Tyto tři prvky dají benzinovým motorům spotřebu dieselů. Jak to dělají?

Jen specifická práce se vstřikováním, zapalováním a ventily motoru umí zvýšit efektivitu benzinových motorů až o 15 %. Je připravena na výrobu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Technika

Tyto tři prvky dají benzinovým motorům spotřebu dieselů. Jak to dělají?

27.4.2017 | Marek Bednář | 11 příspěvků

Jen specifická práce se vstřikováním, zapalováním a ventily motoru umí zvýšit efektivitu benzinových motorů až o 15 %. Je připravena na výrobu.

Technologie vypínání válců se za dobu, co ji výrobci používají, téměř nezměnila. Byla zavedena kvůli úsporám paliva a jak už její název napovídá, jejím hlavním úkolem je při potřebě nižšího výkonu odstavit část válců z provozu. Neumí se ale přizpůsobit, buď motor jede naplno, nebo s vypnutými, předem určenými válci.

Ze spolupráce firem Delphi a Tula nyní vychází nová hvězda snižování spotřeby paliva - technologie Dynamic Skip Fire (DSF), tedy dynamické vypínání válců. Technologie je určena výhradně pro zážehové motory a jejím cílem je přiblížení maximální možné efektivitě zážehového motoru, která by se rázem vyrovnala i dieselům. Výsledkem má být hlavně snížení spotřeby apetitu motoru v rozmezí 8 a 15 %.

Rozdíl oproti konvenčnímu způsobu vypínání válců tkví již ve zmíněné variabilitě. Systém jen „tupě” neodpojí jeden z válců, umí vynechat z cyklu práci jednoho, dvou nebo i všech válců motoru, podle toho, co po autě řidič zrovna chce. Rozhodnutí, jestli daný válec zapálit nebo ne, probíhá těsně před začátkem sací fáze daného válce s ohledem na okolnosti a právě tím je dosahováno vyšší efektivity. Elektronika podle toho ovládá ventily, vstřikovače i zapalování; do válce, který nebude zrovna zapálen, tedy není vstříknuto palivo a svíčka nedá jiskru, mechanika na povel drží v tomto válci uzavřené sací a výfukové ventily.

Podle mluvčího firmy Delphi je hlavním cílem této technologie snížení spotřeby paliva resp. emisí CO2 u benzínových motorů. Může pracovat na motoru s jakýmkoliv počtem válců, testován byl i na tříválcovém motoru, a je prý velmi efektivní u moderních downsizovaných řadových čtyřválců s turbodmychadly.

Výměnou za nižší spotřebu navíc nemá být zhoršení kultivovanosti chodu - systém prý nezvyšuje vibrace motoru, ani když daný válec opět spustí. Také tu samozřejmě je otázka ceny. Podle Delphi bude cena systému pro zákazníka okolo 1 100 Kč za každé procento snížení spotřeby. Maximální, patnáctiprocentní snížení spotřeby touto technologií by tedy mělo auta zdražit asi o 16 500 Kč.

DSF může být použito i u hybridních aut, kde je potenciální úspora paliva ještě větší - údajně 11 - 18 %. Podle Delphi budou motory s touto novou technologií běžet velmi blízko maxima efektivity. A v případě brzdění motorem bude možné deaktivovat všechny válce.

Delphi a Tula představí svou novinku ve finální podobě na letošním Vídeňském motorovém symposiu, které začíná právě dnes. Má být představeno na přeplňovaném čtyřválci o objemu 1,8 litru, který firmy vyvinuly jen pro tuto prezentaci. Později bude představen hybridní pohonný systém s 48V soustavou, kde technologie DSF má zajistit 20% snížení spotřeby.

Kdy se Dynamic Skip Fire dostane do sériových aut, zatím není známo. Podle Delphi je řešení, které bude představené na Vídeňském motorovém symposiu, prakticky ve stavu připravenému pro sériovou produkci. Zda a případně kdy jej automobilky zapracují do svých motorů, zatím nemáme zprávy, ale nedá se čekat, že by touto nabídkou pohrdly - ve světě neustále se zpřísňujících pokut za nadlimitní spotřebu a emise CO2 je takové zefektivnění velmi vítanou věcí, o atraktivitě pro zákazníky ani nemluvě

Tyto tři prvky dají benzinovým motorům spotřebu dieselů. Jak to dělají? - 1 - Dynamic Skip Fire dalsi 01
Toto jsou klíčové části systému DSF - vhodná práce s ventily, vstřikováním a řízením motoru. Jen to má výrazně zvýšit jeho efektivitu, bez dalších úprav samotného agregátu

Tyto tři prvky dají benzinovým motorům spotřebu dieselů. Jak to dělají? - 2 - dynamic skip fire prvni 01Tyto tři prvky dají benzinovým motorům spotřebu dieselů. Jak to dělají? - 3 - dynamic skip fire prvni 02Tyto tři prvky dají benzinovým motorům spotřebu dieselů. Jak to dělají? - 4 - dynamic skip fire prvni 03Tyto tři prvky dají benzinovým motorům spotřebu dieselů. Jak to dělají? - 5 - dynamic skip fire prvni 04Tyto tři prvky dají benzinovým motorům spotřebu dieselů. Jak to dělají? - 6 - Dynamic Skip Fire dalsi 02
Dynamic Skip Fire má velký potenciál a chvíli už se o něm mluví. Teď má být prakticky hotový

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše