonu. Pokud tím ale vaše přirozené touhy nebyly naplněny, máme další způsob, jak se nasytit - „Waterjet Channel”, tedy „Kanál vodní trysky”, řekněme, zkoumá podstatu věcí přesně tím, co naznačuje jeho název.

Nejsou to dobrodružství vodní trysky v Zemi nezemi, i když i něco takového by se jistě dalo na internetu najít, nýbrž dobrodružství různých předmětů řezaných vodním paprskem o tlaku 60 000 PSI, tedy asi 4 137 barů. Nemusíme asi dodávat, že i když se vodě říká „životodárná tekutina”, tady různé předměty po setkání se směsí vody a abraziva prýštící pod tak ohromným tlakem spíše umírají. Přesně tak, jak operátor chce, se rozkládají na části a dovolují nahlédnout do svého nitra.

Waterjet channel se zabývá i řezáním věcí, které jsou typické pro automobily. Chtěli jste někdy vidět, jak vypadá skutečná autobaterie zevnitř, ale měli jste strach ji rozpůlit? Tady nejenže je přeřezána napůl, ale ještě jednotlivé články autoři rozebírají prsty bez rukavic. K akumulátoru se přidává i alternátor, který jsme si poněkud lidštěji rozebraný ukazovali nedávno. A také startér...

Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 1 - Rezani dilu auto vodni paprsek 01Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 2 - Rezani dilu auto vodni paprsek 02Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 3 - Rezani dilu auto vodni paprsek 03Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 4 - Rezani dilu auto vodni paprsek 04Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 5 - Rezani dilu auto vodni paprsek 05Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 6 - Rezani dilu auto vodni paprsek 06Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 7 - Rezani dilu auto vodni paprsek 07Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 8 - Rezani dilu auto vodni paprsek 08
Pokud jste nikdy neviděli autobaterii zevnitř, tady je příležitost. A pár dalších k ní...

Zajímá vás, jak vypadá pneumatika, přeřezaná vodním paprskem? Autoři vzali dojezdovou rezervu, protože normální guma se jim pod trysku nevešla. Nekoupili novou nebo nesehnali starou z vrakoviště, jeden z nich prostě vytáhl rezervu z kufru svého Pontiacu a strčil ji pod paprsek. Výsledek je nepřekvapivý, přesto zajímavý.

Pokud byste přemýšleli, proč jeden z autorů přeřezanou gumu olizuje, vysvětlení je snadné. V USA se dojezdové rezervě, „space saver spare tire”, říká také „donut tire”, tedy „koblihová pneumatika”, neboť jako donut, americká kobliha vypadá. A tak bylo prostě potřeba vyzkoušet, jestli stejně i voní a chutná.

Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 9 - Rezani dilu auto vodni paprsek 09Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 10 - Rezani dilu auto vodni paprsek 10Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 11 - Rezani dilu auto vodni paprsek 11Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 12 - Rezani dilu auto vodni paprsek 12Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 13 - Rezani dilu auto vodni paprsek 13
Kobliha to není, pohled do nitra je ale zajímavý

A konečně - motor. Desintegrace spalovacího motor byla prý žádána hlasitě, a tak se autoři nebáli ani toho. Normální motor se pod trysku nevejde, takže tam zamířil dvoutaktní jednoválec z křovinořezu.

Možná tím líp, protože ten se startuje lankem. A i po přeřezání a očištění vodou je možné lankem motorem otočit. Svíčka dokonce stále dává jiskru. Motor samozřejmě neběží, ale píst se pohybuje nahoru a dolů, a to dost rychle. Vidět něco takového v akci a v řezu není obvyklé.

Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 14 - Rezani dilu auto vodni paprsek 14Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 15 - Rezani dilu auto vodni paprsek 15Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 16 - Rezani dilu auto vodni paprsek 16Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 17 - Rezani dilu auto vodni paprsek 16Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 18 - Rezani dilu auto vodni paprsek 17
Rozřezaný motor tak trochu v běhu se nevidí

Na stránce Waterjet Channelu najdete hromadu dalších více či méně zajímavých videí. Jedno z těch lepších ještě přidáme - vyřezávání batarangů, Batmanových bumerangů, z titanu. Zajímavější je proto, že titan při řezání vodním paprskem vydává jiskry, to jak se abrazivní písek ve vodním paprsku dostává do kontaktu s titanem.

Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 19 - rezani autodilu vodnim paprskem 07Jak vypadá zevnitř autobaterie nebo běžící motor? Tady i to rozřezali vodou - 20 - rezani autodilu vodnim paprskem 08
To už trochu odbočujeme...

Zdroj: Waterjet Channel na YouTube

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše