Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa?

Zdánlivě to nedává smysl. Challenger Demon je nejlépe zrychlující vůz světa, Grand Cherokee Trackhawk je větší, těžší a slabší SUV. Proč je tedy rychlejší?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa?

23.10.2017 | Marek Bednář | 7 příspěvků

Zdánlivě to nedává smysl. Challenger Demon je nejlépe zrychlující vůz světa, Grand Cherokee Trackhawk je větší, těžší a slabší SUV. Proč je tedy rychlejší?

Jeep Grand Cherokee Trackhawk je rychlejší než Dodge Challenger SRT Demon. Kde jsme na takovou hloupost přišli, ptáte se? Není to hloupost, je to realita a možná jste si toho při probírání technických parametrů také všimli - Trackhawk je na maximální rychlosti lepší, a to docela podstatným způsobem.

Smysl to na první pohled nedává. Demon je lehčí, o nějakých 140 koní výkonnější a také fyzicky menší. A takový Challenger SRT Hellcat Widebody zvládne přes 190 mph (306 km/h), zatímco maximálka Grand Cherokee Trackhawk je 180 mph (290 km/h). Demon má také kratší finální převodový poměr osmistupňového automatu - vzpomeňte, na 60 mph (97 km/h zrychlí za 2,3 s.

Hlavním důvodem, proč je Demon o tolik pomalejší než Trackhawk, jsou pneumatiky. Firma Nitto vyrobila pro Demon speciální závodní radiálky NT05R, které vozu významným způsobem pomáhají při jeho extrémní akceleraci. Jenže to není mince s jednou stranou, toto pro běžný provoz bůhvíjak schválené obutí není schopno odolávat extrémně vysokým rychlostem.

Jejich rychlostní index je tak „jen” W, tedy do 270 km/h. Dost na běžné auto, ovšem málo na více jak 800koňové monstrum. Proto je maximálka Demonu elektronicky omezena na 270 km/h, tedy 168 mph. Na čtvrtmíli to je jedno, protože Demon projíždí cílem v rychlostech okolo 225 km/h, a na silnici to bude většinou také stačit.

Samozřejmě je třeba dodat, že pokud by Demon dostal jiné pneumatiky a omezovač rychlosti by zmizel, maximální rychlost bude vyšší. Jak velká? Podle propočtů Jasona Fenskeho, který nás na tuto myšlenku přivedl, by se Demon mohl dostat přes 200 mph, tedy 322 km/h. Tohle auto nevzniklo pro rekordy v maximálce, takže to na první pohled není tak podstatné, přesto máme pocit, že spousta majitelů zkusí omezovač odstranit a s jiným obutím se vydá vstříc dobrodružství. Pak uvidíme, jak rychle bude Demon skutečně schopen jet a jakými úroky vrátí Trackhawku prvotní prohru...


Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 1 - Jeep Grand Cherokee Trackhawk oficialni prvni 02Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 2 - Jeep Grand Cherokee Trackhawk oficialni prvni 06Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 3 - Jeep Grand Cherokee Trackhawk oficialni prvni 15Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 4 - Jeep Grand Cherokee Trackhawk oficialni prvni 26Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 5 - Jeep Grand Cherokee Trackhawk oficialni prvni 28Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 6 - Jeep Grand Cherokee Trackhawk oficialni prvni 27
Grand Cherokee Trackhawk je podstatně rychlejší...

Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 7 - Dodge Challenger SRT Demon oficialni vse 031Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 8 - Dodge Challenger SRT Demon oficialni vse 035Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 9 - Dodge Challenger SRT Demon oficialni vse 038Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 10 - Dodge Challenger SRT Demon oficialni vse 020Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 11 - Dodge Challenger SRT Demon oficialni vse 057Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 12 - Dodge Challenger SRT Demon oficialni vse 059Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 13 - Dodge Challenger SRT Demon oficialni vse 063Proč je slabší ostré SUV Jeepu rychlejší než vůbec nejlépe zrychlující auto světa? - 14 - Dodge Challenger SRT Demon oficialni vse 079
...než Challenger SRT Demon. Ovšem, jen kvůli specializovanému obutí a jím vynucenému elektronickému omezení

Zdroj: Engineering Explained@YouTube

Marek Bednář

Diskuze 7 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše