Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Autopilot Uberu měl vážnou nehodu v Arizoně, další testy byly zastaveny
26.3.2017 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Uber poslední dobou neprožívá zrovna ideální období. Zpráva o vážné nehodě testovacího vozu s autopilotem tak přichází v nejméně vhodný moment.
Sledujete-li dění okolo společnosti Uber, víte, že se nyní potýká s řadou potíží. Její služby fungují snad obvyklým způsobem, přešlapy zakladatele společnosti, odchod části klíčových zaměstnanců, žaloba Googlu kvůli údajnému zcizení části citlivých dat týkajících se vývoje systémů autonomního řízení nebo záměrné obcházení některých zákonných povinností jsou ale jen částí z nešťastných událostí z poslední doby, které Uber nestaví do zrovna dobrého světla. A aby toho nebylo málo, pod drobnohledem je nyní i flotila aut testujících systém autonomního řízení vyvíjený samotnou firmou.
Ta dříve rozjela jejich zkoušky mimo jiné na kalifornských silnicích, v reakci na nevoli úřadů ale společnost své tamní pokusy spektakulárně ukončila a přesunula vozy do Arizony, kde ji úřady nastavily podstatně vlídnější tvář. A právě v arizonském Tempe došlo k nehodě, v níž je namočený autonomní vůz Uberu.
Přesné okolnosti nehody jsou zatím neznámé, jisté jsou ale podle vyjádření Uberu minimálně tři věci: Volvo XC90 bylo v momentě nehody „řízeno strojem”, nepřeváželo na zadním sedadle žádného klienta a po srážce se dvěma vozy skončilo na boku. Podle předběžných závěrů policie pak ve voze seděli dva lidé (patrně oba z Uberu) a co je třeba zdůraznit - nehoda na rozdíl od historického karambolu autopilotu Googlu neměla být zaviněna vozem Uberu, na vině měl být „lidský řidič” jiného automobilu, který XC90 nedal přednost.
Uber navzdory tomu ale vydal tiskové prohlášení, ve kterém krom výše zmíněných okolností uvádí, že s okamžitou platností zastavuje veškeré testování autonomních vozů v Arizoně i Pennsylvanii, dokud veškeré okolnosti nebudou řádně vyšetřeny.
Pro společnost je to tak další nepříjemná zpráva, i když se zatím zdá, že v nehodě je nevinně. Proč? Protože už samotná účast na nehodě (většina lidí nebude zkoumat, kdo byl na vině teď ani později) je nepříjemná a fakt, že vůz nehodu de iure nezavinil ještě neznamená, že ji de facto nemohl zabránit. To je ostatně námi mnohokrát skloňované riziko autonomních vozů jako takových - fakt, že nezaviňují nehody ještě neznamená, že se jich neúčastní a že by jim člověk ve stejné situaci nezabránil lidskou prozíravostí.
Na detaily si ale musíme počkat, zatím vám můžeme ukázat snímky z „místa činu” a přidat pár záběrů z dob, kdy to XC90 s autonomní technologií Uberu šlo v Arizoně poněkud lépe...





Nehoda Volva XC90 řízeného autonomní technologií Uberu vrhá na společnost další špatné světlo, i když na vině byl podle všeho jiný řidič





S testy v Arizoně začal Uber na přelomu roku, nakloněn je jim i guvernér státu







Takto kdysi Uber testoval své autonomní vozy v Kalifornii...






...než se nepohodl s úřady a raději tento stát opustil
Zdroje: ABC15, Fresco News, Uber
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nové na MotoForum.cz
Nejnovější články
Koncern VW se dál rozpadá. Přišel o kontrolu nad velkou dceřinou firmou a šetří, jde se dá. Lidé to brzy poznají i na služebních autech
před 4 hodinami
Místo příkazů a zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je ani trochu nechtějí
před 5 hodinami
Uprchlý šéf Nissanu zareagoval na touhu akcionářů po jeho návratu do vedení. Je to jen projev zdravého rozumu, říká
před 7 hodinami
Hyundai odhalilo novou Elantru a sál ztichl. Je sotva rozpoznatelná jako Hyundai, uvnitř připomíná Škodu, na zádech si nese svůj kříž
před 8 hodinami
Nové BMW X5 bude daleko nejtěžší bavorák všech dob, absurdní hmotnost provalila nenápadná zpráva o recyklaci
před 10 hodinami
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.27. 11:30 - pavproch
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.26. 15:36 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.26. 15:16 - pavproch
- Letní 225(př) + 255(z) 18-19" - které? 06.26. 13:54 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 06.26. 13:53 - řidičBOB
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.26. 11:35 - Brus
- Fiat a vše kolem nich 06.26. 10:56 - pavproch
- e89 el. steering - přeprogramování ??? 06.25. 12:12 - pavproch
