Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu

Pneumatiky se obvykle plní vzduchem či jiným plynem, proto se jim nakonec říká pneumatiky. Rus namontovat na Ladu 1200 kola plná betonu a vyrazil.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu

3.4.2018 | Mirek Mazal | 24 příspěvků

Pneumatiky se obvykle plní vzduchem či jiným plynem, proto se jim nakonec říká pneumatiky. Rus namontovat na Ladu 1200 kola plná betonu a vyrazil.

Historie se stále opakuje. A tak se vždy najde někdo, kdo v praxi musí vyzkoušet věc, o které je každému se zdravým rozumem jasné, že je holým nesmyslem. Na Youtube najdete takových lidí spoustu a jeden z nich se soustředí na neobvyklé úpravy ruských automobilů. Rozhodně nejde o efektivní zdokonalování jízdních vlastností, vozy prochází spíše mučivými experimenty.

Na základě mnohých žádostí se muž rozhodl natočit další díl pořadu a zkusil pneumatiky naplnit betonem. Běžně je v nich vzduchu či jiný plyn, který se stará o jejich poddajnost, beton něco takového svede jen stěží. Rus to přesto zkusil a do pneumatik opravdu nacpal beton.

Stavební směs namíchal ve kbelíku a vyřezaným otvorem ji nalil po okraj pláště. Těžká kola musel nechat několik dní tvrdnout na rovné ploše, než na řadu přišla testovací jízda s Ladou 1200, jak také jinak. Každé betonové kolo vážilo mnohonásobně více než obvykle, cvičné měření jednoho z nich na osobní váze ukázalo neskutečných 49,8 kg. Následovala montáž na zkušební auto a mohlo se vyrazit na ruské silnice.

Žigulik na první pohled kupodivu nevypadá jako oběť experimentu. Zbídačené vozidlo mělo samo o sobě nejlepší roky za sebou, přesto vydrželo táhnout na podvozku pár set kilo navíc. Experiment ani nedopadl úplnou katastrofou, Lada zvládla objet zkušební trasu ze startu až do cíle. Nechala přitom za sebou betonovou cestičku. Materiál se během několika dní na slunci nedokázal spojit a místo pevného celku vznikla sypká směs hmoty, která se dírou v bočnici zadních gum trousila po cestě.

Přední nepoháněná kola vydržela bez újmy, dokonce si řidič pochvaloval lepší přilnavost na silnici, proti vzduchem plněným plášťům. Problémem bylo brzdění, sériové brzdy neuměly odolávat těžké zátěži. Podobné testy nelze nikomu doporučit, ale kdyby někoho zajímalo, proč se pneu neplní betonem, může nyní klidně spát. A z testu lze vyvodit ještě jeden závěr - podvozek těchto starých Lad vydrží opravdu hodně, i u tak starého exempláře...

Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu - 1 - Rusko beton misto vzduchu v pneumatikach 01Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu - 2 - Rusko beton misto vzduchu v pneumatikach 02Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu - 3 - Rusko beton misto vzduchu v pneumatikach 03Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu - 4 - Rusko beton misto vzduchu v pneumatikach 04Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu - 5 - Rusko beton misto vzduchu v pneumatikach 05Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu - 6 - Rusko beton misto vzduchu v pneumatikach 06Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu - 7 - Rusko beton misto vzduchu v pneumatikach 07Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu - 8 - Rusko beton misto vzduchu v pneumatikach 08Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu - 9 - Rusko beton misto vzduchu v pneumatikach 09Co se stane, když pneumatiky auta naplníte betonem? Rus dal takové na starou Ladu - 10 - Rusko beton misto vzduchu v pneumatikach 10
Ruské pokusy se nebojí ničeho a jejich auta nakonec také ne. Lada 1200S byla schopna přežít i jízdu s 50 kilogramů vážícími pneumatikami plnými betonu

Zdroj: Garage 54 ENG@Youtube

Mirek Mazal

Diskuze 24 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama