Reklama

Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz

Až před soud dotáhl kauzu nelegální manipulace s historií Ferrari jeden z jeho prodejců. Firma vše popírá, interní dokument ale hovoří proti ní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz

28.2.2018 | Petr Prokopec | 23 příspěvků

Až před soud dotáhl kauzu nelegální manipulace s historií Ferrari jeden z jeho prodejců. Firma vše popírá, interní dokument ale hovoří proti ní.

Na den přesně před rokem vylezl na povrch skandál spojený s automobilkou Ferrari. Ta měla dle Roberta Roota, dlouholetého prodejce modelů této značky, vědomě stáčet tachometry, a tak uměle navyšovat hodnotu ojetých vozů. Nešlo přitom o žádné drobné, neboť třeba Steven McMillan, někdejší šéf amerického potravinářského řetězce Sara Lee, nechal takto vynulovat své LaFerrari, čímž jeho cenu vyšponoval o jeden milion dolarů (cca 20,6 milionů korun). Tedy o zhruba čtvrtinu hodnoty.

Tyto praktiky byly Rootovi proti srsti, protože nemělo jít o ojedinělé úkazy, ale pravidelné machinace řízené přímo italskou centrálou. Jak se ale dalo čekat, za své jednání nebyl pochválen, nýbrž vyhozen. Dealerství v Palm Beach na Floridě vše zdůvodnilo jeho věkem, s tím ovšem zasloužilý prodejce nesouhlasí. Obrátil se proto na soud, přičemž jeho žaloba odhaluje opravdu zajímavé praktiky italské automobilky.

Tento měsíc totiž došlo na další stání, během kterého právníci Roberta Roota předložili soudu jako důkaz firemní oběžník z dubna 2017. V něm značka přiznává předchozí užití zařízení s názvem DEIS Tester, s jehož pomocí bylo možné tachometry stáčet. Nicméně zároveň dodává, že s okamžitou platností již přestane dealerům dodávat kódy, které byly pro provedení takové činnosti nutné. Jinými slovy nepřímo potvrzuje, že výše popsané praktiky dříve skutečně probíhaly, a to pod taktovkou italské centrály.

Z aktuálního pohledu se tedy zdá, že Ferrari se zaleklo soudní pře, během které by mohly vypadnout ze skříně nepěkní kostlivci a s těmito praktikami záhy skončila. Ač totiž zařízení DEIS Tester ponechává dál v činnosti, neboť jde o důležitý diagnostický nástroj, funkce umožňující stočení tachometru zpátky dokonce až na nulu byla ze softwaru vyňata. Zároveň byla do autorizovaných servisů zaslána i nová příručka, jenž měla rušit tu dosavadní.

Pokud ovšem Ferrari vědělo, že pochybilo, divíme se, že vše nechalo dojít až k soudu - pokud na tom tedy druhá strana netrvala stůj co stůj. Samotný proces tedy bude ještě zajímavý, a to i proto, že verdikt ovlivní ceny ojetých Ferrari. Pokud soud uzná, že k manipulacím docházelo, prakticky nikdo si nebude moci být jist skutečným stavem tachometru auta, které kupuje. To by logicky ovlivnilo i hodnotu automobilky, která je od předloňska zalistována na newyorské burze. Tomu se značka snaží předejít, a proto skrze ústa šéfky komunikačního oddělení Kristy Florin zmiňuje, že nic ilegálního neučinila a že nový oběžník nemá spojitost se soudní pří.

„Ferrari zjistilo, že riziko zfalšování stavu počítadla kilometrů skrze nepovolené užití testeru DEIS ve Spojených státech převažuje výhody tohoto zařízení. Proto Ferrari informovalo celou svou dealerskou síť pomocí nového technického oběžníku, že nutný je update softwaru, který vyřadí možnost stočení tachometru,“ uvedla v oficiálním e-mailu Florin. Zároveň přitom dodala, že ke stáčení tachometrů nedocházelo u aut, jenž mají najeto více než 500 kilometrů.

Zmíněna byla také ta skutečnost, že ke stáčení tachometrů došlo pouze v těch případech, kdy tachometr byl rozbitý a nešlo tudíž zjistit přesný počet najetých kilometrů. Takový krok by samozřejmě již legální byl, nicméně ve světle všech faktů se zdá, že jde pouze o planý argument žalované strany. Ta se navíc do svých tvrzení začíná zamotávat, zvláště onou pasáží zmiňující „nepovolené užití“. Jak totiž již bylo zmíněno, bez autorizace a přístupových kódů italské centrály nešlo udělat nic.

Můžete se ptát, jaký by Ferrari mělo zájem na tom pomáhat jedněm svým zákazníkům podvádět druhé, ale důvod je prostý - automobilce velmi záleží na image pramenící z pomalu klesající či dokonce rostoucí hodnoty jejích aut. A tohle byla cesta, jak ceny na trhu uměle ovlivňovat.

Ferrari má tedy na krku opravdu nemalý mlýnský kámen a jsme zvědavi, jak se z této kauzy vyvlékne. Nic to asi nezmění na tom, že Ferrari zůstanou jedněmi z nejžádanějších aut světa, na jeho pověsti by to ale byl naprosto zbytečný škraloup...

Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 1 - Ferrari kauza stocenych tachometru 2018 nove foto
Tento oficiální dokument Ferrari, jehož autenticitu značka potvrdila, jasně dokazuje, že značka věděla o stáčení tachometrů

Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 2 - LaFerrari poskozeny lak oprava 37Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 3 - LaFerrari poskozeny lak oprava 40Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 4 - LaFerrari poskozeny lak oprava 41Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 5 - LaFerrari poskozeny lak oprava 63Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 6 - LaFerrari poskozeny lak oprava 89Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 7 - Ferrari LaFerrari stoceni tachometru 01Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 8 - Ferrari LaFerrari stoceni tachometru 02Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 9 - Ferrari LaFerrari stoceni tachometru 03Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 10 - Ferrari LaFerrari stoceni tachometru 04Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 11 - Ferrari LaFerrari stoceni tachometru 05Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 12 - Ferrari LaFerrari stoceni tachometru 06Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 13 - Ferrari LaFerrari stoceni tachometru 07Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 14 - Ferrari LaFerrari stoceni tachometru 08Ferrari má průšvih, skutečně dovolovalo podvádět své zákazníky. Tady je důkaz - 15 - Ferrari LaFerrari stoceni tachometru 09
Je však otázkou, jak na případný verdikt soudu, jenž pro značku nevyzní zrovna pozitivně, zareagují zákazníci. Třeba takové LaFerrari se totiž dnes prodává prakticky za tytéž peníze bez ohledu na najeté kilometry. Cenu totiž daleko více určují jednotlivé specifikace

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Diskuze 23 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše